اصل بر آموزش حضوری دانش آموزان با رعایت پروتکل هاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:15 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۴۲۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
وزیر آموزش و پروش:
وزیر آموزش و پرورش گفت: اصل در تصمیم ستاد کرونا آموزش حضوری و حضور دانش آموزان با رعایت پروتکل ها بوده است و وقتی پروتکل اجازه می دهد ما باید به سراغ اولویت که آموزش حضوری است برویم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: در جلساتی که با مجموعه وزارت بهداشت داشتیم اعتقاد داشتند باید در همه مناطق کشور چه وضعیت سفید، چه زرد، و چه قرمز، یک پروتکل سختگیرانه اجرا شود.

او افزود: این وضعیت‌های زرد و سفید و قرمز وضعیت‌های ثابتی نیست و اصل در تصمیم ستاد کرونا آموزش حضوری و حضور دانش آموزان با رعایت پروتکل‌ها بوده است و وقتی پروتکل اجازه می‌دهد ما باید به سراغ اولویت که آموزش حضوری است برویم.

حاجی میرزایی گفت: مطمئنا اگر به ما اعلام کنند که مثلا در منطقه‌ای به علت شیوع بیماری شرایط به گونه‌ای است که امکان حضور دانش اموزان نیست ما مدارس آن منطقه را تعطیل می‌کنیم.
 
وزیر آموزش و پرورش با بیان این که با وجود شرایط کرونایی نمی‌توان همه کارها را تعطیل کرد و در خانه نشست، به خانواده ها اطمینان داد: جگر گوشه‌های شما جگر گوشه‌های ما هم هستند و بازگشایی مدارس طبق موافقت ستاد ملی کرونا و شخص وزیر بهداشت و همچنین دستورالعمل‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت انجام می‌شود.
 
وی در پاسخ به این سوال که اگر اتفاق ناخوشایندی رخ بدهد، خانواده‌ها امکان شکایت از مدارس را دارند، عنوان کرد: اگر پروتکل رعایت نشود، افرادی که رعایت نکنند باید جریمه شوند. ما گفته‌ایم بر رعایت پروتکل‌ها نظارت کنند. همه تلاش ما نیز این است که این کار به شکل جدی و سختگیرانه انجام شود. رعایت پروتکل برای مدیر الزامی است که حتما آن را اعمال می‌کند اما مگر می‌شود تشیخص داد فرد کجا مبتلا شده است؟

او گفت: ما دائما شرایط را رصد می‌کنیم و اگر با شرایط دیگری روبرو شویم در تصمیماتمان تجدید نظر می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که پروتکل به همه مدیران ابلاغ شده گفت: طبق پروتکل فاصله دانش آموزان حداقل باید یک متر باشد و حضور بچه‌ها در کلاس حداکثر باید ۳۵ دقیقه باشد.

حاجی میرزایی با بیان این که آموزش را نمی‌شود تعطیل کرد گفت: آنجایی که تعداد دانش اموزان زیاد است به مدیران اجازه داده شده تا دانش آموزان را گروه بندی کنند.

وزیر آموزش و پروش با بیان این که ما نهاد رسمی و تابع نهاد‌های رسمی هستیم گفت: در این که چرا مدارس حضوری برگزار می‌شود و نماز جماعت یا جمعه تعطیل می‌شود، تناقضی وجود ندارد، فرق است بین کلاسی که با ۱۰ نفر برگزار می‌شود و اجتماعی که هزاران نفر در مدت محدود باید بیایند و بروند.

حاجی با بیان این که باید به بچه هایمان هم اعتماد کنیم گفت: دانش اموزان باید یاد بگیرند که از خودشان در این شرایط و مخاطرات مراقبت کنند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما با تصویب و ابلاغ و توزیع بودجه مورد نیاز، هر کاری که برای تجهیز و آماده سازی سرویس های بهداشتی مدارس لازم بوده انجام داده ایم، تا الان ۱۳۰ میلیارد تومان توزیع شده و دراختیار واحد‌های استانی قرار گرفته و هر چقدر دیگر هم نیاز باشد ابلاغ و توزیع خواهد شد.

او گفت: دانش اموزان باید از بدو خروج از خانه تا بازگشت به خانه ماسک بزنند، ضد عفونی مدارس بر عهده مدرسه است، همه کارکنان مدرسه هم باید بهداشت را رعایت کنند و ماسک بزنند.

حاجی میرزایی با بیان این که دو سوم دانش آموزان به شبکه شاد دسترسی دارند افزود: ما موظیم خدمات آموزشی را در شکل‌های مختلف ارائه کنیم و در دسترس همه دانش آموزان قرار دهیم، و علاوه بر آموزش حضوری، آموزش مجازی و  تلویزیونی هم پیش بینی شده و مدرسه تلویزیونی از فردا ۱۵ شهریور ۲۲ ساعت در روز برنامه‌های اموزشی اش شروع می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ممکن است جریاناتی پشت شایعات باشد که با فضاسازی‌های رسانه‌ای به ویژه در فضای مجازی نمی‌خواهند که سال تحصیلی برگزار شود. به هر حال هر جا که اعلام شود حضور دانش اموزان خطر ناک است حتما تعطیل خواهیم کرد.

او گفت: به شوراهای آموزش اختیار داده شده تا در چارچوب پروتکل بتوانند نگرانی‌های خانواده ها را بر طرف کنند من توصیه می‌کنم که خانواده‌ها دانش اموزا ن را به مدرسه بیاورند، زیرا دوری دانش اموزان از مدرسه با مخاطرات گسترده‌ای روبرو است.

حاجی میرزایی درباره نسخه جدید برنامه شاد هم گفت: از فردا شبکه شاد آماده بوده و در دسترس است. امکاناتش توسعه یافته است. امکان برگزاری کلاس‌های آنلاین، حضور و غیاب، آزمون کردن، تشکیل پرونده تحصیلی و... فراهم شده و در اختیار افراد است.

او با یادآوری اینکه ممکن است برخی افراد به این نرم‌افزار دسترسی نداشته باشند، بیان کرد: بیش از 3 میلیون نفر هستند که دسترسی به این شبکه ندارند. گفته‌ایم هر کس ندارد، اشکالی ندارد. می‌توان از طریق آموزش حضوری و تلویزیونی جبران کرد. 22 ساعت در روز شبکه‌های مختلف به امر آموزش اختصاص دارند. اگر هم امکان حضور در مدرسه، استفاده از شاد و تلویزیون نباشد، مراجعه تک تک را انجام می‌دهیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره دایر بودن بوفه‌ها گفت: بوفه‌ها فعال نیستند. دانش‌آموزان می‌توانند با خود چیزی بیاورند. ساعت مدارس هم کوتاه شده و زمان حضور در مدارس تقریبا نصف شده است. اکنون مدرسه‌ها نزدیک ساعت 10، 11 تعطیل می‌شوند.

حاجی میرزایی درباره نحوه ارائه خدمات به دانش‌آموزان استثنایی هم اظهار داشت: سازمان دانش‌آموزان هم در شبکه شاد برنامه دارد. تعداد دانش‌آموزان استثنایی خیلی کم است و گاهی با مراجعه تک تک عملیات آموزشی انجام شده است.

وزیر آموزش و پرورش درباره رعایت پروتک‌ها در سرویس مدارس هم تصریح کرد: عین پروتکل مدارس برای سرویس‌ها هم است که سواری‌ها چند نفر ظرفیت داشته باشند، محیط ماشین ضدعفونی شود و پس از مراجعه هم باید ضدعفونی شوند. انجام این کار از طریق یک کمیسیون زیر نظر وزارت کشور است و انجمن اولیا و مربیان هم می‌توانند نظارت بکنند.

او گفت: نظارت امسال با سال‌های قبل خیلی متفاوت است و باید در هوشیاری صددر صد باشیم و شرایط را کنترل کنیم و باید دائم به مدارس سرکشی شود و مدیران و خانواده‌ها و انجمن اولیا و مربیان باید بر رعایت پروتکل‌ها نظارت داشته باشند، امسال بدون مشارکت خانواده‌ها کار به درستی انجام نخواهد شد ما با پدیده‌ای روبرو هستیم که زمان مشخصی برای پایانش متصور نیست و باید با آن زندگی کنیم و فاصله طولانی معلمان و دانش اموزان از مدرسه می‌تواند موجب بیماری آن‌ها شود.
 
ویدئوی کامل مصاحبه وزیر آموزش و پرورش با شبکه خبر: 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°