آغاز واریزی مرحله دوم هزینه سفر حج تمتع
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:08 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۹۸۸۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
رئیس سازمان حج و زیارت از فعال شدن سامانه رزرو سازمان حج و زیارت برای پرداخت مرحله دوم هزینه سفر حج تمتع ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: زائران ثبت نام شده، مرحله دوم هزینه سفر خود برای خرید الباقی ارز را واریز نمایند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی رضا رشیدیان افزود: سامانه مذکور برای دریافت قسط دوم حج تمتع سال آینده از ساعت ۱۰ صبح تاریخ سوم شهریور فعال و به مدت ۱۰ روز برای واریز دومین مرحله هزینه سفر حج، فعال خواهد بود.

رشیدیان با بیان اینکه در حج آینده در صورت عادی بودن شرایط، زائرین مطابق سهمیه تعیین شده برای انجام مناسک حج راهی سرزمین وحی خواهند شد، تصریح کرد: تا پیش از بسته شدن سامانه ثبت نام این سازمان در ماه گذشته، ۷۴ هزار و ۸۰۰ زائر ثبت نام خود را به انجام رسانده و مرحله اول هزینه سفر خود را واریز کرده اند و هم اکنون باید برای بهره مندی از نرخ ارز مصوب ۹۹دومین مرحله هزینه سفر را در فرصت اعلام شده، پرداخت نمایند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مرحله دوم هزینه سفر زائران اعزامی به سرزمین وحی به تناسب گروه قیمتی کاروان‌ها تعیین شده است، گفت: هزینه مرحله دوم واریزی از مبلغ هفت میلیون تومان تا ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان علی الحساب تعیین شده و اگر زائری به هر دلیل از پرداخت قسط دوم خود، خودداری کند به معنای عدم تمایل به استفاده از ارز با نرخ مصوب حج تمتع ۹۹ برای حج سال ۱۴۰۰ است.

اختصاص۱۸۰۰ میلیارد تومان برای تامین ارز زائران
رشیدیان اظهار داشت: تاکنون ۱۸۰۰ میلیارد تومان وجوه دریافتی از زائران در مرحله اول عیناً، برای خرید ارز به حساب بانک مرکزی واریز شده و این مبلغ به عنوان حواله ارزی برای حج سال آینده به حساب زائران منظور شده است.

او در خصوص واریز نشدن قسط دوم زائران و عواقب ناشی از آن گفت: اگر به هر دلیلی زائری نتواندمرحله دوم هزینه سفرخود را در فرصت اعلام شده واریز کند سهمیه اعزام آن به سفر حج از بین نخواهد رفت، اما ارائه ارز در زمان اعزام بر اساس نرخ مصوب جدید دولت محاسبه خواهد شد و اولویت اعزام با واریز کنندگان مرحله دوم هزینه سفر با شرایط و سهمیه تعیین شده خواهد بود.

آغاز مذاکرات با مسئولان عربستان برای حج تمتع ۱۴۰۰ در آذر ماه
رشیدیان از آغاز مذاکرات و امضا تفاهمنامه برای حج تمتع ۱۴۰۰ شمسی در ماه ربیع الثانی ۱۴۴۲ خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه مذاکرات مسئولان حج ایران و عربستان طبق روال همه ساله در ربیع الثانی که حدود آذر ماه سالجاری است برگزار خواهد شد و از طرفی با عنایت به اعزام نشدن زائران حج ۹۹ به عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا، در صورت عادی شدن شرائط، سهمیه مازاد نیز درخواست خواهد شد و برای حج آینده با تثبیت نرخ ارز مصوب اسفند ۱۳۹۹ از نوسانات احتمالی ارز جلوگیری خواهد شد.

او گفت: از دولت درخواست کردیم که اجازه دهند نرخ ارز مصوب سال ۹۹ را برای ثبت نام شده‌های همان سال (۱۳۹۹) که در سال ۱۴۰۰ مشرف خواهند شد تثبیت کنیم که خوشبختانه مورد تصویب قرار گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای تامین ارز با نرخ امسال برای حج سال آینده این مهم به هیئت دولت ارجاع شد، تصریح کرد: در مرحله اول با اصل سپرده و سود متعلقه، مبلغ ۲۵ میلیون تومان از زائرین دریافت و عینا به حساب بانک مرکزی واریز شد که مسئولان بانک مرکزی اعلام داشتند برای تامین الباقی ارز و تثبیت نرخ آن باید کل مبلغ را به حساب بانک مرکزی واریز نمایید.

او اظهار داشت: به همین منظور در شورای برنامه ریزی حج با حضور نماینده محترم، ولی فقیه این موضوع مطرح شد که مرحله دوم هزینه سفرحج از زائران دریافت کنیم.

هزینه سفر هر زائر به حج حدود ۳۰ میلیون تومان
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: عموما تفاوت قیمت و هزینه تمام شده حج در بخش ارزی خیلی محسوس‌تر از میزان هزینه ریالی است. میزان هزینه ارزی که برآورد شده، برای زائران بین ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ دلار هزینه یک زائر در عربستان می‌باشد (حدود ۳۰ میلیون تومان) در حالی که اگر آنرا تثبت نکرده بودیم و نرخ ارز را به نرخ سال آینده موکول می‌کردیم امکان افزایش قیمت با توجه به نوسانات احتمالی نرخ ارز چشم گیر می‌شد.

او گفت: با این اوصاف اگر سهمیه حج سال آینده ما به همان میزان ۸۷ هزار نفر تعیین گردد اولا یک گروهی خواهیم داشت که پول ارز خود را به صورت صد در صد تامین کرده اند این گروه، در بخش هزینه ارزی با همان نرخ ارز حج ۹۹ به حج خواهند رفت، ولی در مقابل زائرانی که قسط دوم خود را به هر دلیلی پرداخت نکرده باشند، در زمان اعزام در سال آتی، ارز آن‌ها با نرخ جدیدی که دولت تا پایان سال اعلام خواهد کرد محاسبه و دریافت خواهد شد.

به گفته او، در این میان اگر از زائران جدیدی نیز ثبت نام به عمل آورده شود تمامی هزینه‌های آنان بر اساس نرخ جدید دولت در همان زمان اخذ خواهد شد.

رشیدیان افزود: ممکن است افزایش قیمتی در میزان مبالغ دریافتی از زائران در سال آینده مطرح باشد که مربوط به بخش هزینه‌های ریالی است. بعنوان مثال نرخ خرید بلیت هواپیما از ایران ایر در سال ۹۸، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که در سال ۹۹ به ۵ میلیون ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافت. در سال ۱۴۰۰ نیز امکان افزایش متصور است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۴°