مبنای محاسبه مالیات صاحبان مشاغل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:20 - سه‌شنبه 08 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۷۳۷
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۶
محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مبنای مالیات بندی مشاغل، اظهارنامه ای است که صاحبان آنها پر می کنند گفت: تا سقف 2 میلیون و پانصد هزار تومان فروش مشمول افزایش مالیات نخواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی گفت: آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه های مالیاتی را فردا شنبه اول شهریور اعلام کرد و افزود: اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه مودیان به سازمان مالیات است.

او افزود: اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل به دو طریق تعریف شده است، کسانی که جز گروههای دوم و سوم هستند و آستانه فروش کالا و خدمات آنها در سال 98 حداکثر 990 میلیون تومان است می توانند از مالیات مقطوع برمبنای مالیات سال قبل استفاده کنند البته تا سقف 2 میلیون و 500 هزار تومان فروش بدون افزایش مالیات خواهد بود.

 تاکنون 95 درصد اظهارنامه ها بدون مراجعه و به صورت الکترونیکی دریافت شده است و اکنون اظهارنامه های مالیات بر اساس خوداظهاری تعریف شده است.

محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی گفت: اگر فرد موُدی اظهارنامه خود را تا فردا تسلیم نکند مشمول 30درصد جریمه بدون بخشودگی خواهد شد و در صورت تاخیر نیز جرایم تاخیر در پرداخت نیز افزوده خواهد شد.

 

معاون سازمان امور مالیاتی درباره روش محاسبه مالیات نیز گفت: برای صاحبان مشاغل اظهارنامه های مالیاتی پیچیده نیست و مبنای ما برای مالیات بندی مشاغل، اظهارنامه ای است که صاحبان آنها پر می کنند. سال گذشته بالغ بر 2 میلیون 700 هزار اظهارنامه صاحبان مشاغل دریافت کردیم.

روش محاسبه مالیات نیز برای صاحبان مشاغل مالیات مقطوع برمبنای سال قبل است که بین 2 و نیم میلیون تومان افزایش مالیاتی ندارند، بین 2 و نیم تا 5 میلیون افزایش 4 درصدی، تا 10 میلیون تومان افزایش 8 درصدی و بالای 10 میلیون تومان افزایش 12 درصدی و برای سایر نیز مستلزم درآمد و هزینه سالانه در فرم منظور شود.

 او افزود: در هوشمندسازی نظام مالیاتی هدف تمکین مالیاتی و اظهار صادقانه مردم و مودیان مالیاتی است و برهمین مبنا و در چارچوب اصلاحیه سال 95 پیش بینی شده اظهارنامه مالیاتی که بر مبنای صداقت و واقعیت باشد بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار می گیرد هرچه  هرچه استقبال از سوی مردم و مودیان بیشتر باشد، درصد بیشتری از خوداظهاری خواهیم داشت.

مسیحی گفت: سازمان مالیاتی سال گذشته و بر اساس تبصره ماده 100 بیش از یک میلیون و 400 هزار اظهار نامه مالیاتی بدون رسیدگی داشته است که بر اساس اظهار صادقانه مودیان بوده است امسال نیز تبصره ماده 100 و اجرای ماده 97 را اجرا می کنیم که اظهارنامه صادقانه و مبتنی بر واقعیت باشد.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: سه سال برای جمع آوری اطلاعات وقت داشتیم که اکنون اطلاعات جمع آوری شده است و امسال سال آخر است و الزام قانونی برای اجرا داریم. اطلاعات جمع آوری شده است و شاخص های طراحی شده در سامانه بر اساس خود اظهاری است.

مسیحی افزود: با توحه به تنوع فعالیت ها و نیاز به اطلاعات باکیفت، جمع آوری اطلاعات شناور است و اکنون برای سال اول ماده 97 اجرا خواهد شد تا در سالهای بعد اظهارنامه ها را بر اساس صادقانه و بدون حضور مامور مالیات تکمیل کنیم.

او درباره مالیات بسازبفروش ها نیز گفت: طبق اصلاحیه مالیاتی سال 94، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، مشمول مقررات مالیات بر درآمد است. 

معان سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: انبوه سازان و بسابفروشان نیز در صورت تکمیل نکردن اظهارنامه مالیاتی مشمول جریمه 30 درصدی خواهند بود.

او درباره وصول مالیات بر سکه نیز گفت: خرید و فروش سکه و هرکالای دیگر مشمول مالیات است. خرید سکه در سال 97 تا سقف 200 سکه مالیات مقطوع و بالای 200 سکه اظهارنامه مالیاتی لازم است. در سال 98 نیز خریداران تا سقف 185 سکه مشمول بر اساس دستور العمل ماده 100 مشمول مالیات مقطوع و بالای 185 سکه نیز الزام به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خواهد شد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۱°