واعظی: اقدامات آمریکا مبنای سیاسی و حقوقی ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:38 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۳۱۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
رئیس دفتر رییس جمهور گفت: به لحاظ سیاسی وقتی دولتی برجام را قبول ندارد و می‌گوید سرش کلاه رفته است نمی‌تواند به آن استناد کند، بنابراین اقدامات آمریکا مبنای سیاسی و حقوقی ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره استناد آمریکا به برجام، افزود: شاهد بودیم که سه هفته قبل هم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت بردند، اما با برخورد محکم اعضای شورای امنیت مواجه شد.

وی تاکید کرد: در تاریخ آمریکا کمتر می‌بینیم که جامعه جهانی این گونه با آمریکا برخورد کند و در مورد مکانیزم ماشه هم همین گونه است.

واعظی همچنین با اشاره به اینکه اندونزی رئیس قبلی شورای امنیت به صراحت اعلام کرد که اقدامات آمریکا مبنای حقوقی ندارد، بنابراین نمی‌تواند جلسه تشکیل دهد افزود: نیجر رئیس جدید شورای امنیت هم همین موضع را دارد. ۱۳ عضو شورای امنیت هم اعلام کرده‌اند که اقدامات آمریکا مورد قبول آن‌ها نیست. در کمیسیون برجام هم اتفاق نظر وجود دارد و آن‌ها هم اعلام کرده‌اند که اقدام آمریکا قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: معتقدم تلاش آمریکا یک کار تبلیغاتی است که هدف آن انتخابات این کشور است، زیرا وضعیت ترامپ به دلیل اشتباهات در کرونا و برخورد بد با معترضان خوب نیست و آن‌ها به دنبال فرافکنی هستند تا فضای جامعه خود را تغییر دهند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: با توافق بسیار خوب ایران با آژانس و استقبال سایر کشور‌ها از همکاری ایران و آژانس هیچ فضایی برای آمریکا وجود ندارد که روی این موضوع مانور دهد.

وی یاد آورشد: البته نگاه ترامپ تجاری است و فکر می‌کند در مسائل سیاسی و حقوقی با زور و فشار می‌تواند عمل کند. در حالی که به جایی نمی‌رسد. آمریکا همچنین اعضای شورای امنیت را به تحریم تهدید کرده که این هم بدعت جدید است.

واعظی درباره اعلام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها تا یک ماه آینده خاطر نشان کرد: برای کشور‌های عضو برجام در قعطنامه ۲۲۳۱ پیش بینی شده است که اگر هر کدام از اعضا به اختلاف خوردند باید مراحلی طی شود و سپس نتیجه به شورای امنیت برود و شورای امنیت یک ماه فرصت رسیدگی دارد. ترامپ در واقع به این بند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ استناد می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °