تنش مضاعف در روابط آمریکا و چین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:03 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۹۹۶۶۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
اقدام مداخله جویانه آمریکا در تعلیق قانون استرداد مجرمان با هنگ کنگ، تنش بین آمریکا و چین را دوچندان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در تازه‌ترین اقدام که عقبگردی آشکار از مناسبات با چین و هنگ کنگ محسوب می‌شود لایحه استرداد مجرمان با هنگ کنگ را از امروز پنجشنبه تعلیق کرد که ضربه‌ای دیگر به مناسبات این کشور با پکن محسوب می‌شود.

تعلیق این لایحه از سوی آمریکا تنشی جدید میان دو طرف محسوب می‌شود که پیشتر بر سر تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ دچار منازعات جدی شده اند.

این لایحه یکی از توافقات دوجانبه بین آمریکا و هنگ کنگ بود، اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید به دلیل تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین که خودمختاری عالی هنگ کنگ را سلب کرده، این لایحه را تعلیق کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای گفت: این توافقنامه مضامین مختلفی، چون تبادل مجرمان و محکوم شدگان و شماری از افرادی را که متهم به فرار مالیاتی بودند، در بر می‌گرفت.

آمریکا ۱۴ جولای(۲۴ تیر) اعلام کرد که هنگ کنگ دیگر دارای شرایط و امتیازات ویژه در مناسبات با آمریکا نیست و از این پس همانند چین با آن برخورد می‌شود، زیرا قانون امنیتی هنگ کنگ این شرایط را تغییر داده است.

استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلستان، آلمان و فرانسه همگی در هفته‌های گذشته توافقات و لایحه‌های استرداد مجرمان با هنگ کنگ را تعلیق کرده اند، اما چین همچنان تاکید می‌کند هدف از تصویب این قانون مقابله با فتنه گران، تروریست‌ها و انشعاب طلبان است و از این کشور‌ها خواسته است دست از مداخله در امور داخلی هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین محسوب می‌شود بردارند.

دو هفته قبل نیز آمریکا ۱۱ نفر از مقام‌های هنگ کنگ و چین از جمله "کری لم" رییس منطقه اداری ویژه هنگ کنگ را به دلیل تصویب قانون نقض خودمختاری عالی این منطقه مورد تحریم قرار داد.

خانم لم تاکید کرده است که هنگ کنگ دیگر مرعوب فشار‌های آمریکا نخواهد شد همزمان چین هم تاکید شده است که همه نهادها، سازمان‌ها و مردم باید پشتیبان تصمیمات رهبران باشند و وحدت را تحکیم کنند و مسیر مقاومت در برابر آمریکا را ادامه دهند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°