مرکز آمار: نرخ تورم مرداد ۲۵.۸ درصد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:38 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۹۷۹۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
مرکز آمار اعلام کرد نرخ تورم سالیانه به ۲۵.۸ درصد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مرکز آمار امروز شنبه نرخ تورم مردادماه را منتشر کرد. براساس این گزارش نرخ تورم سالیانه کاهش یافت. منظور از نرخ تورم سالیانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالیانه مرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوار‌های کشور به ٢٥,٨ درصد رسیده است.
‌همچنین نرخ تورم سالیانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۲۵.۹ درصد و ٢٥.٤ درصد است که به ترتیب ۰.۵ و یک واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

افزایش ۳.۵ درصد نرخ تورم نقطه‌ای
نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ۳۰.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٣٠.٤ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.
نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش پنج واحد درصدی به ٢٦.٠ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ٣٢.٦ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۳۰.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۳.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۲۹.۶؟ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش ۲.۹ درصدی نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه مرداد ١٣٩٩ به ۳.۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٩ واحد درصد کاهش داشته است.
تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٦ درصد و ٣.٤ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۳.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل، ٣.٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٧ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها» (انواع نوشابه و دوغ پاستوریزه)، گروه «دخانیات» (انواع سیگار)، و گروه «شیر، پنیر و تخم­مرغ» (خامه، پنیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه و ماست پاستوریزه) است.
در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف آشپزخانه)، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو) و گروه «تفریح و فرهنگ» (دوربین عکاسی، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٣,٤ درصد برای دهک اول تا ٢٨.٨ درصد برای دهک دهم است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°