رعایت ۹۰ درصد پروتکل ها در برگزاری کنکور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:34 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۴۴۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
رئیس جمهور گفت: بر اساس گزارش وزارت بهداشت و درمان، در برگزاری کنکور‌ها بیش از ۹۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی مراعات شد و این برای ما بسیار مهم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی در نشست امروز ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری باشکوه عزاداری محرم تصریح کرد: از همه بزرگان و مراجع و به ویژه از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که هم با زبان و هم با عمل مردم را راهنمایی و ارشاد کردند و بحمدالله عزاداری شکوهمند توامان با مراعات پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
 
رئیس جمهور گفت: ۸۰ درصد جمعیت در سراسر کشور پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی اجرا کردند که بسیار مهم بود، از فضای مجازی، صدا و سیما و رسانه‌ها تشکر می‌کنیم که این عزاداری را به همه خانه ها، دل‌ها و ذهن‌ها منتقل کردند. مردم عزیز امسال بیش از سال‌های گذشته عزاداری را در خانه‌ها فعال کردند و حتی دوستان و بستگان شان در خارج از کشور از طریق فضای مجازی در این مراسم عزاداری کردند.
 
 آقای روحانی خاطرنشان کرد: امسال عزاداری شکل ویژه خود را داشت اما از یک نظر حتی باشکوه‌تر از سال‌های گذشته بود چراکه شیوه‌های خاص و ابتکارات جدیدی مدنظر قرار گرفت و انصافا در این زمینه صدا و سیما و سایر رسانه‌ها کار بزرگی را انجام دادندو به خوبی مسایل منتقل شد، از همه برگزارکنندگان، مسئولان هیات‌ها، علماء و بزرگان، نیروی انتظامی و پلیس تشکر می‌کنیم که به خوبی این مراسم برگزار شد.
 
رئیس جمهور با اشاره به رونق عزاداری‌ها در پایان ماه صفر، افزود: در این ایام نیز باردیگر همین دستورالعمل‌های بهداشتی اجرا خواهد شد و یا اگر چیزی تغییر و یا کم یا اضافه شود ما ابلاغ خواهیم کرد، اما فقط همان پروتکل‌های دهه اول محرم مبنای کار است و در صورت تغییر در اجرای این پروتکل‌ها قاعدتا باید در جلسه هفته آینده ستاد بررسی‌ها را انجام دهیم تا از قبل همه مطلع باشند.
 
 وی با اشاره به برگزاری آزمون‌های سراسری، گفت: کنکور در سراسر کشور به خوبی اجرا و عملیاتی شد و در گزارش وزارت بهداشت و درمان آمده است که در کنکور بیش از ۹۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی مراعات شد و این برای ما بسیار مهم است.
 
درخصوص فعالیت دانشگاه ها پنج شنبه تصمیم گیری می شود
 رئیس جمهور گفت: در خصوص دانشگاه‌ها پنج شنبه این هفته جلسه‌ای خواهیم داشت و باید جا‌هایی که امکان پذیر است دانشگاه‌ها به صورت حضوری فعالیت خود را انجام دهند و جا‌هایی که نمی‌توانند به صورت غیر حضوری کلاس‌ها را برگزار کنند.
 
رئیس جمهور همچنین حل مشکلات دانشجویان غیر بومی در دانشگاه‌ها را در خصوص مسائل مربوط به خوابگاه‌ها در این ایام خواستار شد و گفت: امروز همزمان با شروع مدارس، شروع دانشگاه‌ها نیز بود.
 
 آقای روحانی افزود: در مسئله آموزش و پرورش وزارت آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی یک مسئولیت سنگینی را بر دوش گرفته است.
 
رئیس جمهور در ادامه گفت: راحت‌ترین کار برای این ایام که با ویروس کرونا مواجه هستیم، این است که بگوییم بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها سخت است و باید تعطیل شوند.
 
 آقای روحانی با اشاره به تبلیغات سوء رسانه‌های بیگانه علیه اقدامات کشور در زمینه مقابله با کرونا، گفت: هر قدمی که ما برمی داریم رسانه‌های بیگانه که ضد کشور و ملت ما هستند و نمی‌خواهند کار‌ها به روال معمول انجام گیرد، هر روز بهانه و داستانی را درست می‌کنند.
 
 رئیس جمهور افزود: شعار مردم ما از از روز اولی که این ویروس آمد و وارد کشور شد، از بهمن ماه سال گذشته این بود که ما با این ویروس مقابله می‌کنیم و این ویروس را شکست می‌دهیم.
 
آقای روحانی با اشاره به مخالفت برخی در خصوص شکست ویروس کرونا، گفت: بعضی‌ها می‌گفتند این ویروس باید پیروز شود و چرا می‌خواهید این ویروس را شکست دهید و این ویروس آمده بگذارید کارش را انجام دهد.
 
 رئیس جمهور، فرار از ویروس و تعطیلی همه کار‌ها و فعالیت‌ها را همان چیزی دانست که دشمن می‌خواهد و افزود: از روز اول نیز دشمن همین را می‌خواست و قصد داشت کشور ایران را با این بهانه‌ها تعطیل کند و می‌گفتند که نباید در کارخانه‌ها کار کرد، چون ویروس موجب بیماری کارگران خواهد شد.
 
 آقای روحانی با اشاره به حربه دشمن با استفاده از ویروس کرونا برای متوقف کردن کار و زندگی در ایران، گفت: ما از روز اول اعلام کردیم در ستاد ملی کرونا تمام فعالیت‌ها در بنگاه‌های تولیدی باید با رعایت پروتکل‌ها ادامه یابد.
 
رئیس جمهور همچنین با اشاره به انجام کار‌ها با سلامت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کارگاه‌های تولیدی و کارخانجات بزرگ که دارای نیرو‌های کارگری بیش از ۱۰ هزار نفر بودند، افزود: به بهترین وجه تولید ما انجام شد و این کار بزرگی بود و رسانه‌های بیگانه می‌خواستند آن را تعطیل کنند.
 
 آقای روحانی گفت: رسانه‌های بیگانه هر روز می‌گفتند که دولت به فکر جان مردم نیست و تنها به فکر نان است.
 
 رئیس جمهور افزود: نان و جان از هم جدا نیست و این‌ها در کنار هم قرار دارند و سلامت مردم با دیانت در کنار هم قرار دارد و همه مجالس هم می‌تواند با رعایت فاصله‌ها و پروتکل‌های بهداشتی برگزار شوند.
 
گفتمان ضدانقلاب؛ سلامت منهای فعالیت
 
رئیس جمهور گفت: گفتمان ما در داخل کشور سلامت به اضافه فعالیت است در حالی که گفتمان ضد انقلاب، سلامت منهای فعالیت و تعطیلی است.
 آقای روحانی در ادامه سخنان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برخی اخبار و اظهارات رسانه‌های خارجی در چند روز گذشته درباره بازگشایی‌ها از جمله آغاز فعالیت مدارس اضافه کرد: زمانی که می‌گوییم ویروس را باید شکست دهیم یعنی سلامت را توام با فعالیت کنیم یعنی این فعالیت‌ها باید همراه با رعایت اصول کامل بهداشتی باشد.
 
رئیس جمهور افزود: آن‌ها می‌گفتند سلامت باید باشد، اما به معنای فراراز ویروس و تعطیلی همه فعالیت‌ها باشد، مانند فرارسیدن ایام محرم، کنکور و یا بازگشایی مدارس و کارخانه ها. به عبارتی هر موضوعی که پیش می‌آید آن‌ها (ضدانقلاب ها) شروع می‌کنند، یعنی در همه جا به صورت وسواس الخناس ادامه می‌دهند.
 
 وی با تاکید بر بیان نظر‌های کارشناسی گفت: در آن رسانه‌ها به موضوعاتی درباره بازگشایی مدارس پرداختند مگر کسی مخالف است که فرزندشان درس بخواند؟ ما بیان کردیم این ویروس را شکست می‌دهیم که به این معناست ویروس را کنار بزنیم و فعالیت‌های خودمان را همزمان با رعایت نکات بهداشتی انجام دهیم.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: در تمام مراحل از جمله مراسم مذهبی، کار‌های فرهنگی، فعالیت‌های اقتصادی در همه مکان‌ها این اصل را که رعایت پروتکل‌های بهداشتی است مبنا قرار دادیم.
 
آقای روحانی ادامه داد: گفتمان ما در داخل، سلامت به اضافه فعالیت شد و در برابر آن گفتمان ضد انقلاب سلامت منهای فعالیت و تعطیلی شد البته آن‌ها در این زمینه‌ها موفق نبودند و امروز هم موفق نیستند آن‌ها اگر دلسوز مردم ما بودند می‌آمدند و می‌گفتند آمریکا نسبت به ملت ما جنایت کرده است و درشرایط کرونا اجازه ورود دارو به کشور را نمی‌دهد در حالی که یک بار هم این موارد را مطرح نکردند.
 
وی افزود: یک بار آن‌ها (رسانه‌های خارجی و ضد انقلاب) مطرح نکردند که آمریکا جنایت کرده و الان دولت و ملت ایران تحت فشار ظالمانه و نا به حق یک ابرقدرت است.
 
رئیس جمهور خطاب به این رسانه‌ها گفت: شما دائما نسبت به مسائل داخل کشور حرف‌هایی را مطرح می‌کنید و در خارج نشسته اید و فقط تشویش اذهان عمومی می‌کنید اساس برنامه ما این است که سلامت برای ما به عنوان یک اصل و اولویت است، اما در کنار سلامت و مراعات تمام اصول بهداشتی، همه فعالیت‌ها انجام می‌شود.
 
دوری دانش آموزان از مشکلات روحی و افسردگی، توجه به سلامت آنان است
 رئیس جمهور گفت: منظور از سلامت، تنها مقابله با یک ویروس نیست، بلکه دوری دانش آموزان از افسردگی و مشکلات روحی هم به نوعی توجه به سلامت آنهاست.
 
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه ستاد مقابله با کرونا، افزود: در ابتدا در کشور‌ها روش‌های مختلفی برای مقابله با کرونا اجرا می‌شد، اما امروز دیگر همه یکی شدند و هیچ کشور نداریم که در آن فروشگاه تعطیل، رفت و آمد بین استان‌ها ممنوع و یا مدارس یا دانشگاه‌های آن تعطیل باشد.
 
 رئیس جمهور با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در همه فعالیت ها، گفت: در عین حال باید آموزش بچه‌ها باقی بماند.
 
 آقای روحانی ادامه داد: مسئله تنها یک ویروس نیست، مسئله سلامت جسم و روح زندگی مردم و حتی معنویت مردم است، به این معنا که همه این‌ها باید سرجای خود باشد تا سلامت مردم ایجاد شود.
 
 رئیس جمهور افزود: بچه‌ها را هفت ماه در خانه نگهداشتیم و ماندن بچه‌ها در خانه خود افسردگی و مشکلات روحی به همراه دارد.
 
 آقای روحانی با اشاره به اینکه بعد از این هفت ماه مدرسه جایگاه دیگری در بین خانواده‌ها پیدا کرده است، گفت: رفت و آمد دانش آموزان و انجام تکالیف مدرسه یک نشاطی برای کودکان به همراه دارد و در این هفت ماه مردم دیدند که اگر مدرسه نباشد چه مشکلاتی به وجود می‌آید.
 
 رئیس جمهور با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی در مدارس کشور، افزود: می‌توان برای مقابله با ویروس کرونا دانش آموزان را با دو نوبت و با رعایت اصول بهداشتی به ویژه زدن ماسک به مدرسه فرستاد.
 
 آقای روحانی وظیفه معلمان و مدیران مدرسه را در سال تحصیلی جدید سنگین توصیف کرد و گفت: آن‌ها باید هم مراقب سلامت دانش آموزان، هم آموزش مهارت آن‌ها حتی مهارت در سلامت و مقابله با این ویروس باشند.
 
  امیدوارم آماری بدهند که در مدارس 80 درصد دستورالعملها رعایت شده است
 
 رئیس جمهور با تاکید بر این که اولویت مدارس باید حفظ سلامت دانش آموزان باشد، گفت: من امیدوار هستم در هفته‌های آینده آمار بدهند که در مدارس ۸۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شده است.
 
 آقای حسن روحانی در جلسه هفتگی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به بازگشایی مدارس و تاکید بر ضرورت بازتاب رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مدارس از سوی صدا و سیما، اظهار داشت: البته ممکن است خانواده‌ای بگوید نمی‌خواهم بچه ام به مدرسه برود؛ می‌خواهم یک سال در خانه بماند و به مدرسه نرود؛ خب نرود ما که نمی‌خواهیم کسی را مجبور بکنیم به مدرسه بیاید.
 
رئیس جمهور ادامه داد: خانواده‌ها و نوجوانان و جوانان خودشان می‌دانند که می‌خواهد به مدرسه برود یا نه؛ ما به مردم می‌گوییم مدرسه آماده شد، در مدرسه را باز کردیم، کلاس‌ها آماده است و معلمان سر کلاس هستند و اگر شما بیماری دارید به مدرسه نیایید و در خانه از طریق فضای مجازی و تلویزیون و رادیو آموزش را ببینید.
 
 آقای روحانی با اشاره به این که برخی‌ها می‌گویند با همین شاد و رادیو تلویزیون به دانش آموزان آموزش بدهید و مردم را شاد کنید، اظهار داشت: همه چیز درس خواندن نیست و در مدرسه فقط علم نیست، بلکه پرورش، یادگیری، اخلاق، مهارت هم است؛ مدرسه یک محیطی است که نمی‌توان آن را به سادگی به خانه برد.
 
 رئیس جمهور ادامه داد: این که معلم با بیان خودش با شاگرد صحبت می‌کند و شاگرد جواب می‌دهد خیلی فرق می‌کند با این که ما از طریق رسانه‌ها بخواهیم به بچه‌ها آموزش بدهیم.
 
 آقای روحانی با اشاره به طرح آموزشی تلفیقی مجازی و حضوری، گفت: این که آموزش هم با حضور مستقیم در کلاس همراه باشد و هم از طریق شبکه شاد صورت بگیرد، راه درست و صحیحی است که ما باید آن را پیش ببریم.
 
 رئیس جمهور با درخواست از وزیر آموزش و پرورش و کارکنان و معلمان مدارس مبنی بر این که سلامت دانش آموزان در اولویت است، افزود: اگر دانش آموزی علائم بیماری و سرماخوردگی دارد، حتماً از او بخواهید که به خانه برود و استراحت کند؛ اگر خانواده‌ای نگرانی داشت، به نگرانی توجه کنید و اگر در خانواده دانش آموزی کسی مبتلا شد حتماً این دانش آموز در خانه بماند. بنابر این اصل برای ما سلامت است، اما سلامتی که در کنارش آموزش و علم و تربیت و نشاط و عدم افسردگی هم باشد.
 
 آقای روحانی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: معلمان به اندازه پدر‌ها و مادر‌ها مراقب بچه‌ها هستند تا مشکلی پیش نیاید.
 
 رئیس جمهور با اشاره به این که در یک مقطعی تصمیم گرفتیم که کسب و کار‌ها تعطیل باشد، تصریح کرد: سرجمع امروز ۷۰ درصد از کسب و کار‌ها دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات می‌کنند و کسب و کار‌ها فعال هستند.
 
آقای روحانی همچنین با اشاره به این که عده‌ای می‌گفتند ادارات باید تعطیل باشد و اگر کسی به اداره رفت دیگر نمی‌شود بهداشت را مراعات کرد، گفت: این موضوع را برای مدارس، کارخانه‌ها و مغازه‌ها مطرح می‌کردند؛ اما انگار برخی‌ها اشکال دارند، اشکالی که خودشان باید بنشینند و حل کنند، چون ما با آمار می‌توانیم بگوییم که شدنی است.
 
رئیس جمهور در این باره افزود: وزارت بهداشت ما می‌گوید کسب و کار‌ها ۷۰ درصد و در ادارات ۸۰ درصد، در بانک‌ها نزدیک ۸۰ درصد رعایت می‌کنند. درباره مدارس هم من خیلی امیدوار هستم که در دو سه هفته آینده آماری به ما بگوید که در مدارس ما چند درصد رعایت شده است و خیلی دوست دارم که بشنوم در مدارس هم بالای ۸۰ درصد همه پروتکل‌ها به دقت رعایت شده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°