عراق برای اربعین امسال زائر خارجی نمی‌پذیرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:35 - چهارشنبه 09 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۵۷۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد: پرونده اربعین در عراق بسته شده است و این کشور به هیچ زائر خارجی از جمله ایرانی اجازه ورود به عراق برای انجام آئین اربعین را نمی‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ایرج مسجدی گفت: متاسفانه امروز فیلم مصاحبه‌ای از استاندار کربلا در فضای مجازی و برخی رسانه‌های کشور منتشر شد که از سخنان او سوء برداشت شده است.

او اظهار کرد: «نصیف الخطابی»، استاندار کربلا در این مصاحبه گفته بود که امیدوار است ویروس کرونا از جامعه بشری رخت بربندد تا همه عاشقان امام حسین (ع) و اربعین بتوانند به زیارت اماکن مقدس در عراق مشرف شوند و اینجانب در خدمت آنان باشم.

سفیر ایران در بغداد تاکید کرد: دولت مرکزی عراق با توجه به بحران همه گیر کرونا به ما اعلام کرده است که به هیچ وجه اجازه ورود زوار اربعین از ایران و دیگر کشور‌های خارجی را نمی‌دهد و در عمل این به معنای آن است که پرونده اربعین ۹۹ و ورود زوار خارجی در این کشور بسته شده است.

او گفت: دولت عراق مدت هاست که این تصمیم را اعلام کرده است و به هیچ عنوان اجازه ورود زائر خارجی اربعین به کشور را نمی‌دهد.

مسجدی ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران جزء ستاد اربعین در کشور عراق است و هیچ تردیدی در برگزار نشدن اربعین برای زائران خارجی از جمله ایرانی‌ها وجود ندارد.

او یادآور شد: از ماه‌ها پیش در رایزنی و برگزاری نشست‌های مختلف با مقامات عراقی پیگیر وضعیت آئین اربعین بودیم و حتی اگر هم استاندار یا مسئول محلی یک موضوعی را مطرح کند، سندیت ندارد و به هیچ وجه قابل اجرا نخواهد بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد افزود: متولی اربعین مسئولان دولت مرکزی این کشور هستند و اعلام کردند ورود زائران خارجی اربعین به عراق ممنوع است و اجازه ورود به هیچ زائری را نخواهند داد.
 
***امروز فیلم و مصاحبه‌ای از استاندار کربلا در برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های ایرانی منتشر شد که در آن از آمادگی مسئولان استان کربلا برای پذیرش میلیونی زائران خارجی خبر داده بودند.

بررسی فیلم صحبت‌های استاندار کربلا نشان داد این خبر اشتباه، ناشی از بی‌دقتی در ترجمه بوده و استاندار کربلا در این فیلم تنها ابراز امیدواری کرده بود که «بلای کرونا ریشه کن شود تا کلیه دوستداران اهل بیت (ع) و اربعین بتوانند موفق به زیارت بارگاه امام حسین (ع) شوند و اینجانب در خدمت آنان باشم.»
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۲°