واکنش منفی جامعه جهانی به درخواست غیر قانونی آمریکا از شورای امنیت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:21 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۹۷۰۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸
نامه وزیر امور خارجه آمریکا به شورای امنیت برای بازگرداندن تحریم‌های ضد ایران با واکنش منفی جامعه جهانی مواجه شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: مسکو درخواست آمریکا درباره احیای تحریم‌ها علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد. واسیلی نبنزیا خواستار نشست فوری شورای امنیت برای بررسی این موضوع شد.

وزارت خارجه چین هم اعلام کرد: آمریکا حق ندارد و در جایگاهی نیست که بازگشت تحریم‌های ایران را مطالبه کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با رد این درخواست، اعلام کرد: آمریکا به طور یکجانبه به مشارکت خود در برجام خاتمه داده و این کشور نمی‌تواند در کسوت طرف برجام از مکانیسم بازگرداندن تحریم‌ها در قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده کند.

نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان در سازمان ملل نیز در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت اعلام کردند آمریکا دیگر عضو برجام نیست و درخواستش برای فعال کردن سازوکار حل اختلاف برجام، فاقد اثر قانونی است.

نماینده دولت بلژیک هم که نقش هماهنگ‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ را در شورای امنیت دارد، اعلام کرد آمریکا حق فعال کردن این مکانیسم را ندارد.

وزیر خارجه آمریکا شب گذشته در نامه‌ای به شورای امنیت، فعال کردن سازوکار بازگرداندن تحریم‌های ضد ایرانی را خواستار شد. پمپئو پس از این اقدام مدعی شد تا ۳۰ روز دیگر تمام تحریم‌ها علیه تهران اعمال می‌شوند.

در همین حال، وزیر امور خارجه در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت اقدام غیرقانونی آمریکا در سوء استفاده از ساز و کار‌های مندرج در توافق هسته‌ای، را برای احیای تحریم‌های ایران مردود دانست.

آقای ظریف تاکید کرد: آمریکا هیچ حقی برای تلاش در جهت احیای تحریم‌ها ندارد و این اقدام آمریکا باید از سوی شورا امنیت و جامعه بین‌المللی رد شود.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه هم در فضای مجازی نوشت: ابلاغیه آمریکا به لحاظ حقوقی فاقد هرگونه صلاحیتی برای موثر واقع شدن است. br

آقای عراقچی افزود: این ابلاغیه بی اعتبار و بی ارزش است. هیچ یک از اعضای باقی مانده در برجام قائل نیستند که این ابلاغیه می‌تواند به اجرا درآید. اطمینان داریم که شورای امنیت به ایالات متحده اجازه نخواهد داد که از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سوءاستفاده کند تا به هدف اعلام شده خود یعنی از بین بردن خود این قطعنامه برسد.

سخنگوی شورای نگهبان، هم به کارگیری مکانیزم ماشه توسط آمریکا را به معنای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و از بین رفتن مشروعیت شورای امنیت سازمان الملل متحد دانست.

آقای عباسعلی کدخدایی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، نوشت: ”به کارگیری مکانیزم ماشه در شرایط حاضر توسط آمریکا، یعنی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و عدم اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت توسط یک عضو دائم، یعنی از بین رفتن مشروعیت شورای امنیت و سازمان ملل متحد! حفظ اعتبار این شورا و همکاری‌های بین المللی در گرو رد درخواست نامشروع عضو متمرد است! “

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: آمریکا صلاحیت درخواست بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را ندارد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۸°