رونمایی از گیربکس بومی در نمایشگاه نهضت قطعه سازی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:14 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۳۵۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
گیربکس دریایی بومی‌سازی شده انواع شناور‌های دریایی در نمایشگاه نهضت قطعه سازی با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 امیر حاتمی، امروز پنجشنبه در آئین رونمایی از این دستاورد ارزشمند گفت: در سال مزین به شعار" جهش تولید" و با عنایت به تأکیدات رهبر انقلاب بر حرکت شتابنده در راستای بومی‌سازی محصولات دفاعی و نظر به نقش کلیدی سامانه‌های قوای محرکه در تولید شناور‌های نظامی و غیرنظامی تندرو، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در راه دستیابی به خودکفایی در طراحی و تولید این زنجیره مهم و حیاتی و رفع گلوگاه‌های سامانه قوای محرکه شناور، موفق به بومی‌سازی گیربکس دریایی شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در صنایع کشتی‌سازی یکی از حوزه‌های اصلی و گلوگاه‌های مهم، سامانه‌های قوای محرکه و زیرمجموعه‌های آن شامل موتور، گیربکس و سامانه رانش است، افزود: کشور‌های غربی در دهه‌های گذشته و به روش‌های مختلف از ورود این سامانه‌ها به جمهوری اسلامی ممانعت می‌کردند و در نهایت همین تحریم‌ها برای سیستم دفاعی کشور فرصتی را فراهم آورد تا با تکیه بر ظرفیت و توانمندی بومی این محصولات را به مرحله تولید برسانند.

حاتمی، رفع گلوگاه‌های موجود در تأمین انواع سامانه‌های انتقال قدرت شناورها، دستیابی به فناوری و دانش طراحی و ساخت سامانه‌های هیدرولیک، کلاچ و سایر اجزای سیستم انتقال قدرت، صرفه‌جویی ارزی و اقتصادی کشور و همچنین ایجاد چرخه تأمین قطعات را از مهمترین اهداف تولید گیربکس دریایی برشمرد.

وی با بیان اینکه تولید محصولات حوزه قوای محرکه و رانش دریایی به دلیل نیازمندی‌های این حوزه به زیرساخت‌های عمیق دانشی و همچنین هزینه‌های سرمایه‌ای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است، افزود: متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با تحقیق گسترده در این حوزه و با توجه به نیاز مبرم حوزه نظامی و غیرنظامی به این سامانه‌ها موفق شدند در ۱۲ ماه گیربکس ۱۶۵۰ اسب بخار را طراحی و تولید کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با بیان قابلیت این گیربکس در حوزه نظامی گفت: نیرو‌ها و یگان‌های نظامی در حوزه رزم، مأموریت و صحنه نبرد نیازمند استفاده از شناور‌های سبک، تندرو، جستجو و نجات با قدرت مانور بالا هستند و این سیستم رانش نیاز نیرو‌های مسلح را تأمین خواهد کرد.

حاتمی در تشریح قابلیت این سیستم رانش در حوزه غیرنظامی گفت: از این سیستم می‌توان در شناور‌های غیرنظامی مانند شیلات، سازمان اداره و بنادر و برخی از واحد‌های امنیتی و حفاظتی ساحلی نیز بهره برد.

وی، گیربکس دریایی را یک واسط اصلی و ضروری میان تولید توان موتور و واحد پیشران عنوان کرد و افزود: طراحی و انتخاب یک گیربکس مناسب از ضروریات یک شناور است چرا که قادر است بوسیله اجزای تشکیل دهنده خود انتقال حرکت و گشتاور محور محرک را به سایر محور‌های ضروری انتقال دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °