واردات برنج همچنان ممنوع!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:37 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۲۲۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
دبیر ستاد تنظیم بازار از تسریع در ترخیص برنج از گمرکات و افزایش ذخایر گوشت قرمز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمد رضا کلامی در نشست امروز ستاد تنظیم بازار گفت:با توجه به اینکه ارز واردات برنج به نرخ آزاد تغییر یافته و با این ارز مقادیر واردات برنج تاثیر منفی بر قیمت برنج داخلی ندارد و تهدیدی نیز برای تولید کنندگان داخلی به حساب نمی‌آید تصمیم گرفتیم تا روند تامین کالای برنج همچنان استمرار یابد تا دچار کمبود و آسیب نشویم.

وی با بیان اینکه ممنوعیت واردات برنج همچنان سر جای خود قرار دارد گفت: قرار شد آن میزان از محموله‌های برنجی که قبل از ۳۱ مرداد به بنادر کشور رسیدند و قبض انبار آن‌ها این موضوع را تایید می‌کند و نیز ان دسته از محموله‌های برنجی که ارز خود را قبل از این تاریخ دریافت کردند ترخیص آن‌ها انجام و در بازار با نرخ نیمایی عرضه شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار درباره گوشت قرمز نیز افزود: قیمت دام زنده در مقایسه با سال ۹۸ کاهشی است و قیمت مصرف کننده نیز این گونه است به طور نمونه قیمت یک کیلو گوشت مخلوط گوسفندی در میانگین کشوری ۹۷ هزار تومان است البته ممکن است دست و ران گوسفند گران‌تر باشد، زیرا کیفیت بالاتری دارد.

وی گفت: اگر چه به حمایت از تولید و تولیدکنندگان اعتقاد داریم، اما اگر قطعاً خروج دام از کشور اتفاق بیفتد قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود بنابراین مصوب کردیم که شرکت پشتیبانی امور دام، ذخایر راهبردی خود را از محل تولید داخل تامین کند که نرخ آن هم برای گوشت گوساله بسته بندی شده پنج قطعه‌ای ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که دولت با این نرخ خریداری می‌کند و نرخ مصرف کننده این کالا نیز زیر ۸۰ هزار تومان است.

آقای کلامی افزود: وقتی الزام کردیم که فولاد در بورس کالا عرضه شود از دو منظر دچار آسیب بودیم یک آنکه آن مقادیر تعیین شده در بورس عرضه نمی‌شد بنابراین برای تقاضا‌های موجود، عرضه به اندازه کافی وجود نداشت از این رو کارگروه ویژه‌ای را متشکل از دادستانی، تعزیرات و سازمان حمایت تعیین کردیم تا شنبه هر هفته مقادیر عرضه در بورس را کنترل کنند که اگر بر اساس مقادیر تعیین شده عرضه صورت نگیرد اعمال قانون می‌شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار ادامه داد: همچنین مقرر کردیم کسانی که عرضه در بورس را انجام ندهند در ابتدای امر اعمال قانون شوند، صادرات آن‌ها متوقف شود و تامین مواد اولیه برای آن واحد صورت نگیرد که اگر این سه ابزار جواب نداد واحد مختلف به دادستانی معرفی می‌شود.

وی گفت: این اقدامات موجب شد در آخرین عرضه میلگرد هم کاهش نرخ اتفاق افتاد که البته در تیرآهن و میلگرد تخت نیز این گونه بوده است ضمن اینکه برای حدود ۳۰ هزار تن میلگرد، عدم جذب ثبت شد که نشان می‌دهد که این روند کاهشی منجر به ادامه کاهش نرخ‌ها خواهد شد.
 
آقای کلامی همچنین از مصوبات و تمهیداتی درباره‌ی سیمان، لاستیک و ماسک خبر داد.
 

رئیس سازمان حمایت هم از تشدید نظارت بر شبکه توزیع سیمان و لاستیک با همکاری تولیدکنندگان خبر داد.
 

تابش همچنین از تحویل روزانه بیش از ۴ میلیون ماسک به سازمان غذا و دارو خبر داد.
 
 
اقای تابش در حاشیه در این جلسه هم گفت: شرکت‌هایی که به فروش پیش فروش خودرو به ویژه خودروی خارجی اقدام می‌کنند باید مجوز کمیته خودروی ستاد تنظیم بازار را دارا باشند.

وی افزود: مجوز پیش فروش برای آن بخش از خودروسازان و یا مونتاژکارانی که تعهد معوق خود را عمل کرده باشند در کمیته خودرو صادر می‌شود، اما برای آن بخشی که کمیته خودرو مجوزی صادر نکرده، حق فروش و پیش فروش نیز وجود ندارد.

وی اضافه کرد: آن بخشی از شرکت‌ها که تعهدات معوق دارند و یا به تعهدات خود عمل نمی‌کنند پرونده تعزیراتی هم به قوه قضاییه و هم به تعزیرات ارسال شده است که امیدواریم با تصمیم گیری دستگاه‌های قضایی، اینگونه شرکت‌ها به تعهدات خود در قبال مصرف کنندگان عمل کنند.

آقای تابش گفت: هفته قبل گزارشی مبنی بر وجود مشکل در بازار پکیج و آبگرمکن دریافت کردیم که مشخص شد برخی از واحد‌ها عرضه را به خوبی انجام نداده اند یا در برخی از واحد‌ها عرضه به افراد خاصی صورت گرفته است.

وی افزود: این ابهام هم وجود دارد که بازار توسط افراد خاصی که این عرضه‌ها به آن‌ها صورت گرفته مدیریت می‌شود در حال بررسی مستندات هستیم و تا ۴۸ ساعت آینده نتیجه را اطلاع رسانی خواهیم کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°