بازگشت ۳۳ میلیارد یورو ارز از ۵۰ میلیون یورو به کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:57 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۹۴۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از ۵۰ میلیارد یورو ارز ۳۳ میلیارد یورو به کشور برگشته و هنوز ۱۷ میلیارد یورو برنگشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "حمید زادبوم" در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: از تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان سال ۹۸ صادرات غیر نفتی ایران بیش از ۸۰ میلیارد دلار بوده است.
او با بیان اینکه تعهدات ارزی به این میزان نبوده است علت کاهش آن در سال ۹۷ مشکلات قیمت گذاری کالا‌های صادراتی در گمرکات بوده و بانک مرکزی ۲۰ درصد تخفیف برای صادر کنندگان تعیین کرده است، لذا میزان تعهدات صادر کنندگان در سال ۹۷ حدود ۲۰ درصد کمتر از میزان صادرات کشور است.

او گفت: در این مدت حدود ۵۶ میلیارد یورو صادرات غیر نفتی کشور بوده است که اگر بخواهیم بخشی از این صادرات را که فرآورده‌های بوده که بازگشت آن با ارز ۴۲۰۰ بوده مانند بنزین و برخی از محصولاتی که متعهدش خود دولت بوده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: حدود ۵۰ میلیارد یورو تعهدات ارزی صادر کنندگان در طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ خواهد بود که سر رسید سال ۹۷ در دی ماه ۹۸ و سررسید ۹۸ در تیر ۹۹ بود که براساس آمار صادراتی که بانک مرکزی از گمرک ایران گرفته است تقریبا ۵۰ میلیارد یورو باید ارز برگردد که حدود ۳۳ میلیارد یورو از آن برگشته و تقربیا ۱۷ میلیارد یورو آن باقی مانده است.
زادبوم درباره اعتبار کارت بازرگانی هم گفت: کارت بازرگانی افرادی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده اند، در این هفته تعلیق می‌شود و در صورت ایفای تعهدات، این کارت‌ها فعال خواهند شد.

"ضیغمی" میهمان تلفنی برنامه با بیان اینکه بخشی از صادرکنندگان، جزو تولیدکنندگان کشور هستند اظهار داشت: این دسته از صادر کنندگان کشورمان برای خرید مواد اولیه یا تجهیزات مورد نیازشان به ارز احتیاج دارند، بازگرداندن ارز حاصل از صادرات می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند که برای واردات مواد اولیه، ارز در دسترس باشد.

معاون اقتصادی اتاق تعاون افزود: برخی از صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس مشکلاتی دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور همه صادرکنندگان باید برای بازگشت ارز حاصل از صادرات اهتمام کنند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°