همتی: نقدینگی کنترل شده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۹۸۴۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه نقدینگی کنترل شده است و رشد پایه پولی نسبت به پایان سال تا پایان مرداد ۴ درصد بود و رشد نقدینگی در ۵ ماه اول سال در این شرایط ۱۲ درصد بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالناصر همتی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر ضمن تشکر از عنایت و لطف و حمایت‌های مقام معظم رهبری از بانک مرکزی، با بیان این مطلب افزود: این میزان رشد پایه پولی و رشد نقدینگی خبر از کنترل و کاهش تورم می‌دهد.

همتی گفت: ما برای کنترل ریال و تراکنش ریال کار‌های اساسی و بزرگی شروع کرده ایم و تراکنش‌ها به تدریج تحت کنترل بانک مرکزی قرار می‌گیرد. ما روزانه ۲۰۰ میلیون تراکنش داریم و این حجم گردش مالی و تراکنش را داریم مدیریت و کنترل می‌کنیم و تا پایان سال ۷ سامانه جدید برای پایش و کنترل و مدیریت خدمات بانکی راه اندازی می‌کنیم که برای جلوگیری از سفته بازی و پولشویی و فرار مالیاتی است.

رئیس بانک مرکزی گفت: در بازار ارز اگرچه قیمت مناسب و قابل پذیرش نیست، منتها یکی از موفقیت‌های ما کنترل نرخ ارز بوده است، زیرا می‌توانست اوضاع خیلی بدتر از این باشد.

او مهمترین وظیفه بانک مرکزی را کنترل تورم و ایجاد ثبات در بازار پولی و ارز دانست و گفت: ما می‌توانستیم تورم را بیشتر کاهش دهیم، اما شوک کرونا مانع شد.

رئیس بانک مرکزی درباره حفظ ارزش پول ملی گفت: حفظ ارزش پول ملی برمی گردد به تولید ملی و رشد اقتصادی کشور و وقتی اقتصاد کشور تقویت شود پول هم تقویت می‌شود. رشد صادرات و کنترل واردات خودش پول ملی را تقویت می‌کند مهمتر از همه، همه این‌ها را از تورم می‌بینیم و اگرنتوانیم تورم را کنترل کنیم نمی‌توانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم.

همتی افزود: تورم هم می‌تواند به پول ملی آسیب بزند هم می‌تواند موجب فعالیت‌های سفته بازانه و غیر تولیدی شود. باید برگردیم به کنترل تورم و کنترل تورم برمی گردد به سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی.

رئیس بانک مرکزی همچنین گفت: بانک مرکزی هیچ تغییر عمده‌ای در نرخ سود بانکی نداده و سود بانکی را کاهش نداده است. الان رشد سپرده بانکی داریم و هیچ سپرده‌ای هم از بانک‌ها خارج نمی‌شود فقط سپرده‌ها ممکن است سیالیتشان فرق کند.

همتی گفت: از اول با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی مخالف بودم، اما تابع سیاست‌های دولت هستم و دولت قصدش کار خیر است و می‌خواهد کالا‌های اساسی با قیمت مناسب به دست مردم برسد، ولی من معتقدم اگر بتوانیم مشکل توزیع را حل کنیم و ما به تفاوت را به طبقات پایین بدهیم نتیجه مطلوب‌تر خواهد بود.

او با بیان این که اسامی ۲۵۰ نفری را که ارز را برنگردانده اند به قوه قضائیه داده است گفت: بسیاری از این‌ها افراد ناتوان و کارتن خواب هستند و از آن‌ها سوء استفاده شده است این‌ها یک دلار هم نیاورده اند و تولید کننده هم نیستند و ۷۰ نفر از این ۲۵۰ نفر به چند نفر وصل اند.

همتی تاکید کرد: کارت بازرگانی باید اصولی و طبق ضوابطی داده شود و صادر کننده باید دارای برند و نام و نشانی باشد. حتی با محاسبه آن‌هایی که یک میلیون دلار به بالا گرفته اند هنوز ۲۰ میلیارد دلار ارز برنگشته است.
 
ویدئوی کامل گفتگوی رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °