بهره برداری از خط تولید انسولین کارخانه نوونوردیسک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 04 آبان 1400
کد خبر : ۸۰۰۲۲۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
خط تولید انسولین کارخانه "نوونوردیسک پارس" با حضور وزیر بهداشت از طریق ویدئو کنفرانس، بطور رسمی به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر "سعید نمکی"، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاحیه کارخانه نوونوردیسک در ایران، از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی، گفت: امروز شاهد بهره برداری از یکی از پروژه‌های بسیار مهم بعداز انقلاب با سرمایه گذاری مشترک ایران و دانمارک در کشورمان هستیم. این حرکت یکی از حرکت‌های بسیار سازنده و مهم در تاریخ نظام دارویی بعداز انقلاب اسلامی، است.

وی افزود: ما قبل از انقلاب اسلامی، شاهد سرمایه گذاری‌های فراوان مشترکی در عرصه نظام دارویی کشور با معتبرترین کمپانی‌های خارجی در کشورمان بودیم. ایران همواره سرزمین فرصت‌های طلایی برای تجارت و سرمایه گذاری در طول تاریخ بوده است. اگر گذشته این سرزمین را ورق بزنیم، خواهیم دید که در مسیر تجارت طولانی راه ابریشم، ایران همواره یکی از بهترین کانون‌ها برای تجارت و سرمایه گذاری جهانی بوده است.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: مسلما این دورانی که ما در تحریم‌های ظالمانه و غیرمنطقی تحت فشار مستبدانه برخی اندیشه‌ها در جهان قرار داریم، خواهد گذشت و آن‌هایی که در این ایام سخت در کنار جمهوری اسلامی بودند، برنده این بازی تجاری و سرمایه گذاری بین المللی خواهند بود.

وی ضمن تقدیر از تلاش‌های سازمان غذا و دارو و سایر مدیران و دست اندرکاران که برای برپایی این صنعت بسیار مدرن و پیشرفته در کشورمان گام برداشتند، اضافه کرد: با توجه به اینکه سال‌ها در حوزه مدیریت صنعت دارو فعالیت کردم، می‌دانم که هر گامی که در این عرصه برمی داریم، با چه مشکلاتی همراه است تا به محصول نهایی دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: یکی از نیاز‌های امروز صنعت دارویی جهان، پرداختن به دارو‌هایی است که ما برای بیماری‌های غیرواگیر نیاز داریم. انسولین هم یکی از دارو‌هایی است که با توجه به گسترش بیماری دیابت در جهان، در بسیاری از کشور‌های دنیا مطرح است. از طرفی، رفتن به سوی شیوه‌های جدید استفاده از داروها، کار را سخت‌تر کرده است، مثلا، امروز سخت است که مردمی را که از انسولین پن استفاده کرده اند را دوباره به انسولین ویال و فرم‌های دیگر انسولین برگردانیم.

وی گفت: کمپانی نوونوردیسک به عنوان یکی از صاحبان صنعت دارویی جهان و یکی از پیشگامان، امروز در کنار ماست و امیدواریم این همکاری، بتواند به عنوان یک طلیعه نو در سرمایه گذاری در صنعت دارو با کمپانی‌های معتبر و صاحب نام جهانی در کنار عزیزان سخت کوشمان در داخل کشور که سال‌های بعداز انقلاب با رفتن کمپانی‌های چند ملیتی توانستند صنعت دارویی را توسعه داده تا به خودکفایی ۹۷ درصدی تولید دارو در کشور برسیم، قرار گیرد و با این حرکت مشترک و هماهنگ، کار‌های بزرگی را در صنعت دارویی به ثمر برسانیم.

دکتر نمکی اظهار کرد: در مورد بیماری‌های غیرواگیر در صدد هستیم که در راه پیشگیری از بیماری‌ها گام برداریم، این بدان معنا نیست که اگر در راه پیشگیری گام برمیداریم به نیاز‌های دارویی آن گروه از جمعیت که نیازمند دارو هستند، بی توجه هستیم، لذا کمپانی نوونوردیسک به عنوان یکی از صاحبان تکنولوژی دارو‌های قلبی و عروقی، متابولیک و دارو‌های هورمونی، می‌تواند به ما در توسعه زیرساخت هایمان کمک کند و امیدوارم در آینده‌ای نزدیک، بتوانیم به عنوان یک مرکز توزیع و تهیه دارو برای کل منطقه بدل شویم.

وی گفت: ما نیز در وزارت بهداشت و در دولت، آمادگی هرگونه کمک و مساعدت در حوزه سرمایه گذاری‌های خارجی را داریم. سیاست ما در دولت جمهوری اسلامی براین است که به جای واردات دارو، صاحبان فن و دانش و تکنولوژی را تشویق کنیم که در این سرزمین با تضمین ۱۰۰ درصدی، سرمایه گذاری کنند و ما نیز در عرصه دارو گام‌های بزرگتری برداریم.

همچنین، در این مراسم، دکتر محمدرضا شانه ساز، رییس سازمان غذا و دارو نیز عنوان کرد: مدت‌ها بود که منتظر افتتاح و آغاز به کار رسمی خطوط تولید محصولات مربوط به شرکت نوونوردیسک در ایران بودیم.

وی ادامه داد: با شیوع کووید ۱۹، دنیا در موقعیت ویژه‌ای قرار گرفته است و امیدواریم جامعه بشری زودتر از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کند و مشابه شرایط قبل از کرونا شویم.

وی ضمن قدردانی از تلاشگران عرصه دارویی برای راه اندازی این کارخانه، بیان کرد: با شیوع کرونا و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، فشار مضاعفی بر کشور ما وارد می‌شود، چراکه مردم حتی از تامین داروی خودشان نگران هستند. حافظه تاریخی مردم فراموش نخواهد کرد که چه کسانی به وظایف انسانی خود در این شرایط عمل کردند و مردم ما را تنها نگذاشتند و ملت و دولت ما این همکاری را به خاطر خواهد سپرد. در آینده این همکاری‌ها توسعه خواهد یافت.

دکتر شانه ساز عنوان کرد: ما در سازمان غذا و دارو تلاشمان این است که درخصوص تامین داروی بیماری دیابتی تلاش‌های خود را به صورت مستمر ادامه دهیم. راه اندازی این کارخانه در این شرایط حساس، ناشی از نگاه انسانی شرکت نوونوردیسک بوده است.

وی افزود: کشور ما به لحاظ بازار بزرگی که دارد، قطعا پتانسیل زیادی در تولید خواهد داشت. برخورداری از شرکت‌های داروسازی در کشورمان و حضور نیرو‌های شاغل در کمپانی‌های داروسازی که در منطقه بی نظیر هستند، یکی از زمینه‌های مهم در گسترش محصولات نوونوردیسک است.

وی گفت: انتظار داریم در کنار حمایت‌های جمهوری اسلامی، شرکت نوونوردیسک نیز همچون گذشته توجه خود را به بازار منطقه‌ای معطوف داشته و ایران را به عنوان حوزه‌ای برای تغذیه کشور‌های منطقه بشناسند. کشور ایران در طول تاریخ همواره جایگاه خاصی داشته و مردم ایران توانمندی‌های علمی زیادی دارند و این موضوع یکی از زمینه‌های گسترش همکاری‌ها و بهبود روابط است. در کنار آن، پایین بودن هزینه‌های تولید در کشورمان بحث توجیه اقتصادی گسترش همکاری‌ها را به صورت علمی و علمی عتوجیه می‌کند.

دکتر شانه ساز بیان کرد: امیدواریم با توسعه این محصولات تمام نیاز مردم کشورمان و منطقه، تامین شود. مطمئن باشید هر قدمی که نوونوردیسک بردارد جمهوری اسلامی ایران چند گام فراتر خواهد گذاشت تا سلامت مردم تامین شود.

گفتنی است، نوونوردیسک، شرکت داروسازی دانمارکی است که دفتر مرکزی اش در دانمارک قرار دارد و کارخانجات تولیدی آن، در ۸ کشور مستقر است. کارخانه نوونوردیسک ایران، هشتمین کارخانه نوونوردیسک خارج از دانمارک و اولین نوونوردیسک در منطقه خاورمیانه است.
 
در ابتدای تابستان امسال (1399)اولین خط تولید "انسولین قلمی" در کشور راه اندازی شد.
برچسب ها: انسولین
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۹۹°    ۱۱.۹۹°