رونمایی از گام نخست دوراپزشکی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۰۲۷۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
با حضور وزیر بهداشت و با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از گام نخست برنامه خدمات پزشکی از راه دور یادمان شهدای مدافع سلامت (پویش ره سلامت) رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مراسم رونمایی از این طرح با حضور دکتر سعید نمکی و مسئولان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در محل وزارت بهداشت برگزار شده است.

وزارت بهداشت، با یادمان شهدای مدافع سلامت، در ادامه توسعه برنامه‌های کشوری مدیریت همه گیری کووید ۱۹، و با هدف کسب آمادگی لازم به منظور مقابله با موج سوم بحران در پاییز و زمستان ۹۹، اقدام به راه اندازی آزمایشی اولین گام استقرار خدمات پزشکی از راه دور در برخی دانشگاه‌های منتخب خود می‌کند.

همزمان با همه گیری جهانی کووید ۱۹، غالب کشور‌های پیشرفته دنیا بخش عمده‌ای از برنامه ارایه خدمات پزشکی خود را به منظور حداقل سازی تماس بین پزشک و بیمار، دورنگهداری بیماران از محیط‌های با آلودگی احتمالی، ایمن نگاه داری کادر سلامت، و نیز فراهم سازی حداکثری دسترسی به خدمات تخصصی پزشکی در همه نقاط کشور، وارد برنامه خدمات پزشکی از راه دور نموده و با پوشش بیمه‌ای بسیار متناسب، و همراه با سرویس‌های نسخه الکترونیک و تحویل دارو، شرایطی سهل را برای همه بیماران نیازمند به این خدمات در کشور فراهم نمودند.

وزارت بهداشت نیز با درک ضرورت این امر برای کشور، و آماده سازی و ابلاغ اخیر ضوابط اجرایی اولیه، اولین گام‌های ورود به این امر را برداشته و در نظر دارد با حمایت‌های ویژه بیمه ای، و تشویق دانشگاه و دانشکده‌ها و کادر سلامت درگیر، دریچه‌ای جدید را در خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان در شرایط همه گیری فراهم نماید تا رنج این بیماران و خانواده‌های آنان را به حداقل رساند.

در این برنامه، که با مدیریت معاونت درمان وزارت بهداشت در حال انجام است به تدریج خدمات مشورت تخصصی بیماران بستری کووید ۱۹، و نیز ویزیت‌های سرپایی این بیماران، به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار فاقد نیرو‌های تخصصی با بهره گیری از فناوری‌های اطلاعاتی پزشکی توسط پزشکان متخصص بیمارستان‌های مادر شهر‌های بزرگ پوشش داده خواهد شد. این فناوری‌ها که غالبا به صورت بومی طراحی و توسعه یافته اند به پزشکان اجازه خواهند داد از محل خدمت و یا حتی منزل، در بستری امن، به مشاوره و ویزیت بیماران خود پرداخته و به زودی نسخ خود را نیز به صورت الکترونیک برای بیماران خود صادر نمایند.

در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، چهار دانشگاه منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می‌کنند تا از ابتدای پاییز با اطمینان از آمادگی کامل همه زیرساخت ها، نیروی انسانی لازم، تجهیزات، و چرخه‌های پشتیبانی مورد نیاز، وارد چرخه گسترده گام اصلی ارایه خدمت شوند.

در برنامه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اولین برنامه کلان منطقه‌ای خدمات پزشکی از راه دور کشور، با عنوان سپاد ۹، با همکاری مشترک نه دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، اسفراین، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام، نیشابور، و گناباد افتتاح خواهد شد که در گام اول، ۱۳ ایستگاه بیمارستانی و به تدریج ۶۸ بیمارستانی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور بیماران بستری کووید را به تدریج تا ابتدای پاییز و متمرکز بر سه تخصص اصلی مورد نیاز کووید ۱۹ شامل تخصص‌های ریه، عفونی، و آی سی یو را فعال خواهند نمود. در گام اول این برنامه، بیمارستان‌های مادر امام رضا و قائم مشهد به عنوان بیمارستان‌های مادر منطقه، متولی ارایه خدمات مشورتی و ویزیت‌های تخصصی خواهند بود که در مراحل بعد و با توانمندسازی سایر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های همکار در کلان منطقه، از توان تخصصی کل کلان منطقه در ارایه خدمات استفاده خواهد شد. سپاد ۹ در گام‌های بعدی وارد خدمات ویزیت از راه دور بیماران مزمن و خاص و نیز رادیولوژی و پاتولوژی از راه دور خواهد گردید.

برنامه دانشگاه‌های البرز، کهگیلویه و بویراحمد، و زابل متمرکز بر شبکه خدمات پزشکی از راه دور بنیاد برکت (برکت تل) خواهد بود که با تجهیز مناطق محروم منتخب و تامین کلیه امکانات زیرساختی و فناورانه مورد نیاز توسط این بنیاد، واحد‌های ارایه خدمات ویزیت تخصصی در محروم‌ترین نقاط فراهم و مردم بیمار در این مناطق به پزشکان متخصص تعیین شده از راه دور و با کمک کادر محلی سلامت دسترسی خواهند داشت.

این بنیاد همچنین در حال توسعه این برنامه در تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و مناطق کشور است که نتایج دوره آزمایشی الگویی خواهد بود برای تسریع پیاده سازی وسیع این خدمات در کشور.

وزارت بهداشت در نظر دارد با تشکیل کمیته ملی پزشکی از راه دور (پاد)، در صورت موفق بودن نتایج دوره آزمایشی گام اول، با سرعت تمام این تجربیات را در قالب ضوابط اجرایی ابلاغ شده به کل کلان مناطق آمایشی کشور و با اولویت مناطق محروم کشور گسترش دهد.

اهم فعالیت‌های گام نخست طرح دوراپزشکی

اهم فعالیت‌های انجام شده در خصوص گام نخست خدمات دوراپزشکی در مناطق محروم که با تلاش ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و با همکاری وزارت بهداشت رونمایی شد به این شرح است:

۱. کلیه مراکز منتخب بر اساس توافقات فی ماببن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که بالغ بر بیست مرکز شامل سیزده مرکز مبدا و هفت مرکز مقصد درمحدوده ۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور (به پیوست جدول) شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی ایرانشهر، زابل، یاسوج، البرز، لرستان و هرمزگان تجهیز گردیده است.
بهسازی فضای فیزیکی –خرید ملزومات سرمایش و گرمایش، تجهیز اداری و کامپیوترها، ملزومات دورا پزشکی و تهیه نرم افزار و زیر ساخت ارتباطی با مجموعه ستاد بوده است (هزینه‌های هر مرکز برای خرید ملرزومات دورا پزشکی که بخش‌هایی تحویل شده و تعدادی نیز در روز‌های بعد تهیه و تحویل داده می‌شود بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان به ازای هر مرکز مبداء بوده است)
۲. با معرفی و مشخص شدن نیرو‌های انسانی از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی فوق، جهت فعالیت در این حیطه برای کلیه افراد کد کاربری، رمز عبور و (ایجاد) دسترسی به سامانه صورت پذیرفت. این افراد شامل شاغلین در حوزه پذیرش در مبادی و مقاصد دوراپزشکی و نیرو‌های پزشکی عمومی، کارشناسان حوزه بهداشتی، کارشناسان مامایی، کارشناسان تغذیه و نیرو‌های متخصص و فوق تخصص در کلیه دانشگاه‌های مربوطه است.
۳. آموزش‌های لازم با هدف کار با سامانه و ویزیت بیماران در دو نوبت برای همه دانشگاه‌های فوق به صورت مستقیم و در چند نوبت به صورت مجازی ارائه شد.
۴. بخش‌های محتـوایی نرم افزار شامـل تشخیص‌های افتراقی و اطلاعات مـربوط به شکایات، یافته‌های پزشکی، داروها، تمپلیت‌های درمانی و نحوه فعالیت علمی پزشکان و پیراپزشکان در سامانه در حال بارگذاری است.
۵. بخش‌های محتوای آموزشی و علمی در کتابخانه مجازی دورا پزشکی فعال و در دسترس تیم‌های پزشکی قرار گرفت.

در پایان یادآور می‌شویم خدمات دوراپزشکی موجب دسترسی آسانتر به خدمات پزشکی و پیراپزشکی ارتقاع سطح خدمات در مناطق محروم و جلوگیری از تردد‌های و مراجعات مکرر و غیر ضرور بخصوص در شرایط بیماری کرونا خواهد شد امید است با اجرای مرحله آزمایشی در ۲۰ نقطه زمینه تسری به سایر مناطق کشور فراهم شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °