امسال آموزش مرکب از حضوری و غیر حضوری است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:20 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۳۰۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
رئیس جمهور با اشاره به آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور گفت: فاصله‌ای بین جان و اموزش وجود ندارد هم می‌شود درس خواند و هم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت افزود: به این ترتیب آموزش امسال مرکب از آموزش حضوری و غیر حضوری خواهد بود و آموزش حضوری با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی اولویت ماست.

شاد باید بدون هزینه باشد

رئیس جمهور همچنین گفت: شبکه شاد باید برای مدارس دولتی و دانش آموزان بدون هزینه باشد و خانواده‌ها هیچ پرداختی در این زمینه نباید انجام دهند.

آقای روحانی با اشاره به تمهیدات وزارت آموزش و پرورش در به کارگیری از شبکه شاد برای آموزش مجازی دانش آموزان، تصریح کرد: عموماً مدارس خصوصی با شرایط خاصی با دانش آموزان خود در ارتباط بودند و وزارت آموزش و پروش برای مدارس دولتی شبکه شاد را تهیه کرد و در اختیار دانش آموزان قرار داد.

رئیس جمهور افزود:​ مردم برای استفاده از این شبکه متحمل پرداخت مالی می‌شدند و خانواده ناچار بود برای استفاده از این شبکه پول اینترنت دهد.

آقای روحانی تاکید کرد: ​امروز به سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزرای ارتباطا ت و فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش دستور دادم؛ شبکه شاد باید برای مدارس دولتی و دانش آموزان بدون هزینه باشد، خانواده‌ها هیچ پرداختی در این زمینه نباید انجام دهند.

رئیس جمهور گفت:​ همان طور که اکنون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدارس را به شبکه ملی اطلاعات بدون هزینه متصل کرده است که کار بزرگی بود، این کار را نیز باید انجام گیرد و در صورت نیاز به کمک مالی، سازمان برنامه و بودجه کمک خواهد کرد.

آقای روحانی خاطر نشان کرد:​ خانواده‌ها به ویژه کسانی که وضع مالی آن‌ها به حدی نیست که هزینه اینترنت پرداخت کنند نباید پرداختی داشته باشند؛ آموزش برای دانش آموزان باید به معنای واقعی کلمه رایگان انجام گیرد.
 
هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم باشد

رئیس جمهور گفت: امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند؛ در کنار آموزش حضوری و همچنین آموزش از طریق شبکه‌های صدا و سیما، فضای مجازی هم در این زمینه فعال خواهد بود.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست امروز هیئت دولت با اشاره به آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور ماه، تصریح کرد: برای ما مهم بود که در تمام مراحل بگوییم؛ فاصله بین جان و نان، جان و کار، ​ معیشت و سلامت و همچنین سلامت و دیانت معنا ندارد، چنانچه در ماه محرم دیدیم که هیچ فاصله‌ای بین این‌ها نبود.

رئیس جمهور گفت:​ می‌خواهیم از ۱۵ شهریور بگوییم که فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد، هم می‌توان درس خواند و مراتب تحصیلی را ادامه داد و جوانان به آینده امیدوار باشند، تحصیل در تمام مراحل برای ما بسیار مهم است و ان شاءالله این کار با در نظر داشتن تمامی پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا با دقت و به خوبی انجام می‌گیرد، تا جوانان و نوجوانان ما در سلامت تحصیل خود رادامه دهند.

آقای روحانی افزود: امسال به طور طبیعی آموزش مرکب خواهد بود؛ ترکیبی از آموزش حضوری و غیر حضوری. آن جا‌هایی که آموزش و پرورش می‌تواند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلاس منظم خود را تشکیل دهد و فاصله‌های لازم وجود دارد، معلمان سر کلاس می‌روند، اولویت اول ما آموزش حضوری است، البته باید همه پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.

رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ تمامی آیین نامه‌ها و دستور العمل‌های بهداشتی به مدارس، تصریح کرد:​ باید شرایط به گونه‌ای باشد که با ورود دانش آموز به مدرسه شستن دست ها، استفاده از ماسک، به کار گیری حرارت سنج، چگونگی نشستن سر کلاس و همچنین مراودات دانش آموزان در ساعات تفریح و ... پروتکل‌های بهداشتی کاملا رعایت شود.

آقای روحانی گفت:​ از خانواده‌ها می‌خواهیم که آن‌ها نیز در این امر مشارکت کنند، چرا که بدون مشارکت آن‌ها رعایت این شرایط امکان پذیر نیست، فرزند عزیز ما باید زمان خروج از خانه تا ورود به مدرسه و سپس خروج از مدرسه باید دستور العمل‌ها را رعایت کند، لذا خانواده ها، معلمان و همه افرادی که می‌توانند در این زمینه کمک کنند، باید دست به دست هم دهیم.

رئیس جمهور افزود: تصمیم ما بر این است که امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند، ما در کنار آموزش حضوری و در مرحله دوم صدا و سیما را داریم، یعنی شبکه‌های لازم در سیما و بخش صدا به هر صورت لازم با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند که البته در سال تحصیلی گذشته نیز این همکاری انجام گرفت، صدا و سیما حضور یافت و کمک کرد و امسال نیز باید تلاش بیشتری انجام گیرد.

آقای روحانی گفت: علاوه بر تحصیل حضوری در چارچوب پروتکل‌ها که در برخی مدارس هر روزه و در برخی نیز یک روز در میان بنا به شرایط ابلاغ خواهد شد، و همچنین علاوه بر حضور صدا و سیما برای آموزش، فضای مجازی هم در این زمینه فعال خواهد بود.
 

۸۰ درصد هیئت‌های عزاداری دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت کردند
 
رئیس جمهور گفت: در مراسم عزاداری امسال حداقل ۸۰ درصد مجالس، محافل و هئیت‌های عزاداری دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی مراعات کردند.

آقای روحانی با اشاره به برگزاری شکوهمند مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) و بهره مندی از این عزاداری ها، علیرغم محدودیت‌ها بخاطر ویروس کرونا، گفت: این عزاداری‌ها از ابتکارات بسیار خوبی بهره‌مند شد.

رئیس جمهور افزود: عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌گرفت و به کمک فضای مجازی این مجالس عزادارای برای اقوام، دوستان در شهرستان‌های دیگر حتی خارج از کشور مستقیم پخش می‌شد و مردم در این عزاداری سهیم و شریک بودند.

آقای روحانی با اشاره به اینکه عزاداری خانه‌ها که مقداری در سال‌های قبل کمرنگ شده بود امسال پررنگ شد، گفت: بسیاری از مردم در منازل خود عزاداری بر پا کردند.

رئیس جمهور با اشاره به آمار وزیر بهداشت و نیز وزیر کشور از چگونگی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مراسم عزاداری امسال در سراسر کشور، افزود: حداقل ۸۰ درصد مجالس و محافل در سراسر کشور دستورالعمل‌ها را به خوبی مراعات کردند و استفاده از ماسک و فاصله گذاری به خوبی اجرا شد، حتی در نذورات نیز غالب آن‌ها به صورت مواد خشک به خانواده‌ها تحویل شد.

آقای روحانی گفت: عزاداری‌های امسال بسیار شکوهمند، به یادماندنی و استثنایی در تاریخ ایران ثبت شد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به همکاری تمام بخش‌های کشور و مردم، از مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، علما، مبلغان بخاطر بیاناتشان و عملشان در ترسیم راه و عزاداری‌های با حکمت امسال تقدیر و تشکر کرد.

آقای روحانی همچنین از تمامی افرادی که بر امر عزاداری نظارت داشتند اعم از بانیان عزاداری، ناظران بهداشتی، مقامات وزارت کشور و نیز از وعاظ، مداحان، گویندگان مذهبی و سخنرانان مذهبی تقدیر و تشکر کرد.

رئیس جمهور گفت: همچنین از مداحان پرشور که با ابتکارات جدید مداحی خود را گاهی به کوچه‌ها و خیابان‌ها و مجامع خاص آوردند، تقدیر می‌کنم.

آقای روحانی همچنین با اشاره به اینکه بسیاری از عزاداری ها، خوب و باشکوه امسال در کشور انجام گرفت، گفت: عزاداری‌های امسال بهانه‌ای به دست دشمن نداده است و با همه اصول مذهبی، دینی و اخلاقی و بهداشتی به خوبی انجام شد.

رئیس جمهور با تقدیر از صدا و سیما بخاطر تلاش‌های بسیار خوب برای انعکاس مجالس عزاداری که عزاداری را به دل‌ها و دیده گان مردم منتقل کردند، از دست اندرکاران فضای مجازی و وزارت ارتباطات و تمام کسانی که تلاش کردند مردم بتوانند از طرق مختلف در عزای اباعبدالله سهیم و شریک باشند تقدیر کرد.

آقای روحانی از خداوند خواست عزاداری‌های امسال را که با همه ویژگی‌ها و زحماتی که داشت مقبول درگاه خود قرار دهد و ذخیره‌ای برای دنیا، استقلال، تحول، بازسازی فرهنگ دینی، عاشورایی و آخرت ملت عزیز ایران قرار بگیرد.

اقتصاد ما از کرونا کمتر از ۲ درصد آسیب دید

رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد بسیاری از کشور‌ها در طول مدت کرونا از ۹ تا ۱۳ درصد کوچک شده است، گفت: در سه ماهه اول امسال اقتصاد ما تنها یک و هفت دهم درصد کوچک شده است و این نشانگر تلاش همه دست اندرکاران تولید، صنعت، کشاورزی و خدمات است.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، افزود: اگر به همین منوال پیش برویم، شاید بتوانیم تا پایان امسال به رشد مثبت غیرنفتی برسیم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: در برخی از رسانه‌ها اینگونه مطرح می‌شود که وضع رشد نقدینگی کشور خیلی بد است، اما براساس آمار بانک مرکزی رشد پایه پولی ما در پنج ماهه اول امسال، تنها دو و نه دهم بوده است که نشانگر آن است که مسیر حرکت اقتصاد ما یک مسیر صحیح و درست است.

آقای روحانی با بیان اینکه آمریکا به دنبال این بود که ما را به لحاظ اقتصادی شکست دهد تا در برابر حرف‌های ناروایش تسلیم شویم، افزود: باوجود آنکه امسال کار خود را با کرونا شروع کرده ایم و تقریبا دو ماه روابط اقتصادی ما با خارج از کشور به همین خاطر با مشکل توام بود، اما بانک مرکزی توانست ۱۴ و نیم میلیارد دلار پول برای کالا‌های اساسی و ضروری پرداخت کند.
 
افزایش سهم اشتغال روستایی کشور از ۳ درصد به ۲۵ درصد

رئیس جمهور گفت: سهم اشتغال روستایی ما در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد به ۲۵ درصد رسیده است.

آقای روحانی در ادامه سخنان امروز خود در جلسه هیات دولت با اشاره به گزارش وزیر رفاه برای اشتغال روستایی، گفت: براساس این گزارش از اول مردادماه سال جاری، در مرحله جدید کار که شروع شده و ادامه پیدا می‌کند ۶ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی اختصاص می‌دهیم.

آقای روحانی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم برای روستا‌ها از لحاظ آب سالم پایدار، برق، گاز، راه روستایی، بهداشت، آموزش و پرورش و ارتباط فضای مجازی کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه اشتغال نیز کار‌های بزرگی صورت گرفته است، گفت: در این زمینه حرکت بسیار خوبی انجام شده و ما منابعی را برای اشتغال روستائیان با نرخ پایین ۴ درصد یا ۶ درصد قرار می‌دهیم و برای سرمایه در گردش حدود ۱۰ درصد در اختیار آن‌ها می‌گذاریم.

آقای روحانی افزود: سهم اشتغال روستایی ما در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد به ۲۵ درصد رسیده است.

رئیس جمهور از اعضای هیات دولت، استانداران و مسئولین سراسر کشور خواست در شرایط امروز تلاش بیشتری در بخش‌های کشاورزی، صنعت و اشتغال انجام دهند.

آقای روحانی در ادامه گفت: همانگونه که تاکنون قدم‌های ارزشمندی در این زمینه‌ها انجام گرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی و بذر، الگوی کشت و حمایت از کشاورزان در این ۷ سال کار‌های بزرگی انجام داده ایم، تصریح کرد: در زمینه صنعت و معدن نیز قدم‌های خوبی برداشته شده و امیدوارم در کنار مردم خوب این حرکت را ادامه دهیم.

آقای روحانی افزود: اگر قوای دیگر هم به ما کمک کنند سرعت کار کمی بیشتر خواهد شد که البته ما طرح‌هایی داشتیم و توقع داشتیم که در هفته‌های گذشته با کمک قوای دیگر نهایی شود که به نفع کشور بود که یا تاخیر افتاد و یا نشد، ما راه‌های دیگری را پیدا خواهیم کرد و از این هفته در جلسه اقتصادی خود دنبال راه‌های دیگری هستیم و حتما دولت، کشور و نظام در مقابل این فشار‌ها سر خم نخواهد کرد و تلاش می‌کنیم هم در زمینه اشتغال و هم در زمینه معیشت مردم شرایط مناسب تری در ماه‌های پیش رو داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت: قوای دیگر هم بدانند دولت در ۱۱ ماه پایانی با کار خود بوده و اشتغال دولت، و فشار کاری دولت امروز بیشتر از همیشه است و همه وزرا دنبال این هستند که طرح‌های ناقص، ​ نیمه تمام و طرح‌هایی که باید تکمیل شود را در این ۱۱ ماه پیش رو تکمیل کنند.

آقای روحانی افزود: امیدواریم همه ما را کمک و یاری کنند تا در کنار هم بتوانیم کشوری آباد و سرافراز داشته و تمام دشمنان خود را در سراسر منطقه و جهان ناامید کنیم.
 
شکست آمریکا در شورای امنیت مفتضحانه بود

رئیس جمهور گفت: رئیس شورای امنیت هم با نظر ما مبنی بر این که آمریکا حق استفاده از مکانیزم ماشه را ندارد، موافق است.

آقای حسن روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت، گفت: از لحاظ اقتصادی و سیاسی یک بعد آن، همان کاری است که آمریکایی‌ها از اوایل سال ۹۷ آغاز کردند و یک سال و نیم تا دو سال و نیم است که آن را ادامه می‌دهند، آن‌ها با فشار اقتصادی می‌خواستند دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آمریکایی‌ها فهمیدند این کار برای آنان شدنی نیست و البته بار سنگینی از لحاظ اقتصادی بر دوش مسئولان اقتصادی کشور در این شرایط افتاد. همچنین بار سنگینی بردوش مردم از لحاظ معیشتی افتاد که البته دولت و تمام مقامات مسئول و قوای دیگر و سایر ارکان کشور همه این بار را تحمل کردند و نشان دادند یک معجزه تاریخی اتفاق افتاده است.

آقای روحانی ادامه داد: هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در چنین شرایط تحریم شدید که البته تا پایان سال به سه سال خواهد رسید، مردم و دولت بتوانند مقاومت کنند و خم به ابرو نیاورند و تحمل کنند. مردم نشان دادند استقلال، آزادی، حقوق و اصولشان بر همه این‌ها ترجیح دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مواد برجام قطعنامه ۲۲۳۱ است که در اواخر مهرماه ایران از تحریم تسلیحاتی به طور کامل خارج شود، ادامه داد: یعنی ایران می‌تواند بخشی از نیاز تسلیحاتی خود را بخرد و یا تسلیحات بفروشد، این موضوع برای آمریکایی‌ها خیلی سنگین است، بنابراین به دنبال پیشنهاد قطعنامه‌ای شدند و تمام مردم ما مطلع هستند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر آمریکا ایستادند و این در طول تاریخ کم نظیر و بی نظیر است.

رئیس جمهور گفت: آمریکا زمانی که بیاید قطعنامه‌ای را شورای امنیت پیشنهاد دهد و فقط یک رای داشته باشد، خبر ندارم که در طول تاریخ این اتفاق رخ داده باشد.

آقای روحانی افزود: در تاریخ سازمان ملل و در تاریخ سیاسی این موضوع یک شکست مفتضحانه‌ای برای آمریکایی‌ها بود. بعد از این شکست آمریکایی‌ها طرح دیگری را مطرح کردند و فکر می‌کردند به وسیله آن می‌توانند کسب آبرو کنند و آن‌ها به دنبال آن بودند که سازوکار برجام در این زمینه استفاده کنند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: من فکر نمی‌کنم کسی که الفبای حقوق و الفبای سیاست را بلد باشد و الفبای تعامل را قبول داشته باشد این موضوع را نفهمد وقتی از یک قراردادی به طور کامل خارج شد و کنار رفت بعد از گذشت دو و سه سال دیگر نمی‌تواند به آن قرارداد برگردد و بگوید من می‌خواهم از آن امتیازی که در آن قرارداد وجود دارد استفاده کنم.

آقای روحانی افزود: این موضوع را که همگان متوجه هستند حتی یک کودک نیز متوجه این است، اما آمریکایی‌ها برای اینکه کسب وجهه کنند و از سوی دیگر سروصدا برای انتخاباتش براه بیاندازد این حرف ناپسند و ناروا را اعلام کردند که ما به شورای امنیت مراجعه و مجددا تحریم‌ها را بازمی گردانیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه روز گذشته در وین اعضای ۱+۴ با صراحت اعلام کردند ما در کنار برجام هستیم و آمریکا حق سوء استفاده ندارد و آمریکایی‌ها نه تنها از برجام خارج شده اند بلکه هر کس که به برجام عمل کرده، آن را نیز تنبیه کرده است، حالا یک دولت این چنینی بیاید و ادعا کند درست است که من این خانه را ویران کرده ام و هر اقدامی خواستم برخلاف مقررات انجام داده ام، اما حالا این اقدام کودکانه‌ای است که آمریکایی‌ها شروع کرده اند.

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در یکی دو روز قبل با رئیس شورای امنیت گفتگوی تلفنی داشتم و رئیس شورای امنیت کاملا نظر ما را قبول داشت و ما هم قبول داریم که آمریکا حق استفاده از چنین فرصتی ندارد، فرصت خودش را از دست داده و قطعنامه و این توافق به طور کامل خارج شده است و به حمد الله امروز در شورای امنیت شاهد هستیم یک اتفاق نظری در این خصوص وجود دارد و این پیروزی بزرگ دیگر برای ایران خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: به نظر من تاریخ سابقه ندارد و یا کم سابقه است که یک کشوری با آمریکا درگیر شود و از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع بین المللی و چند و چندین بار آمریکا را شکست دهد و ان شاء الله در این مرحله آمریکا شکست خورده است و قطعا آمریکا توفیقی به دست نخواهد آورد.

آقای روحانی افزود: جز تبلیغات و سرو صدایی که آمریکایی داشته اند مبنی بر اینکه در شهریور تحریم‌ها بر می‌گردانیم، از این سخنان بی محتوا و بی اساسی است چراکه آمریکا به طور کلی این حق را از خودش سلب کرده و دو سال و نیم پیش از برجام خارج شده است.

رئیس جمهور همچنین گفت: در این زمینه مردم ما مطمئن باشند که دولت از همه توان و قدرت خودش استفاده خواهد کرد به ویژه وزرات امور خارجه، همه مقامات، وزارت خارجه، سفرا همه از امکانات خودشان استفاده می‌کنند و در این مرحله آمریکا موفقیتی را کسب نخواهد کرد.
 
روابط با همسایگان را توسعه می‌دهیم

آقای روحانی در بخش پایانی سخنان خود در جلسه امروز هیات دولت، با اشاره به اختصاص موضوع بخشی از این جلسه به روابط نزدیک‌تر با کشور‌های همسایه، گفت: ما با بسیاری از همسایگان به جز یکی دو کشور روابط نزدیک تری داریم و تصمیماتی که اخیرا گرفتیم بر این مبناست که روابط خود را با کشور‌های همسایه و کشور‌های دوست توسعه بدهیم.

آقای روحانی با بیان اینکه تعامل به معنای قدرتمندبودن یک کشور است، افزود: هر کشوری که توانمندی آن بیشتر باشد، می‌تواند تعامل بهتری با دنیا داشته باشد و امیدواریم در این تعامل با دنیا بتوانیم سهم خود را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم.

رئیس جمهور همچنین گفت: دنیا امروز یک دنیای یکپارچه است، یک کشور نمی‌تواند خود را جدا بداند، جهان در یک بازار عمومی است و ما یک بازار به عنوان یک بازار جهانی داریم که یا ما سهم خود را از این بازار جهانی داریم و یا نداریم، اگر نداشته باشیم ضرر کرده ایم و اگر داشته باشیم می‌توانیم به پیشرفت خود ادامه دهیم.

آقای روحانی افزود: اساس تعامل سازنده این است که سهم خود را در بازار ثروت، قدرت و روابط بین المللی داشته باشیم که ان شاء الله ما سهم خود را خواهیم داشت، همانگونه که در این هفت سال تلاش کردیم و در سال پیش رو هم ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر و تشکر از وزارت بهداشت و درمان به خاطر تلاش جدید آنان جهت انجام سیستم درمان از راه دور، گفت: با برقراری سیستم تلی مدیسین به صورت سیستم مجازی مردم بتوانند به صورت راحت‌تر مشورت‌های طبی داشته باشند، حتی نسخه‌های لازم و دستورالعمل‌های لازم را بگیرند و از این طریق یک رفاه جدید و تحول بزرگ در دولت الکترونیک در بخش سلامت الکترونیک شاهد باشیم.

آقای روحانی افزود: این طرح در دو سه استان هم اکنون به صورت نمونه در حال اجراست و بعد به همه استان‌های کشور تامین داده خواهد شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°