امسال برای دولت سال اصلاحات ساختاری است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:35 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۹۹۳۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
سخنگوی دولت با بیان این که دولت فرموده های رهبر معظم انقلاب را با اهتمام پیگیری می کند، گفت: ما علاوه بر وظایف جاری و روزمره اداره کشور، در حال دنبال کردن اصلاحات ساختاری و بلند مدت بوده‌ایم و خواهیم بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، «علی ربیعی» روز سه شنبه و در سومین روز از هفته دولت، در نشست خبری با خبرنگاران گفت: لازم می دانم با توجه به جلسه گذشته هیات وزیران که در حضور رهبری انجام شد به عنوان سخنگوی دولت و به نمایندگی همکاران از حضور و فرمایشات و رهنمودهای راهگشا معظم له سپاسگزاری کنم.

وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار سال آخر دولت را مهم تلقی کردند و سال آخر دولت را معنا بخشی کردند، قطعا دولت فرمایشات ایشان را با اهتمام پیگیری می‌کند.

مفهوم سال آخر برای ما به معنای پایان فعالیت‌ها نیست

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: ما تعطیلی، رکود و سستی نداشته و نخواهیم داشت، مفهوم سال آخر برای ما به معنای پایان و سست کردن فعالیت‌ها نیست، ما علاوه بر وظایف جاری و روزمره اداره کشور، در حال دنبال کردن اصلاحات ساختاری و بلند مدت بوده‌ایم و خواهیم بود.

ربیعی افزود: در ادامه فعایت‌های هفت ساله دولت تلاش خواهیم کرد با عبور از شرایط سخت به سمت ایجاد ثبات و آرامش در برابر تکانه‌هایی که در سال‌های اخیر به اقتصاد کشور وارد شد به نحوی عمل کنیم که امکان فراز نوین برای دولت آینده هم فراهم شود.

امسال برای دولت سال اصلاحات ساختاری است

سخنگوی دولت تاکید کرد: امسال برای دولت سال اصلاحات ساختاری و ایجاد آمادگی برای ورود پرقدرت به قرن جدید است.

وی با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه گذشته دولت در خصوص محیط زیست گفت: بر اساس این گزارش در سال ۱۳۹۲ به ازای هر کیلومتر حرکت خودروها در کشور، ۱.۱۸۰ گرم مواد مضر متصاعد می‌شد. اما با پیگیری‌های مستمر برای اصلاح کیفیت بنزین و گازوئیل در ۷ سال گذشته این عدد به ۰.۵۰۱ گرم در هر کیلومتر کاهش یافت. بدیهی است که اگر کیفیت سوخت اصلاح نمی‌شد، ‌ امروز کلان شهرهای کشور قابل سکونت نبودند.

ربیعی با بیان اینکه متوسط آلاینده‌های بنزینی و مواد نفت و گاز به استانداردهای جهانی نزدیک شده است، افزود: این سبب شد وضعیت آلایندگی در کشور نسبت به بسیاری از کشورها مناسب شود و همه این مسائل برای تلاش‌هایی است که در وزارت نفت صورت با نگاه به محیط زیست صورت گرفت.

سخنگوی دولت با ابراز تاسف از اینکه گروه‌های صنعتی مانند خودروسازی‌ها به اندازه‌ای که وزارت نفت اهتمام در حفظ محیط زیست داشتند، اهتمام لازم را به کار نبردند، گفت:‌ امیدوارم تمام سیستم‌های اجرایی برنامه‌های خود را معطوف به محیط زیست کنند.

عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه امسال به پایان می‌رسد

وی با اشاره به مصوبه‌ای در خصوص تامین اعتبار برای پروژه‌های باقیمانده و احیای دریاچه ارومیه گفت: متاسفانه نتوانستیم در مورد کار مهمی که برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفت، ‌ گزارش کامل و مناسبی ارائه دهیم. در حالی که بدون تردید اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه ارومیه از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و تاثیرات آن در حفظ محیط زیست انسانی و گیاهی فقط مربوط به یک استان نمی‌شود بلکه چندین استان را دربرمی‌گیرد و در سطح جهانی نیز قابلیت ارائه دارد.

دستیار ارتباطات اجتماعی ریاست جمهوری با اشاره به تصویب ۶۰۴ میلیارد تومان بنابر اظهارات رییس سازمان محیط زیست در احیای دریاچه ارومیه افزود: امسال عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه به پایان خواهد رسید و تاثیر محیط زیستی آن قطعاً برای مردم منطقه مبارک خواهد بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: همچنین از سال جاری تا سال ۱۴۰۶ تراز دریاچه ارومیه هر سال افزایش خواهد یافت و به تراز نهایی خود یعنی ۱۲۷۴.۱ از سطح دریا خواهد رسید. ضمن اینکه ۱۵ میلیارد مترمکعب حجم آب و ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع وسعت دریاچه خواهد بود.

برق برای۳۰ میلیون ایرانی مجانی شد

وی درباره مصوبات دولت در موضوع آب، برق و گاز اظهار داشت: خدمات مرتبط با زندگی روزمره مردم در دو دولت جزو برنامه‌هایی بود که در سال ۹۳ طراحی و با جدیت دنبال شد. در زمینه برق اجرای نظریه امام راحل و تصویب آن در دستور کار قرار گرفت که برای ۳۰ میلیون جمعیت کم مصرف ایرانی که از افراد طبقات پایین اقتصادی هستند، ‌ برق مجانی شد. البته گروه‌های دیگر که برق خود را به حد کم مصرف برسانند می توانند مشمول این مصوبه شوند.

درصد بالایی از عزاداران حسینی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری مراسم عزاداری محرم اشاره کرد و با اشاره به اینکه مردم ایران قرن‌هاست که یاد فداکاری و ایثار امام حسین علیه السلام و فرزندانش را با عزاداری در ماه محرم پاس داشته‌اند، تصریح کرد: اساساً ما ملت امام حسین علیه السلام هستیم وعزاداری سالار شهیدان یک فرهنگ نهادینه شده نه فقط در میان شیعیان بلکه همه مسلمانان با مذاهب گوناگون و همه ایرانیان با ادیان های مختلفی که در ایران بزرگ تبدیل شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه گزارش‌ها نشان می دهد درصد بسیار بالایی از عزاداران حسینی پروتکل‌های بهداشتی را با اهتمام رعایت کردند و برای همین قدردان مسوولان همه هیات‌ها و عزاداران هستیم و امیدواریم با تداوم آن، محرم امسال در تاریخ عزاداری‌های حسینی ماندگار شود.

تعداد جانباختگان کرونا روند کاهشی دارد

سخنگوی دولت گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد جانباختگان روند کاهشی دارد و به تعداد دو رقمی نزدیک می‌شویم، البته همه می دانیم کاهش یک فوتی و یک جانباخته حاصل زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه کادر بهداشت و درمان و رنج‌های زیادی است که در این کاهش صورت گرفته است.

ربیعی یادآورشد: به رغم تاثیر زیاد تلاش‌های کادر درمان در کاهش مرگ و میر، اما در ابتلا که به در نهایت ممکن است منجر به مرگ می‌شود هیچ چیزی اثر ندارد مگر رفتار همه ما ایرانیان. در واقع ابتلای به کرونا وابسته به رفتار ما است.

وی تاکید کرد: برای کاهش تعداد مرگ و میر مبتلایان لازم است توصیه‌های سه گانه رعایت فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی مرتب به دست ها رعایت کنیم.

ربیعی همچنین درباره هفته دولت اظهارداشت: اهتمام و تصمیم همه اعضای دولت و تاکید رییس جمهور برای این مبنا استوار است که در یک سال باقی مانده دولت، همه تلاش خود را برای ورود پرقدرت به قرن جدید به کار بگیریم.

سخنگوی دولت افزود: در شرایط سخت ۷ سال گذشته در محیطی متلاطم، مرکز بی‌سابقه دشمنی‌ها، ائتلاف بدخواهان و توطئه‌های شوم صهیونیستی- آمریکایی و همچنین تکانه‌های اقتصادی سنگین مانند کاهش قیمت نفت سال ۹۳ - که بیش از ۷۰ درصد بود- یا تحریم‌های ظالمانه در سال ۹۷ که به طور شدید و بی‌سابقه صورت گرفت و همپوشانی اینها با آثار اقتصادی و اجتماعی کرونا مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه در این سال‌ها دولت سیاست منزوی کردن آمریکا در عرصه بین المللی را دنبال کرده است، گفت: علاوه بر آن افزایش توان ملی در اقتصاد؛ حفاظت از زندگی و سلامت مردم را به طور توامان پیش برده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: استراتژی سه گانه به عقب راندن آمریکا، افزایش توان ملی در اقتصاد و حفاظت از زندگی و سلامت مردم را در سال گذشته با تمرکز بیشتری دنبال کردیم در این مدت این مهم را با ارتقای توان ملی با اتکا به توان داخلی و منابع عظیم انسانی موجود در ایران مد نظر قرار داده بودیم.

دولت معطل تحولات آمریکا نیست

ربیعی تصریح کرد: دولت با عقلانیت و سختکوشی به هیچ وجه نگاهی به تحولات آمریکا نخواهد داشت و با این وصف، هر کسی که به کاخ سفید راه یابد نگاه او باید متوجه ایران باشد دولت معطل تحولات انتخابات در آمریکا نبوده و نخواهد بود واتکا به داخل و تولید افزایش قدرت در داخل باعث ناامیدی دشمنان و ایجاد فرصت‌های جدید حتی در زمینه اقتصادی برای ما خواهد شد؛ شاخص‌های اقتصادی ما با وجود ظلم ناشی از تحریم در این چند سال نشان دهنده این مهم است.

اسنپ بک دروغ ژورنالیستی‌آمریکایی است

در ادامه خبرنگاری از ربیعی پرسید با توجه به تلاش‌های آمریکا برای برقراری و استفاده مکانیسم ماشه در صورتی که این اتفاق رخ دهد واکنش ایران چه خواهد بود و در چه سطحی خواهد بود؟

ربیعی پاسخ داد: اصصلاح اسنپ بک در هیچ کدام از قراردادهای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استفاده نشده، آمریکا عمدا از این کلمه برای القای برگشت خودکار سوء استفاده می‌کند. جمله‌بندی که در قطعنامه آمده است با این اصطلاح مطابقت ندارد.

وی یادآورشد: احیای مفاد قراردادهای فسخ شده که فرایندی زمان بر است و این اصطلاح اساسا جعلی است که خود آمریکا انجام داده و بر آن تاکید می کند بدون اینکه اقدام حقوقی کرده و شرایط حضور در برجام را داشته باشد، این موضوع را تبلیغ می‌کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اقدام غیرقانونی آمریکا قطعا با مخالفت جامعه جهانی مواجهه خواهد شد و غیر از خود آمریکا هیچ کشوری صلاحیتی برای بازگشت مفاد قطعنامه‌های پیشین قائل نیست، اسنپ بک یک اصطلاح ژورنالیستی است که آمریکایی‌ها برای القای دروغ خودشان ابداع کردند.

وی افزود: مکانیسم حل و فصل اختلاف ذیل مفاد ۳۶ و ۳۷ برجام و ساز کارهای آن تعریف شده است و منوط به طی مراحل با حسن نیت از سوی طرف شاکی است. آمریکا در این زمینه حسن نیت ندارد از برجام خارج شده و اساسا حقوقی ندارد که بخواهد آن را دنبال کند.

ربیعی اضافه کرد: این قلدرمابی هم راه به جایی نخواهد برد و طبق برجام آمریکا از آن خارج شده هیچ گونه حقی هم برای آمریکا در زمینه اظهار و نظر وجود ندارد.

یکی از افتخارات ما این بود که نقدینگی را افزایش ندادیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره این که دولت در بودجه سال ۹۹ با چه موانعی و مشکلاتی رو به رو بود و با توجه به تحریم و شیوع کرونا برای بودجه سال ۱۴۰۰ چه برنامه ای دارد؟ گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما در ارتباط با بودجه کاهش درآمدهای نفتی در اثر فشارهای آمریکا بود.

ربیعی اظهار داشت: تصورشان این بود عدم تحقق درآمدهای بودجه موجب برهم ریختن تراز بودجه و در نهایت تعادل‌های اقتصادی کشور خواهد شد. ما بلافاصله برای مدیریت بودجه با اتکا کم یا حتی بدون اتکا به نفت دو راهکار کاهش هزینه‌ها بود و دیگری ایجاد درآمدهای جدید را در دولت و در ستاد اقتصادی دولت دنبال کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش کاهش هزینه‌ها امکان صرفه جویی هزینه‌ها دربرخی موارد غیراجتناب ناپذیر بود، ما هزینه‌های اجتناب ناپذیر را باید انجام می دادیم. مثلا در زمینه حقوق‌ها حتی به سمت افزایش آن با توجه به سیاست قدرت خرید حرکت کردیم. حتی حقوق و افزایش سنوات و همسان سازی بازنشستگان اجرا شد علاوه بر اینها بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف به موقع پرداخت شد.

ربیعی با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومان در کاهش هزینه‌ها و سیاست‌ها بود محقق شد، یادآورشد: در حوزه ایجاد منابع جدید شیوه‌های متنوعی برای تامین منابع مالی اتخاذ کردیم و برنامه دولت هم برعدم تکیه بر پول پرقدرت بانک مرکزی بود و یکی از افتخارات ما این بود که ما نقدینگی را افزایش ندادیم.

وی تصریح کرد: اگر نمودار افزایش نقدینگی را طی سال‌های اخیر نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که به هیچ وجه اتکای ما به افزایش نقدینگی و پول پرقدرت نبوده است درعوض ما سیاست مولدسازی دارایی دولت را دنبال کردیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: واگذاری شرکت‌های دولتی را به مردم در راستای اصل ۴۴ دنبال کردیم فروش اوراق و اخذ مالیات و نه با فشار بر مالیات دهندگان و صادر بلکه اخذ مالیات از گروه‌هایی که فرار مالیاتی داشتند، بیشتر صورت گرفت.

سخنگوی دولت افزود: علاوه بر این که ما کسری بودجه را از این طریق جبران کردیم با اقداماتی که در راستای سیاستهای اصل ۴۴ انجام دادیم، امکان سرمایه گذاری جدیدی هم تا حدودی فراهم شد و امروز مردم با پول‌های مختصر می‌توانند خریدهای شرکت‌های مهم دولتی را انجام دهند که به نظر می‌رسد آثارعدالت اجتماعی هم خواهد داشت.

ربیعی با اشاره به تصمیم دولت درباره واگذاری دارا دوم با ۲۰ درصد تخفیف اظهارداشت: برای بودجه سال ۱۴۰۰ بنای دولت علاوه بر غلبه بر تکانه شوک‌های تروریسم اقتصادی که بر اقتصاد ایران وارد شده است ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای بودجه ریزی در سالهای آینده است که دولت‌های آینده هم بتوانند با این زیر ساخت‌ها بودجه ریزی مناسبی داشته باشند یعنی این اصلاحات را معطوف به آینده جلو بردیم.

وی تصریح کرد: پیرو فرمایش اخیر مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی دولت برای بدبینانه ترین شرایط هم طراحی شده است به نحوی که اقتصاد ایران علاوه بر خروج از شوک‌های درآمدی وابسته به نفت خارج، متکی بر تولید داخل شود و مالیات مناسب از محل کاهش فرار مالیاتی، ایجاد بسترهای جدید مالیاتی و مولدسازی و واگذاری شرکت‌ها انجام شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: در این زمینه وزارت امور خارجه هم بسیار زحمت کشید و با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه اتکای خود را به بازارهای همسایه و کشورهای منطقه و حتی بازارهای جهانی به سمت صادرات غیرنفتی بردیم.

سخنگوی دولت گفت: کار با کشورهای منطقه و همسایه در حقیقت استراتژی بود که ارز مورد نیاز خودمان را تامین کرده و اتکای خود را به نفت کمتر بکنیم. رییس جمهوری به زودی برنامه را اعلام خواهند کرد که این برنامه متعهدانه نسبت به آینده ایران طراحی شده است.

ربیعی افزود: امیدواریم در پایان دولت امکان ایجاد زیر ساخت‌ها به گونه‌ای فراهم شود که فراز نوین را برای دولت آینده رقم بزند و به دنبال ورود نیرومند به قرن جدید هستیم.

سخنگوی دولت اظهار داشت: ما بودجه از آسمان کارشناسان محدود و از قلمرو جماعاتی خاص و خواص به زمین آوردیم و یک نوع بودجه‌آگاهی جدید هم در کشور متولد شد، در این دوره بودجه‌ریزی کاملا در معرض شفافیت قرار گرفت. بسیاری از کارشناسان حتی بر اساس شیوه‌های بودجه‌ریزی، متوجه نمی شدند که در ردیف‌های بودجه چه می‌گذرد و در این دوران بودجه ریزی کاملا شفاف شد.

وی اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان از شیوه‌های بودجه‌ریزی متوجه نمی شدند بودجه ریزی کاملا شفاف شد حتی در این دوران رخ داد.

مصوبات ستاد کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است

ربیعی درباره تعیین مجازات برای متخلفان از دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: به طور اصولی مانند شرایط جنگ یا تدابیر در شرایط تحریم، ستادهایی در زمان بحران تشکیل می‌شوند که در تمام دنیا هم متداول است.

سخنگوی دولت گفت: خصوصیات و خصلت این ستاد موقتی بودن و تصمیم‌گیری در موارد آنی برای عبور از بحران است؛ اگر این تصمیمات ستاد ملی کرونا نیازمند تداوم باشد آن را در قالب لایحه قانونی پیش‌بینی، تدوین و برای مجلس ارسال می‌کنیم.

وی افزود: خصلت این‌گونه ستادها، اتخاذ تصمیمات فوری برای عبور از بحران است، باید توجه شود که تشکیل ستاد ملی کرونا در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده و به تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی رسیده است؛ بنابراین مصوبات و تصمیمات ستاد ملی کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.

ربیعی با بیان این که رییس ستاد ملی کرونا، رییس شورای عالی امنیت ملی است، گفت: اصل تشکیل این ستاد با مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، که خصوصیت آن شورا را همه واقف هستیم

سخنگوی دولت افزود: ستاد ملی کرونا در شرایط اضطراری تشکیل و مصوبات آن لازم الاجرا است، اما قانون به معنای مصطلح آن که باید توسط مجلس انجام شود و به تایید شورای نگهبان برسد، در این ستاد نداریم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه به موجب قانون اساسی، یگانه مرجع تصویب قانونگذاری که باید تشریفات آن اجرا شود، مجلس شورای اسلامی است، تصریح کرد: آنچه به عنوان مجازات در مصوبات ستاد ملی کرونا آمده است، مجازات‌هایی است که یا قانون برای آن وجود دارد، یا در حیطه اختیارات دستگاه‌ها است.

وی با اشاره به برخی از مجازات برای تخلف‌ها از پروتکل‌های بهداشتی افزود: کارمندی که دستورالعمل‌ها را مراعات نکند، به کمیته‌های انضباطی شوراهای رسیدگی در وزارتخانه‌ها معرفی می‌شود، یا اگر ماسک نزند اجازه ورود به او نخواهند داد، یا اگر کسی تخلف کند به قوه قضاییه معرفی می شود. اگر ساختار مجازات‌های تدوین شده بررسی شود، کاملا از این جنس از موارد است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که مردم از کرونا خسته‌اند و باید در شرایط کنونی با دقت اظهارنظر شود چرا که حفاظت از جان انسان‌ها وظیفه همه ما است.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره فروش اوراق سلف نفت و تکذیبیه قوه قضاییه مبنی بر ارسال نامه به رهبری گفت: برخی اوراق سلف نفتی را با فروش نفت معمولا ادغام شده تصور می‌کنند. سلف نفتی مبتنی بر بند «ی» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ است و قانون بر این کار تاکید کرده است اما در این‌باره کمیسیون برنامه وبودجه مجلس نظرات تخصصی داشت که با جلساتی که با وزارت نفت و سازمان برنامه و کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد در این زمینه تفاهم صورت گرفته است و نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجالس نیز این تفاهم را اعلام کرده است.

وی اضافه کرد: طرح روش فروش نفت در داخل موضوع دیگری است که در شورای عالی سران سه قوه مطرح شد و دیدگاه های متنوعی درباره آن وجود داشت و مقرر شد که با تعامل سران سه قوه طرح نهایی تبیین و ارائه شود.

سخنگوی دولت افزود: ما در حال رایزنی با دو قوه دیگر هستیم، دبیرخانه ستاد شورای عالی سران سه قوه جلساتی را در این زمینه تشکیل می دهد و با اشتراک نظری که حاصل خواهد شود به زودی این موضوع را اعلام می کنیم.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره سفر رافائل گروسی به تهران و ارتباط آن به مکانیسم ماشه گفت: این اولین سفر مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران پس از تصدی این مسئولیت است و ما هم استقبال کردیم و ما چیزی غیر از شفافیت و همکاری در سابق خود با آژانس نداشتیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: برخی اطلاعات غلط به آژانس ارسال شده بود که این اطلاعات غلط به طور مشخص از سوی رژیم صهیونیستی با جعل برخی اطلاعات و سندسازی ها اطلاعات غلطی ارائه شده بود. بخشی از این سفر برای ارزیابی این اطلاعات بود و ما اعلام آمادگی کرده بودیم که کماکان در چارچوب‌های مشخص شده نظارت این سازمان بین المللی - نظارت آژانس- را داریم و ایشان در کشور ما حضور دارند.

وی گفت: ما برای همکاری با آژانس ارزش قائل هستیم و ماموریت‌های فنی آژانس برای توسعه صلح آمیز انرژی هسته است و امیدواریم مدیرکل آژانس کمتر اجازه دهد یا اساسا اجازه ندهد که مورد سوء استفاده سیاسی قرار گیرد.

ربیعی گفت: سابقه گذشته آژانس همینطور بوده که گزارش‌های متعدد درباره فعالیت ما در سال‌های گذشته پایبندی ما را به تعهدات نشان داده است؛ اراده ما برای حفظ همکاری گسترده با آژانس در چارچوب پادمان و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است و امیدواریم در این سفر برخی گزارش‌های ارسالی نادرست و اقدامات آن دقیقا بررسی و روشن شود.

یک هزار و ۹۰۰ طرح ملی عمرانی را در هفته دولت افتتاح می‌کنیم

سخنگوی دولت درباره طرح‌های هفته دولت گفت: یک هزار و ۹۰۰ طرح ملی عمرانی از طرح‌های کوچک تا بزرگ را در هفته دولت افتتاح می‌کنیم.

ربیعی از تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای راه‌اندازی و تکمیل طرح‌های کوچک و متوسط خبر داد و افزود: ۲ هزار و ۶۸۰ طرح عمرانی استانی داشتیم که برای انجام آنها ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان اختصاص یافت. علاوه بر این ۳۱ طرح عمرانی ویژه هر استان داشتیم که ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آنها اختصاص یافت و این طرح‌ها در هفته دولت افتتاح می‌شوند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یک هزار و ۱۶۳ طرح جهش تولید استانی هم در هفته دولت افتتاح می‌شود، گفت: ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به اجرای این طرح‌ها اختصاص یافت.

ربیعی همچنین از افتتاح طرح‌های بزرگی در حوزه صنعتی، کشاورزی، راه، نیرو و انرژی در هفته دولت خبر داد که جزئیات آنها به تفصیل در اختیار خبرنگاران حوزه دولت جهت انتشار قرار گرفت.

فراز و نشیب در بورس طبیعی است

سخنگوی دولت درباره نگرانی‌ مردم از نزولی شدن بازار سرمایه و احتمال دچار شدن این بازار به سرنوشت موسسات مالی اعتباری گفت: اساسا شبیه سازی نادرستی در این زمینه صورت می گیرد. ماهیت بورس با ماهیت موسسات اعتباری کاملا متفاوت است. در عین حال کسانی که وارد بورس می شوند می دانند که بورس فراز و نشیب دارد. بورس مثل بانک نیست که شما کاری به پولتان نداشته باشید و سر موعد سود تفاهم شده را بگیرید. بورس همواره با افت‌وخیز مواجه بوده و بازار سرمایه تابع شرایط مختلف است؛ بنابراین کسانی که وارد بورس می‌شوند باید به این موضوع توجه داشته باشند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری حمایت از بازار سرمایه را در دستور کار دولت عنوان کرد و گفت: از میان بازارهای مختلف پولی، مالی، کالایی و غیره که دولت باید آنها را مورد حمایت قرار دهد، بازار سرمایه با توجه به شرایط کشور ما مهمترین بازار است. در این زمینه مساله اصلی ما هجوم نقدینگی به بازار سایر کالاهاست و این موضوع باعث افزایش قیمت کالاهای مختلف مثل مسکن می‌شود.

وی با بیان اینکه بورس می‌تواند با سیاست‌گذاری درست، نقدینگی‌های خرد را جمع کند، گفت: دولت سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بورس بتواند شادابی خود را حفظ کند و این به معنای مداخله در اداره بورس نیست.

سخنگوی دولت از تاکید مدیریت کنونی بورس بر استقلال این بازار خبر داد و افزود: منحنی بورس در روند چنددهه فعالیت خود همواره صعودی بوده و نباید این فراز و نشیب‌ها کسی را نگران کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°