بهره برداری از سه طرح صنعتی و معدنی ملی با حضور رئیس جمهور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:39 - پنجشنبه 13 آذر 1399
کد خبر : ۷۹۹۹۱۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
در هفته دهم پویش ملی "تولید، تداوم امید" و همزمان با هفته دولت، سه طرح بزرگ صنعتی و معدنی با دستور رئیس جمهور و به صورت تصویری (ویدئو کنفرانس) به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این ۳ طرح در زمینه تولید آهن اسفنجی، کامیون کشنده و شمش طلا با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۶۹۵ میلیارد تومان است که برای ۹۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد می‌کند.

ابتدا طرح تولید آهن اسفنجی با ظرفیت تولید سالانه ۹۶۰ هزارتن، سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۲۷۵ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۵۰۰ نفر به بهره‌برداری رسید و پس از آن طرح تولید کامیون کشنده در استان فارس، با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰۰ دستگاه، سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی ۱۰۰ نفر، افتتاح می‌شود.

در این مراسم همچنین طرح تولید شمش طلا در شرکت معدنی زرکوه شهرستان قروه استان کردستان با ظرفیت سالانه ۳۰۰۰ کیلوگرم و سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید که برای ۳۵۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
 
آمادگی دولت برای سرمایه گذاری ویژه در معادن طلا

رئیس جمهور در این مراسم با تاکید بر اهمیت معادن طلا در کشور که می‌تواند پشتوانه پول ملی باشد، گفت:​ دولت حاضر است برای معدن طلا سرمایه گذاری ویژه‌ای انجام دهد.

آقای حسن روحانی با اشاره به اینکه در هفته دولت باز هم موفق شدیم به افتتاح طرح بزرگ معدنی و صنعتی بپردازیم، و با تاکید بر اینکه توسعه استخراج و اکتشاف معادن طلا بسیار مهم است، افزود:​ مسئله طلا اهمیت ویژه‌ای برای ما دارد؛ همانطور که امروز معادن و پتروشیمی ما توانسته جای صادرات نفت را بگیرد، گسترش استخراج معادن طلا هم می‌تواند جایگزین ارز خارجی شود.

رئیس جمهور ادامه داد:​ همین جا به وزارت صمت اعلام می‌کنم، دولت حاضر است برای معادن طلا یک سرمایه گذاری ویژه‌ای انجام دهد و اگر ما امروز موفق شدیم نسبت به سال ۹۲ تولید طلا را به ۱۴ برابر برسانیم در یک سال پیشرو هم حتماً قادر هستیم یک تحول بزرگ ایجاد کنیم.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه مسئله فلز طلا با سایر معادن متفاوت است، گفت:​ طلا می‌تواند پشتوانه پول ما باشد و در صنایع بسیار حساس کاربرد داشته باشد.

رئیس جمهور افزود:​ در آمار‌های امروز تبیین شد که در چهار ماهه امسال نسبت به چهار ماهه سال گذشته رشد داشته ایم؛ این خیلی مهم است که رشد در شرایط شیوع کرونا رخ داده است؛ گفته شد که در حوزه فولاد در دنیا به خاطر کرونا در چهار ماهه نخست امسال ۶ درصد کاهش وجود داشته است این در حالی است که ما ۱۰ درصد افزایش داشته ایم.

آقای روحانی با تشکر از همه بنگاه‌های تولیدی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند، اظهار داشت: امروز شنیدم که در کارخانه عظیم تولید آهن اسفنجی هیچ فرد مبتلا به کرونا نداریم و نزدیک یک میلیون تن آهن اسفنجی در سال تحویل می‌دهد.

رئیس جمهور با اشاره به توطئه دشمنان که می‌خواستند بگویند همه کار‌ها باید تعطیل شود، افزود:​ وقتی ما در اوایل فروردین اعلام کردیم کسب و کار‌ها باید باز باشد و واحد‌های تولیدی نباید تعطیل شود دشمنان خیلی عصبانی شدند؛ رسانه‌های بیگانه را که نگاه می‌کردید داشتند خودکشی می‌کردند و می‌گفتند دولت برای جان مردم ارزش قائل نیست.

آقای روحانی ادامه داد: آن‌ها می‌خواستند کشور را به بحران ببرند و همه چیز تعطیل شود و در ایران هم مثل کشور‌های خودشان برای نان و آب صف تشکیل شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا از ابتدا کار دقیقی انجام داد، گفت: این ستاد گفت تولید‌های ضروری حتی برای یک ساعت نباید تعطیل شود و همه بنگاه‌های تولیدی باید فعالیت خودشان را داشته باشند.

ناوگان حمل و نقل را نوسازی می‌کنیم

رئیس جمهور گفت: از هر راهی که امکان پذیر است، ناوگان حمل و نقل خود را نوسازی می‌کنیم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت، اقدام ستاد ملی کرونا در تعطیل نکردن کار تولید و واحد‌های تولیدی را یک اقدام هوشمندانه و بزرگی دانست و گفت: ما گفتیم نان و جان با هم توامان قابل استحصال است، به شرط این که انسان پروتکل‌ها را دقیقا مراعات و اجرا کند.

رئیس جمهور افزود: سه نفر از رهبران دنیا در ایام کرونا به من گفتند کار شما در ایران برای ما الگو شد، که چگونه با کرونا مقابله کنیم و در عین حال فعالیت‌های اقتصادی را بتوانیم انجام دهیم.

آقای روحانی به بازسازی ناوگان حمل و نقل در کشور اشاره کرد و گفت: ما از آغاز دولت دوازدهم در فکر این بودیم که یک نوسازی بزرگی برای ناوگان حمل و نقل انجام دهیم و طراحی‌های آن نیز انجام گرفته بود، قرار بود قطعاتی وارد شود تا تمام ناوگان را نوسازی کنیم، اما کاری که در سال ۹۷ ترامپ انجام داد و خیانتی که به دنیا، ملت آمریکا و ملت ایران کرد و عهد و پیمان را زیرپا گذاشت، باعث شد، ما دچار مشکل شویم.

رئیس جمهور تاکید کرد:، اما این نوسازی باید به شکل دیگر ادامه پیدا کند، از هر راهی که امکان پذیر است، ما باید ناوگان خود را نوسازی کنیم.

آقای روحانی از تمامی رانندگان حمل و نقل که از آغاز سال و در ایام کرونا مداوم حضور و فعالیت داشتند، تشکر کرد و گفت: این قشر در این ایام، حمل و نقل را متوقف نکردند و پروتکل‌ها را مراعات کردند و تمامی باری را که در بنادر بود به انبار‌ها منتقل کردند.

رئیس جمهور افزود: هر زمان که ما به بنادر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که میلیون‌ها تن بار در آن هاست و همیشه ۳ تا ۴ میلیون تن بار کالا‌های اساسی به بنادر وارد و جایگزین می‌شود، رانندگان عزیز ما کار بزرگی را در این زمینه انجام می‌دهند و ما از آن‌ها تشکرمی کنیم.

آمادگی دولت برای کمک در زمینه بسته بندی زعفران و سنگ‌های قیمتی

رئیس جمهور گفت: دولت آماده است در زمینه بسته بندی زعفران و سنگ‌های قیمتی کمک‌های لازم را انجام دهد.

آقای روحانی در جریان افتتاح طرح‌های صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز یکشنبه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این روز مجددا بر مساله خام فروشی تاکید کردند، قبلا نیز ایشان همواره بر روی این مساله تاکید داشتند و اسم بردند از سنگ‌های قیمتی و زعفران. من اینجا از وزارت صمت می‌خواهم در این دو مورد خاص که رهبری از آن نام بردند حتما تلاش ویژه‌ای انجام دهد.

رئیس جمهور افزود: دولت هم اکنون آماده است و اعلام می‌کنم صنعت بسته بندی در مجموع برای ما مهم است و به ویژه در بخش زعفران که طلای قرمز ما به شمار می‌رود و در سنگ‌های قیمتی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند باید کار ویژه‌ای انجام شود.

آقای روحانی گفت: در اینجا اعلام می‌کنم دولت از لحاظ سرمایه گذاری کمک خواهد کرد و قاعدتا در بخش خصوصی نیز باید سرمایه گذاری انجام شود، اما ما نیز کمک می‌کنیم تا بتوانند در این زمینه فعالیت مضاعفی انجام دهند.

وی افزود: امروز نیز تشکر می‌کنم در هفته دولت باز هم در فولاد یک رشد و جهش داشته ایم به طوری که در یک روز افتتاح کارخانه آهن اسفنجی را داریم که نزدیک به یک میلیون تن برای ما محصول به ارمغان می‌آورد و خوشحالیم از اینکه پتروشیمی و فولاد توانست در سال‌های سخت و فشار‌های سخت دشمن طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ بخش بزرگی از مشکلات ما را جبران و ارز مورد نیاز کشور را تامین کند.

رئیس جمهور در پایان گفت: من از همه کارگران و مهندسان و مدیران به خصوص در بخش صنعت و معدن تشکر می‌کنم چراکه امروز طرح‌ها و پروژه‌هایی که مورد بهره برداری قرار گرفت در این زمینه بود و امیدواریم بتوانیم راه و استقلالمان را در سایه فرهنگ عاشورا و ابی عبدالله الحسین ادامه دهیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۱°