موج دوم کرونا، وسیع‌تر از موج اول بود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۷۹۹۷۶۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
رئیس جمهور گفت: در موج اول ما از خطرات این ویروس و همچنین نوع دارو و درمان آن آشنایی نداشتیم و اوایل اسفند سال گذشته و اوایل فروردین امسال روز‌های سختی برای ما بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امسال یک تبریک جانانه تری را باید تقدیم پزشکان جامعه کنیم همیشه پزشکان ما در خط مقدم سلامت مردم بودند و همیشه تلاش کردند و به قسم خود پایبند بودند و همیشه پزشکان عزیز ما کار خود را بعنوان یک شغل تلقی نمی‌کردند بلکه به عنوان یک وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند.

رئیس جمهوری گفت: ما الان وارد شهریور شدیم و ۶ ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم. در این مقابله مدافعان سلامت کار بسیار بزرگی انجام دادند اعم از پزشک پرستار بهیار و همه‌آن‌هایی که تلاش می‌کنند در بخش‌های مختلف. یک زنجیر به هم پیوسته است و همه را بعنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می‌شناسیم و می‌خواهیم از عزیزانی که شبانه روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، تجلیل کنیم.

روحانی اظهارداشت: حتی اساتید و افرادی که می‌توانستند حضور نداشته باشند، اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند. همه پزشکانی که ممکن است به طور معمول رشته پزشکی آن‌ها اپیدمی و عفونی نبوده، اما در عین حال آمدند و کمک کردند همه آن‌ها سپاسگذاری و تشکر می‌کنیم و روز پزشک را به همه‌آن‌ها تبریک می‌گوییم.

وی افزود: به عزیزانی که در مقابله با ویروس جان عزیز خود را از دست دادند به خانواده بزرگشان تسلیت می‌گوییم. امروز در جلسه ستاد ملی به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خود را فدا کرده و به شهادت رسیده بودند، دعوت شده بودند و از آن‌ها به عنوان نمونه تجلیل و تشکر شد.

روحانی خاطرنشان کرد: البته تجلیل و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز است تواضع کنیم در برابر همه خانواده‌هایی که صبر و تحمل کردند.

رئیس جمهوری با اشاره به نقش پزشکان در دوران دفاع مقدس گفت: در آن زمان وقتی به جبهه می‌رسیدیم، جراحان مشغول عمل جرایی بودند و شاید برخی از آن‌ها ۴۸ ساعت نمی‌خوابیدند و مرتب در اتاق عمل بودند و جان رزمندگان زیادی را نجات دادند و پزشکان، جراحان و پرستارانکار بزرگی در آن ۸ سال انجام دادند.

وی شرایط امروز در مقابله با کرونا را شبیه روز‌های دفاع مقدس دانست و گفت: امروز هم به فداکاری و ایثار نیاز داریم، ممکن است خمپاره و بمب و کاتویوشا دشمن نزدیک ما نباشد، اما وقتی این همه بیمار وجود دارد در مجموع به یک مرز خطرناک در میدان جنگ شباهت دارد.

روحانی افزود: از تلاش‌های کادر درمان به ویژه در مقابله با کرونا در موج دوم تشکر و قدردانی می‌کنیم، موج اول به یک شکلی سخت بود برای اینکه با این ویروس و خطرات آن و این که چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد و یا چه مراقبتی اهمیت بیشتری دارد، آشنا نبودیم. از ماه اسفند تا اواخر فروردین دو ماه بسیار سختی بود.

رئیس جمهوری ادامه داد: موج دوم کرونا از اواخر خرداد آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در بر گرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود، به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس مهاجم‌تر شده بود.

رئیس دولت دوازدهم با ارائه آماری از جان باختگان کرونا اظهارداشت: در میان جانباختگان، جوانان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال را مشاهده می‌کنیم، در حالی که در موج اول این آمار کم بود، اما در موج دوم بیشتر شده است.

روحانی گفت: علاوه بر این در موج دوم استان‌های زیادی درگیر شده اند، اگر یک یا دو استان درگیر باشند راحت‌تر می‌توان مدیریت کرد، اما گاهی از ۳۱ استان، بیش از ۲۰ استان درگیر بیماری هستند.

رئیس جمهوری با اشاره به شرایط سخت و مشکل مقابله با کرونا تاکید کرد: باید از کادر درمانی کشور، از پزشکان، مدیران و مسئولان بهداشت و درمان، استاداران و دانشگاه‌های پزشکی و همه آن‌هایی که تلاش کردند، تشکر کنیم.

وی با بیان اینکه برای این که در نمودار‌های استانی کرونا یک میلیمتر کاهش پیدا کند و روند و شرایط عادی شود، خیلی تلاش شده است، اظهار داشت: اینکه امروز به نمودار برخی استان‌ها با یک نفس راحت و لبخند نگاه می‌کنیم که تا چه اندازه از نقطه اوج قبلی با تلاش همه این نقطه اوج پایین رسیده و خط صاف شده و شرایط آرامش بخش شده، کار بزرگی انجام شده است.

روحانی گفت: امیدوارم با همین روحیه و تلاش و فداکاری تا روز پایانی مقابله با این ویروس و عبور از آن که البته نمی‌دانیم چه زمانی است، همه به همین صورت کنار هم باشیم و مدافعان سلامت کشور نیز با همین روحیه با این ویروس مقابله کنند تا خداوند پیروزی را نصیب ما کند.

رئیس جمهوری در ادامه درباره برگزاری آزمون‌های سراسری گفت: برای ما تصمیم گیری درباره این آزمون‌ها، تصمیم گیری درباره اینک این آزمون‌ها برگزار شود یا برگزار نشود و یا چگونه انجام شد، سخت و مشکل بود. برخی می‌گفتند «برگزاری این آزمون را کنار بگذارید» حتی یکی از مسئولان در تماس تلفنی می‌گفت که «این آزمون را کنار بگذارید مگر چه اتفاقی می‌افتد، خب یک سال دیرتر»؛ البته به راحتی می‌توان گفت یک سال دیرتر، اما گفتن آن خیلی سخت است، عمر، آرزو، امید و برنامه‌ریزی یک جوان و خانواده است اگر بگوییم یک سال صبر کن یا دانشگاه‌های پایین‌تر ثبت نام کن.

وی افزود: زمانی یک دانش آموز در آزمون سراسری شرکت می‌کند نمره کافی نمی‌آورد و امتیاز نمی‌آورد و دانشگاه مورد نظر قبول نمی‌شود یک موضوع است، اما وقتی ما اجازه حضور و آزمون نمی‌دهیم خیلی سخت است؛ از طرف دیگر وقتی ما نمی‌توانیم یک آزمون برگزار کنیم پس چگونه می‌توانیم در دوران کرونا اعلام کنیم مغازه‌ها و بازار و مترو و حمل و نقل عمومی، ادارات باز باشند و یا اجازه می‌دهیم درشرایط این ویروس مردم سفر بروند به استان‌ها بروند، این‌ها همه مشابه هم هستند، آزمون هم مانند همین موارد است.

روحانی نگرانی درباره برگزاری کنکور را کاملا صحیح دانست و افزود: البته کار مهمی است، چون یک جمعیت بزرگی در سالن‌های متعدد جمع می‌شوند و امتحان می‌دهند، باید مراقبت شود، این مشکل وقتی مرتفع می‌شود که مراقبت کامل انجام شود.

کرونا هنوز از خسوف و کسوف به طور کامل خارج نشده است؛ کرونا همچنان ناشناخته است

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: مردم عزیز باید توجه کنند این بیماری علی‌رغم اینکه برخی از ابعاد آن برای ما آشکار شده است، اما هنوز هم برخی دیگر از ابعاد آن برای ناشناخته است. در مدت زمان این ۶ ماه که از شیوع بیماری کرونا گذشته است، داروها، مقاله‌ها و تحقیقات مختلفی انجام شده است و به رغم همه این تلاش‌ها، همچنان صحبت‌های متضادی گفته می‌شود. کشوری ادعای مفید بودن یک دارو را دارد و کشوری دیگر مدعی است آن دارو مضرر است.

روحانی اظهارداشت: به رغم گذشت ۶ ماه از شیوع ویروس و باتوجه به جدید بودن آن همچنان اتفاق نظر، گفته‌های متضاد و حتی بازگشت به زمان قبل وجود دارد. در روز‌های اول شیوع بیماری تاکید بر استفاده از دستکش بود، ولی امروز شستن دست و صورت با آب و صابون توصیه می‌شود. البته هرچقدر رو به جلو حرکت می‌کنیم، با وجود اینکه بعضی از ابعاد ویروس مشخص می‌شود، بخش تاریک ویروس همچنان زیاد است و این بیماری به صورت کامل از کسوف و خسوف خارج نشده است.

رئیس جمهوری به تلاش کشور‌های مختلف برای تولید واکسن کرونا اشاره کرده و گفت: بعضی از کشور‌ها مدعی ساخت واکسن هستند و بعضی دیگر مدعی تولید آن در مرحله فاز یک، فاز دو و یا مدعی هستند از فلان تاریخ ۴۰ هزار نفر واکسن را تست می‌کنند. همچنین معروف است که ۱۸۰مرکز یا بیشتر در حال تولید واکسن هستند. اما هنوز با اطمینان درباره هیچ واکسنی نمی‌توان صحبت کرد.

روحانی ادامه داد: اینکه به جایگاهی برسیم که سازمان بهداشت جهانی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به ما بگوید که این کشور واکسنی که تولید کرده موثر، بی‌خطر و چند ماه نیز تاثیر گذار است مهم است. یعنی اینکه این واکسن چه مقدار می‌تواند مردم را از بیماری حفاظت کند و ایمنی زایی این واکسن چه مقدار و چند ماه است؟ هیچ‌کدام از این موارد مشخص و روشن نیست و همه برای رسیدن به پاسخ آن تلاش می‌کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۵۹°    ۳۰.۹۹°