سال تحصیلی دانشگاه‌ها از شنبه آغاز می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:40 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۲۴۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴
معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ شروع کلاس‌های درسی دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور ماه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی خاکی صدیق گفت: دانشگاه‌ها طی شش ماه گذشته مجموعه‌ای از فعالیت‌های آموزشی به شکل مجازی را به شکل کاملا فشرده انجام دادند و زیرساخت یادگیری الکترونیکی در این مراکز بسیار افزایش یافته است؛ بنابراین امیدوار هستیم با کسب تجربه از فعالیت‌های چند ماه گذشته بتوانیم ترم آینده را با آمادگی بیشتری شروع کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در ماه‌های گذشته به منظور آموزش و ترویج فرهنگ سازی در حوزه آموزش الکترونیکی در دانشگاه‌ها صد‌ها سند، جزوه آموزشی و فیلم آموزشی در دسترس علاقمندان، استادان و دانشجویان قرار گرفته است. ضمن اینکه چندین نشست تخصصی و همایش‌های علمی، فنی و کاربردی در این زمینه برگزار نمودیم که مجموعه این فعالیت‌ها فضا را برای برگزاری آموزش مجازی در ترم آینده فراهم می‌کند تا دانشگاه‌ها با آمادگی بیشتری وارد ترم آینده شوند.
 
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا ویروس و پیش بینی‌هایی که در وزارت بهداشت و متخصصین این حوزه انجام داده اند به نظر می‌رسد آموزش حضوری در دانشگاه‌ها همانند ترم قبل منتفی است لذا از شنبه ۱۵ شهریور ماه که ترم جدید شروع می‌شود است، همه دانشگاه‌ها آمادگی داشته باشند که دروس خود را با محوریت آموزش الکترونیکی آغاز کنند.

خاکی صدیق تاکید چالش‌های آموزش مجازی در ترم گذشته را به دو دسته تقسیم بندی کرد و گفت: یکی از این مشکلات چالش‌های ارتباطی بود که دسترسی به اینترنت پرسرعت و امکاناتی نظیر سخت افزار‌های مورد نیاز دانشجویان و اساتید گا‌ها با مشکلاتی همراه بود. البته یک سری چالش‌ها نیز در ارتباط با اساتید، دانشجویان و همچنین بحث مقررات آموزشی داشتیم. مثلا دانشجویان و اساتید ما با مفاهیم اولیه آموزش مجازی ناآشنا بودند در نتیجه کمی به کیفیت این نوع یادگیری اطمینانی وجود نداشت.

به گفته وی، آموزش‌های مرتبط با دروس عملی و کاربردی از جمله چالش‌های دیگر آموزش‌های مجازی در ترم گذشته بود که ما نتوانستیم این نوع آموزش‌ها را ارائه دهیم. ضمن اینکه در حوزه امتحانات ارزیابی و سنجش نیز با یک سری مشکلات مواجه شدیم.

معاون آموزشی وزارت علوم از همکاری وزارت ارتباطات برای رفع چالش‌های ارتباطی آموزش مجازی خبر داد و گفت: همکاران ما مدام با وزارت ارتباطات در ارتباط هستند. این وزارتخانه در ترم گذشته همکاری بسیاری برای بهبود وضعیت انجام داد به طوریکه این همکاری خوب موجب شد هزینه‌های اینترنت در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کاهش یابد، امیدواریم این کمک‌ها نیز ادامه پیدا کند.

خاکی صدیق یادآور شد: از سوی وزارت ارتباطات قول‌هایی نیز برای کمک به هزینه‌های اینترنت و زیرساخت‌های آموزش مجازی دانشگاه‌ها در ترم جاری ارائه دادند امیدواریم این قول‌ها عملی شود.

وی از ابلاغ شروع ترم جدید از روز شنبه ۱۵ شهریور ماه به تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خبر داد و گفت: شروع تحصیلی سال جدید به شکل الکترونیک از ۱۵ شهریور به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شده است؛ البته در دانشگاه‌هایی که امکان تشکیل کلاس‌های حضوری وجود داشته باشد اعلام شده است که کلاس‌های خود را به شکل ترکیبی (حضوری-مجازی) برگزار کنند.

خاکی صدیق تاکید کرد: در اکثر دوره‌های کارشناسی آموزش به شکل مجازی برگزار می‌شود و در دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز در بخش‌هایی که دروس کارگاهی و عملی وجود دارد وامکان تشکیل کلاس‌های حضوری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی وجود داشته باشد، کلاس‌ها به شکل ترکیبی برگزار خواهند شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°