مهدهای کودک از مدیریت تا نظارت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:53 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۵۱۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
مدیرکل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش: تدوین محتوا و شاخص های آموزشی مهد کودک ها با وزارت آموزش و پرورش است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید صالح، مدیرکل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش در برنامه‌های گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: در بند ۲ سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش ابلاغیه رهبر معظم انقلاب، ارتقاء جایگاه آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد تربیت نیروی انسانی مولد سرمایه اجتماعی و عهده دار اجرای سیاست‌های مصوب از مهد کودک و پیش دبستانی تا دانشگاه به عنوان یک امر حاکمیتی اشاره شده است.

صالح گفت: در قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیر دولتی مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۵ تدوین شاخص‌های آموزشی و پرورشی مهد‌های کودک در حوزه وظایف آموزش و پرورش است و درهمان تبصره، تدوین آئین نامه آن بر عهده هئیت دولت قرارداد.


او گفت: این آئین نامه در اواخر اردیبهشت ماه به تصویب دولت رسید و وزارت آموزش و پرورش برای اجرایی شدن این سیاست، آئین نامه این قانون را تدوین وبه دولت ارائه و در دولت تصویب شد.

مدیرکل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش گفت: بعد از ابلاغ قانون دو طرح پژوهشی در مجموع آموزش و پرورش برای تدوین این شاخص‌ها طرحی شد که اختلاف نظری بین آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در نوع ورود و محتوای دستگاهی بین مهد کودک‌ها و پیش دبستان‌ها وجود داشت.

سعید صالح گفت: درپیش دبستانی ها، چون در اختیار مجموع وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت، چهار چوب نظارت در شورای سیاست گذاری برای پیش دبستانی‌ها تدوین و ابلاغ شد و در بحث نیروی انسانی و محتوا هم طراحی و ابلاغ شد.

او گفت: تا زمان صدور و تصویب این آئین نامه امکان نظارت فیزیکی و ورود وزارت آموزش و پرورش بر مهد کودک‌ها کمتر داده می‌شد.


مدیرکل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش گفت: برای اداره مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها با سازمان بهزیستی گفتگو‌هایی مفیدی انجام شده است.

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، میهمان دیگر برنامه گفت: آئین نامه، کار مشترک وزارت آموزش و پرورش بود که در کمیسیون اجتماعی پس از اصلاحات فراوان در هیئت دولت مصوب شد.

او گفت: در طی ۶۰ سال گذشته مهد کودک‌ها در کشور فرآیند ارتقاء را طی کرده اند و سند تحول بنیادین نشان داد که وزارت آموزش و پرورش هم نیاز به تحول بنیادی دارد

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: مهد کودک‌ها چندین کارکرد دارند که عبارتند از: محلی برای رشد و تکامل همه جانبه کودکان، کمک به سیاست‌های جمعیتی، غربالگری کودکان از نظر معلولیتی.

او گفت: در ماده آئین نامه قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی می‌گوید شاخص‌های آموزشی و پرورشی با آموزش و پرورش است و اجرای برنامه ها با سازمان بهزیستی است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°