تلاش ماشه ای آمریکا جز رسوایی نتیجه‌ای ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:10 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۸۱۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزنی روسیه- ۱، اعلام کرد تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران ممکن است رسوایی جدی در شورای امنیت سازمان ملل به دنبال داشته باشد و در نهایت اقتدار این شورا را تضعیف کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به موجب نسخه‌ای از این مصاحبه که در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه قرار گرفت، لاوروف احتمال می‌دهد آمریکا با استفاده از شیوه‌های قانونی و شبه قضایی در تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های الزام آور بین المللی علیه ایران برآید.
لاوروف افزود: " ما با شرکای آمریکایی و دیگر اعضای شورای امنیت در نیویورک و دیگر پایتخت‌ها در حال همکاری هستیم و متوجه این مسئله شده ایم اکثریت قریب باتفاق کشور‌ها به نادرستی و غیرسازنده بودن این تلاش واقف هستند. به هر حال، این تلاش نتیجه‌ای نخواهد داشت و در عین حال ممکن است در نهایت منجر به رسوایی بسیار جدی و شکاف میان اعضای شورای امنیت شود و در ارزیابی کلی، اقتدار این شورا را تضعیف کند.
دیپلمات بلندپایه روسیه یادآور شد آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، درباره برنامه هسته‌ای ایران خارج شد و آن را یک " توافق بد " خواند.
وی افزود مسئله اینجاست یکی از کشور‌های حامی قطعنامه مورد توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده است که دیگر به تعهداتش پایبند نخواهد بود، اما در عین حال از دیگران خواسته است تا از توصیه‌های آن پیروی کنند.
لاوروف خاطر نشان کرد: " آن‌ها اعلام کردند هنگامیکه آمریکا تصمیم به مجازات ایران به خاطر نقض توافقنامه‌ای که آمریکا از آن خارج شده است می‌گیرد هیچ کشوری نمی‌تواند مانع واشنگتن شود. گرچه بسیار متناقض و نسنجیده به نظر می‌رسد، اما اوضاع به این شکل است. آمریکا اعلام کرده است به تعهداتش مبنی بر خودداری ازوضع تحریم‌های جدید علیه ایران، لغو محدودیت‌های فعلی و اجازه به ایران برای مشارکت کامل در تجارت بین‌المللی و تبادلات اقتصادی پایبند نخواهد بود. واشنگتن می‌گوید آن‌ها به این تعهدات عمل نخواهند کرد و بعلاوه، مانع از آن خواهد شد که بقیه نیز به تعهداتشان در قبال ایران عمل کنند. به گفته وزارت امور خارجه روسیه، نه روسیه و دیگر امضاء کنندگان توافق هسته‌ای، هیچ اساس قانونی، سیاسی یا اخلاقی برای به سخره گرفتن تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل و نیز خود این شورا به چنین شیوه ظالمانه‌ای نمی‌بینند.
برچسب ها: لاوروف ، روسیه ، ایران ، ماشه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°