حریرچی: درباره سفر نکردن باید از مرحله نصیحت گذر کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۰۰۲۱۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به طور قطع مردم از حاکمیت انتظار اجرای قانون را دارند و در خصوص سفر نکردن افراد در ایام کرونا باید از مرحله نصیحت کردن گذر کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای دکتر ایرج حریرچی با حضور در استودیوی برنامه صبح به خیر ایران شبکه اول سیما افزود: ما در خصوص سفر نکردن افراد در ایام کرونا باید از مرحله نصیحت کردن گذر کنیم و اکنون برخی کشور‌های اروپایی به جهت جلوگیری از سفر‌ها یا مرزهایشان را بسته اند و یا هر کسی که سفر کند بعد از بازگشت از سفر باید ۱۴ روز در قرنطینه بماند و همین مسائل موجب می‌شود افراد هیچ رغبتی به سفر پیدا نکنند.

وی گفت: ما در تاسوعای امسال یک میلیون و ۳۷۳ هزار و ۶۶۰ تردد بین استانی داشته ایم که بیش از ۹۰ درصد مربوط به خودرو‌های سبک بوده و البته در مقایسه با تاسوعای پارسال این تردد‌ها ۴۶ درصد کاهش داشته است، اما برای کسانی که از روز‌های قبل تاسوعا به مسافرت تفریحی رفتند در مقایسه با پارسال با افزایش تردد‌ها مواجه بودیم.

آقای دکتر حریرچی افزود: برخی این گونه ادعا می‌کنند که بلافاصله از شهر مبداء شان مستقیم وارد ویلای شان می‌شوند و به همین علت آن‌ها را خطری تهدید نمی‌کند در حالی که مگر چند درصد افراد ویلا دارند و به طور قطع سفر‌ها موجب می‌شود تردد در مبداء برای خرید زیاد شود و به طور قطع در بین راه هم برای بنزین زدن توقف نیاز است و افراد مسن هم نیاز به سرویس بهداشتی پیدا می‌کنند و در شهر مقصد هم به طور قطع برای خرید تردد‌ها بالا می‌رود.

وی گفت: همه مسافران هم ویلا ندارند یا چادر می‌زنند و یا به مسافرخانه و یا خانه‌های اجاره‌ای می‌روند و تماس در این شرایط بالا می‌رود و نمی‌توان گفت مسافرت، تأثیری بر شیوع بیماری ندارد.

آقای دکتر حریرچی افزود: هم اکنون روزانه بیش از ۷۰۰ نفر در کشور به جهت ابتلا به بیماری کرونا بستری می‌شوند و هر ۱۴ دقیقه یک ایرانی به لحاظ ابتلا به این بیماری فوت می‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با گلایه از مردمی که شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند به سختی‌های کادر درمانی در این چند ماه اشاره کرد و گفت: ما به دلیل بی مبالاتی مردم سرمایه‌های بسیاری شامل پزشکان و پرستاران را از دست دادیم و در شرایطی که یک پرستار جوان ما مراسم عروسی و ازدواجش را به تأخیر می‌اندازد چه لزومی دارد که افراد به استان‌های مازندران و گیلان سفر کنند.

وی افزود: همین‌ها وقتی به ساحل دریا می‌روند و آن جا با محدویت برای شنا مواجه می‌شوند به مکان‌های غیر مجاز می‌روند که ما در این مکان‌ها در این ایام شاهد افزایش غرق شدگی بوده ایم.

آقای دکتر حریرچی با اشاره به این که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی خوب نیست و کادر بهداشتی و درمانی ما هم در خطر ابتلا هستند گفت: هم اکنون ما سومین کشور جهان به لحاظ تعداد مبتلایان کادر بهداشتی، درمانی هستیم.

نیمی از بستری شدگان بخش‌های ویژه فوت می‌کنند

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نیمی از کسانی که به علت ابتلا به بیماری کرونا در بخش‌های مراقبت ویژه بستری می‌شوند فوت می‌کنند.

آقای حریرچی افزود: هم اکنون در همه جای جهان از هر ۱۰ نفری که در بخش‌های عادی بستری می‌شوند یک نفر و از هر ۱۰ نفری که در بخش‌های مراقبت ویژه بستری می‌شوند ۵ نفر و از هر ۱۰ نفری که در ریه آن‌ها لوله گذاری می‌شود ۹ نفر فوت می‌کنند.

وی گفت: به طور قطع باید محدودیت‌ها بیش از این شود و در نیوزیلند که ابتلا بسیار کم است تجمع بیش از ۱۰ نفر ممنوع است و آیا ما به خانواده‌ها در کشورمان می‌توانیم بگوییم بیش از ۱۰ نفر تجمع نکنند؟ ما مساجد را می‌بندیم تا مجالس ترحیم برگزار نشود آن وقت برخی در زیر زمین و خانه‌ها مراسم ترحیم می‌گیرند انگار که شاهکار است.

آقای دکتر حریرچی گفت: هم اکنون فصل سرد در نیمکره جنوبی است و هم اکنون برزیل ۱۳۰ هزار کشته داده است و ما اگر رعایت نکنیم در فصل سرما علاوه بر کرونا آنفلوآنزا را هم داریم و به طور قطع نتایج برخی از این سفر‌های روز‌های اخیر هم در پاییز مشخص می‌شود و ما باید مراقب این حدود ۲۰ روز پایان شهریور باشیم که کار در پاییز خطرناک نشود.

وی درباره تأثیر اجرا شدن یا نشدن طرح ترافیک هم بر روند شیوع بیماری کرونا افزود: همانطور که آقای دکتر زالی هم اعلام کرد لغو طرح ترافیک هیچ اثری در کنترل کرونا نداشت، زیرا وقتی طرح ترافیک برداشته می‌شود خیلی از افراد با ماشین‌های شخصی خود روانه بازار می‌شوند که همین کار را سخت می‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره واکسن این بیماری هم گفت: این بیماری در این شش ماه ایمنی کامل ایجاد نکرده است و ۱۴ درصد افرادی که مبتلا شده اند مجدد امکان ابتلا دارند و بهترین واکسن‌های موجود ۵۰ تا ۷۰ درصد تأثیر دارد و اغلب ایمنی آن‌ها زیر یک سال است.

آقای دکتر حریرچی گفت: ما تا اطلاع ثانوی باید همه رفت و آمد‌های خود را بر مبنای وجود کرونا تنظیم کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۹۹°    ۲۹.۹۹°