با دو ویروس تحریم و کرونا مبارزه می‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:20 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۰۶۱۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
سخنگوی دولت گفت: مبارزه با دو ویروس تحریم و کرونا، مبارزه برای بقای ملی است و باید هم موضوع سلامت و هم بحث آموزش را با هم پیش ببریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای ربیعی در نشست خبری افزود: همزمان با بازگشایی مدارس، مبارزه چند کرونایی دولت و ملت ما وارد مرحله جدیدی می‌شود. این یک مبارزه ساده نیست، مبارزه زندگی است، مبارزه برای بقای ملی است. ما هم باید اموزش را طبق روال همیشگی به پیش ببریم و هم امر سلامت و مراقبت از جان فرزندان خودمان را در صدر همه اولویت‌ها قرار دهیم.

اقای ربیعی گفت: این یک آزمون ملی است ما در شرایط متفاوت با کشور‌های دیگر قرار داریم. ما یک کرونا نداریم، دو کرونا داریم، کرونای تحریم، کرونایی که دولت ایالات متحده امریکا مسئول آن است. یعنی کرونایی که از یک میانجی در حیات وحش جهش پیدا کرد و کرونایی که به شکل ویروسی تحریم و تروریسم اقتصادی و از مغز و از ذهنیت غلط و قلدرمنشانه آمریکا سرچشمه گرفته است. به همین جهت مبارزه ملت ما برای حفظ بقای خود یک مبارزه مضاعف است. مبارزه‌ای است برای سلامت و برای کرامت؛ و این یعنی هم "کار" و هم "پیکار"، هم تحصیل، هم سلامت و همچنان که در رمضان و محرم دیدیم، هم دیانت وهم سلامت.

سخنگوی دولت اضافه کرد: امروز معلمان زحمتکش و متعهد ما در خط مقدم این پیکار قرار دارند و از امروز مناسبات میان معلمان، دانش اموزان، و اولیاء وارد مرحله جدیدی می‌شود.

وی افزود:ستاد ملی کرونا در تصمیمات آموزشی مدارس، همه ابعاد آن را مورد توجه قرار داد. اعم از آینده دانش آموزان، ضرورت تحرک و دریافت آموزش بهتر و علاوه بر توجه به شیوه‌های بهتر برای آموزش، ایجاد تسهیل برای استفاده از فضای مجازی.

اقای ربیعی گفت: همچنین مسئله منزلت و نقش معلمان مورد توجه قرار دارد و در راستای عدالت آموزشی در دولت نیز درباره موارد زیر تصمیم گرفته شد: بنابر پیشنهاد وزیر ارتباطات استفاده از شبکه شاد در سرویس‌های خانگی و تلفن همراه رایگان شده است. همچنین ۸۶ هزار مدرسه به اینترنت پرسرعت رایگان مجهز شده اند و امکان استفاده پرسرعت رایگان معلمان از فضای مجازی فراهم شده است.

وی تصریح کرد: برای حدود ۶۰۰ هزار معلم، همانند آنچه در فروردین ماه رخ داد، وزارت ارتباطات یک بسته‌ی هدیه ۳ ماهه را ارائه خواهد کرد و برای دانش اموزان هم بسته‌های اختصصای تعریف و ارائه خواهد شد. این بسته صرفا برای سالن‌هایی است که در لیست سفید قرار دارند تا سلامت دانش اموزان در فضای مجازی تامین شود. برای اساتید و دانشجویان هم بسته‌هایی در نظر گرفته شده که تا اول مهر اعلام خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: در این میان رییس جمهور و دولت به دغدغه و نگرانی پدران و مادران هم توجه نمود و در مورد شیوه حضور در مدارس همانگونه که رییس جمهور روز شنبه نیز تاکید کردند هیچ اجباری برای حضور نداشته و دولت خود را مکلف می‌داند ترتیبی اتخاذ نماید هیچ دانش اموزی دچار عقب ماندگی تحصیلی نیز نشود.

وی افزود: در بحث دیگری که در دولت صورت گرفت رییس جمهور اظهار داشت هیچ ایرانی نباید از تحصیل بازبماند. وزارتخانه‌های رفاه آموزش و پرورش مکلف شدند که بازماندگی از تحصیل در دوران ابتدایی را که به علل اقتصادی، فرهنگی و معلولیت در ثبت نام‌ها نبودند با جدیت دنبال و با تک تک خانواده‌ها گفتگو و موانع حضور این کودکان را برطرف نمایند.

اقای ربیعی در ادامه گفت: یکی از مصوبات هیات دولت در ستاد ملی کرونا این بود که انتخابات میان دوره‌ای مجلس در زمان مقرر با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد؛ بنابراین این مصوبه تشکیل ستاد و سخنرانی ممنوع و تبلیغات و اطلاع رسانی نیز در فضای مجازی انجام خواهد شد.

وی افزود: برای شناسایی بیشتر داوطلبان صداوسیما امکانات برابر اطلاع رسانی و تبلیغاتی در حد متعارف در اختیار آنان قرار خواهد داد.

سخنگوی دولت گفت: در مصوبه دیگر با توجه به درخواست تعدادی ودیعه گیران اجاره مسکن اجازه داده شد تا متقاضیان با بانک‌های عامل تفاهم نموده و مانده بدهی‌های آن‌ها به اقساط تبدیل و پرداخت گردد.

وی افزود: دولت برای تسریع در برنامه طرح ملی مسکن و نیز کمک به کارکنان دستگاه‌ها دولت تصویب نمود ۵۰ درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها به تامین مسکن کارکنان همان واحد اختصاص یابد و مابقی اراضی برای تامین مسکن برای تامین افراد فاقد مسکن تخصیص یابد.

اقای ربیعی همچنین گفت: در روز‌های گذشته شاهد مرحله تازه و رو به پیشرفتی در توسعه تعاملات بین المللی سازنده و موثر بودیم که در سفر‌های اخیر مقامات بلندپایه آژانس و همینطور حضور هیئت اروپایی در ایران بازتاب داشت. این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیشبردن طرح‌های ویرانگری است که نه تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه جانبه به چندجانبه گرایی و قانونمندی‌های بین المللی را در نظر داشت.

وی تصریح کرد: وزیر امور خارجه آمریکا خبر می‌دهد که قصد اعمال تحریم‌های منسوخ شده شورای امنیت علیه ایران را دارد؛ همان تحریم‌هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن به مخالفت برخاستند و هرگونه برگشت پذیری آن بدست آمریکا را ناممکن دانستند.

اقای ربیعی تاکید کرد: ما بی اعتنا به این تهدید‌ها و نمایش‌های بی معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن نیت با همه کشور‌ها جهان و سازمان‌های بین المللی هستیم تا در برابر این یاغی گری کم سابقه و در کنار ملت‌های جهان، از حاکمیت قانون و هنجار‌های مشترک بین المللی دفاع کنیم.

وی افزود: علاوه بر اعتمادسازی مستمر به عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و موثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه این دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی‌شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبرد‌های دیپلماتیک در ماه‌های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.

سخنگوی دولت گفت: این مسیر به عنوان خط مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبر‌ها و نشانه‌های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت پراکنی جهانی آمریکا خواهیم بود.
 
 
 
حضور در مدارس اجباری نیست

سخنگوی دولت گفت: بر اساس تاکیدات رئیس جمهور حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست.

آقای ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره نگرانی خانواده‌ها از حضور دانش آموزان در مدارس تصریح کرد: از ابتدا هم قرار نبود حضور در مدارس اجباری باشد متاسفانه این روز‌ها باب شده برخی به روش برجسته سازی آنچه را از هر متنی می‌خواهند استخراج و بازنمایی می‌کنند.

سخنگوی دولت افزود: بحث مهم این بود که در کنار موضوع سلامت دو مساله برای دانش آموزان اهمیت دارد. یکی موضوع عدالت آموزشی بود که دلسوزان شخصیت‌های تاثیرگذار نیز نسبت به آن حساسیت نشان داده و این نگرانی وجود داشت که همه دانش اموزان نتوانند از امکانات و فضای مجازی جهت آموزش استفاده کنند و باید این طبقه از جامعه را هم حتما در نظر داشت.

وی همچنین گفت: بار‌ها تاکید شد که آموزش و پرورش تنها بعد آموزشی ندارد و حضور در مدارس برای افزایش سیاست‌های اجتماعی و شکل گیری شخصیت فرزندان به خصوص دانش اموزان عزیز پایه اول بسیار مهم و موثر است. با این حال رییس جمهور محترم تاکید کردند که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست.

آقای ربیعی افزود: در خصوص نظم در مدارس و تعبیر رئیس جمهور هم برخی مجدد بازنمایی کردند. اتفاقا ما هم نگران پادگانی شدن جامعه هستیم. نگران این هستیم که برخی بخواهند با همان نگاه پادگانی اینترنت و فضای مجازی را محدود کنند. آزادی‌ها مشروع را محدود کنند. همیشه یکی از صفات نیرو‌های مسلح در نزد افکار عمومی نظم است و منظور رئیس جمهور نظم و انضباط در مدارس بود.

سخنگوی دولت در ادامه در خصوص موفقیت دولت در زمینه برقراری تعادل میان دوگانه‌هایی همچون «نان و جان»، «دین و جان» و در روز‌های اخیر «آموزش و جان» گفت: اتقافا برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه‌ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه‌ها باعث جلوگیری از افراط و تفریط است. اتفاقا اینجا جای مقایسه با سایر کشور‌های دیگر هم است. کشور‌های اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشور‌ها در فستیوال‌ها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند. اجازه بدهید آخرین موضوع برگزاری دین و جان را بگویم که شاهد بودیم که مردم در عزاداری‌ها تمام پروتکل‌ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت در گزارشی که ارائه کردند پروتکل‌های بهداشتی به اندازه مطلوبی مراعات شده است.

وی تصریح کرد: در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل‌ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می‌دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد در ادارات و بانک‌ها ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شد و تعطیلات کمی داشتیم. الان هم به رشد رسیدم، ما رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می‌دهد از رکود خارج می‌شویم. آقای ربیعی در ادامه گفت: هر گونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت‌های طاقت فرسا و نفس گیر تبیینی صادقانه نیست.
 
انزوای بیشتر آمریکا در راه است

سخنگوی دولت گفت: از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در بیستم سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی‌های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا.

آقای ربیعی در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران افزود: همانطور که قبلاً بار‌ها تکرار کرده ایم، آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد می‌کند از اساس مبنای حقوقی ندارد؛ این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بند‌های برجام استفاده کند. ضمن آنکه در همان بند قطعنامه و بند‌های مرتبط در برجام (بند‌های ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه‌های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آن‌ها طی نشده است.

وی اضافه کرد: از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در بیستم سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی‌های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا.

اقای ربیعی گفت: همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم‌های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت. تحریم‌های مرتبط با قطعنامه‌های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود تحریم‌های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره کنترل تورم تصریح کرد: در واقع منظور رییس کل بانک مرکزی استفاده از تجربیات مختلف حتی در بانک‌های مرکزی کشور‌های پیشرفته در اجرای سیاست‌های نوین پولی است که "عملیات بازار باز" محور اساسی این سیاست برای کنترل تورمی است.

وی افزود: این سیاست با هدف گذاری تورم تلاش می‌کند از طریق عملیات بازار باز با خرید و فروش اوراق اسلامی خزانه در سود بین بانکی تاثیر گذاشته و از آن طریق بر نرخ تورم تاثیر داشته باشد.

اقای ربیعی گفت: روش ۶۰ سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده و بانک مرکزی با اجرای بخش‌هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره ساخت یا خرید واکسن کرونا تصریح کرد: در کشور ما خوشبختانه گروه‌های مختلف برای ساخت واکسن کار می‌کنند. با کشور روسیه هم مذاکراتی داشته ایم و با بعضی کشور‌های دیگر تبادل اطلاعات می‌شود. همچنین در مورد خرید واکسن از منابعی که احتمالا موفق خواهند شد پیگیری می‌شود.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص نقشه راه اقتصادی دولت در یک سال باقی مانده به قرن جدید گفت: این برنامه اقتصادی از چند جهت تدوین شده است یکی تداوم بخشیدن و سرعت بخشیدن به برنامه‌هایی است که در این ماه‌ها انجام شده است. سیاست‌های تکمیلی برای موثرتر بودن تداوم آن برنامه هاست. لحاظ نمودن تحولات بین المللی بر ظرفیت‌های همسایگان و شرایط داخلی اقتصاد کشور، تهدید‌های امریکا و فرصت‌ها و قوتها، نیز در برنامه در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: به علاوه مجموعه اقداماتی در قالب پروژه‌هایی که در یکسال پایان خواهند یافت در برنامه یکساله هست. بی تردید این مجموعه برنامه‌ها در بازار سرمایه تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود همچنین بخشی از برنامه در زمینه معیشتی است بنابراین به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را خواهد داشت.
 
از همکاری دیگر قوا استقبال می‌کنیم

سخنگوی دولت گفت: دولت همواره از همکاری با دیگر استقبال کرده ضمن اینکه قانون اساسی هم مرز‌های همکاری و تعامل بین قوا را مشخص کرده است.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری درباره همکاری دولت و مجلس برای حل مشکلات از جمله مشکلات استان خوزستان، افزود: همواره از همکاری‌های بین قوا استقبال کردیم و ضمن اینکه مرز‌های همکاری و تعامل بین قوا هم قانون اساسی مشخص کرده است. مردم خوزستان حق دارند و ما به اعتراضات مردم خوزستان احترام می‌گذاریم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: انتقاد‌ها همیشه متوجه قطار در حرکت است. شهروندان مظلوم در استان خوزستان انتظارات به حقی دارند وظیفه ما رفع آنهاست که به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنم.

وی افزود: شما نگاه کنید به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته که آثار آن در اشتغال منطقه مشخص خواهد شد. اتفاقا این دولت با درک مشکلات مردم خوزستان اقدامات زیرساختی زیادی در استان انجام داده است که باید تاثیر آن‌ها بر زندگی مردم به مرور ایجاد خواهد شد، نگاه کنید: از جمله پالایشگاه گاز میبند ۲ آماده افتتاح با مبلغ ۳.۳ میلیارد دلار سال ۸۴ آغاز به کار شده، ولی در سال ۸۸ با ۱۸ درصد پیشرفت متوقف شد، در سال ۹۵ شروع آغاز شده و با سرعت به پیش رفته است.
 
فاز اول طرح ۵۵۰هزار هکتاری مورد نظر مقام معظم رهبری با ۱.۵ میلیارد دلار ۲۶۵ هزار هکتار در خوزستان در فاز اول بوده است. پتروشیمی مسجد سلیمان با ۷۵۰ میلیون دلار تا آبان ماه افتتاح می‌شود. فولاد دزفول در دو فاز افتتاح شدند با ۱۲۰ میلیون یورو و پانصد میلیارد تومان فاز اول چهارصد میلیارد تومان و سی میلیون یورو. فولاد خرمشهر ۳۰۰ میلیون یورو و تا دیماه افتتاح می‌شوند، فولاد کاوه اروند، فولاد خلیج فارس در فاز اول و فولاد شادگان افتتاح شدند.
 
نیروگاه‌های بهبهان، ماهشر، غرب کارون تکمیل شدند. آبرسانی به آبادان، خرمشهر و قیزانیه هم فاز ۲ و ۳ تمام شد. انشعابات روستا‌ها با دستور رئیس جمهور تا ۱۰ روز آینده تمام می‌شود. تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام، ماهشهر، برخی افتتاح و برخی تا پایان دولت افتتاح می‌شود. بیمارستا‌های اهواز، آبادان، رامهرمز و دزفول تجهیز شدند.

آفای ربیعی افزود: با مردم که از مشکلات تحریم، رنج تحریم مانند FATF که نمی‌توانیم صحبت کنیم. حق مردم خوزستان بیش از این‌ها است. در نهایت از همکاری همه قوا، نیرو‌های مسلح و دیگر نهاد‌ها برای حل مشکلات مردم استقبال می‌کنیم.

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری درباره اقدامات دولت برای رفع ابهامات سپرده گذاری یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی، گفت: ابهامات سپرده گذاری یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار رفع شده است و این سپرده گذاری از ابتدای هفته بعد انجام خواهد شد که موجب پایداری بازار سرمایه و بورس خواهد شد.

آقای ربیعی همچنین با بیان این که موضوع بورس در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد، افزود: از سال ۹۴ مصوبه‌ای وجود داشته که صندوق توسعه ملی یک درصد از دارایی‌های خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده گذاری کند. این مصوبه تاکنون ابهام داشت و این کار انجام نشده بود. اخیرا ابهامات رفع شد و از ابتدای هفته آینده این سپرده گذاری انجام می‌شود و کارشناسان معتقدند این اقدام موجب پایداری بازار بورس می‌شود.

رسیدگی به لایحه جامع انتخابات درخواست دولت از مجلس یازدهم

سخنگوی دولت گفت: از جمله لوایحی که دولت از مجلس یازدهم درخواست اولویت رسیدگی کرده لایحه جامع انتخابات است که امیدوارم کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد.

آقای ربیعی در ادامه نشست خبری در خصوص لایحه تقدیمی دولت درباره اصلاح قانون انتخابات به مجلس دهم و بررسی آن در مجلس یازدهم، افزود: این لایحه تقدیمی لایحه‌ای جامع است، نتیجه تجربه انباشته دستگاه‌های مختلف و مسئول در امر انتخابات است.

وی در ادامه گفت: این لایحه با مشارکت کارشناسان وزارت کشور، صاحب نظران و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، استانداران ادوار، نمایندگان مجالس گذشته، احزاب و کنشگران سیاسی تهیه شده در کمیسیون سیاسی، دفاعی دولت مورد رسیدگی دقیق و مفصل و مبسوط قرار گرفته و کمیته منتخب دولت با لحاظ سیاست‌های کلی نظام انتخابات یک بار دیگر آن را دیده و اظهار نظر کرده اند، در دولت چندین جلسه بحث شده است، بهر حال از جامعیت خوبی برخوردار است، دولت با فوریت آن را به مجلس تقدیم کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد:با پیگیری‌های مکرر معاونت پارلمانی رئیس جمهور در مجلس قبلی، متاسفانه اعلام وصول آن به طول انجامید و مجلس دهم طرح نمایندگان مقدم بر لایحه دولت قرار گرفت و رسیدگی نشد، به مجلس یازدهم محول شد که از جمله لوایحی که دولت از مجلس یازدهم درخواست اولویت رسیدگی کرده لایحه جامع انتخابات است که امیدوارم کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد. معاون پارلمانی رییس جمهور از طریق رییس و هیات رییسه محترم مجلس پیگیر لایحه در مجلس هستند.

آقای ربیعی افزود: لایحه پیشنهادی دولت فقدان وحدت رویه در فرآیند‌های انتخابات را مورد توجه قرار داده و حیطه اختیارات هیات‌های اجرایی مشخص کرده و نماینده نحوه حضور نامزد‌ها را مشخص کرده و انتخابات به استفاده فناوری‌های نوین، نظام مالی شفاف و دقیق فعالیت‌های تبلیغاتی را پیش بینی کرده است.

وی همچنین در باره سفر وزیر خارجه سوییس و احتمال تلاش برای راه انداختن حداقل گفتگو با آمریکا، گفت: ایران و سوییس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دیدار رییس جمهور سوییس از ایران در سال ۱۳۹۴ و دیداررییس جمهوری اسلامی ایران از سوییس در سال ۱۳۹۷، اوج روابط دو طرف بود. دو کشور دارای نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون رایزنی سیاسی، امور اقتصادی و مالی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری، علوم وپژوهش، محیط زیست و ایمنی هسته‌ای غیر نظامی هستند که در سفر سال ۹۴ رییس جمهور سوییس به ایران ترسیم شده است.

سخنگوی دولت افزود: در خصوص کانال مالی بین ایران و سوئیس قابل توجه است که این کانال بعد از ۲۰ ماهه تعلل از سوی طرف آمریکایی، در خرداد ماه گذشته بطور رسمی عملیاتی شد.

آقای ربیعی خاطر نشان کرد: این کانال برای واردات اقلام ضروری دارویی و غذایی که از نظر قوانین بین المللی مشمول تحریم نمی‌شوند طراحی شده است. ما تردیدی در حسن نیت دولت سوئیس برای راه اندازی کانال نداریم، ولی در مورد کارکرد آن با توجه به بد عهدی‌های دولت آمریکا تردید داریم. تا کنون دو تراکنش مالی با حجم نه چندان رضایت بخش، برای تامین دارو‌های بیماران سرطانی و بیماران پروانه‌ای از این کانال صورت گرفته است. امیدواریم با تامین مبالغ لازم، کانال فعالتر عمل کند.

وی افزود: همانطور که پیش از این هم تصریح شده، این سفر ربطی به مسایل روابط ایران و آمریکا ندارد. جمهوری اسلامی ایران بار‌ها موضع رسمی خود را نسبت به گردنکشی‌های رژیم ترامپ اعلام کرده است و تغییری در آن ایجاد نشده است. به نظر نمیرسد که تغییری در رویکرد‌های نادرست و مخرب واشنگتن ایجاد شده باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تا وقتی شاهد اصلاح رویه در سیاست‌های خصمانه آمریکا نباشیم، زمینه‌ای برای از سرگرفتن گفتگو‌های موثر و سازنده نیز وجود نخواهد داشت. اما اگر تغییرات مورد انتظار در سیاست‌های آمریکا تحقق یابد، بدون نیاز به میانجی گری و پیام رسانی و بر اساس ساختار مذاکراتی از پیش موجود در گروه ۵+۱، آمریکا می‌تواند به میز گفتگو‌ها بازگردد. این موضع جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل اعلام شده و همچنان به قوت خود باقی است.

وی در خصوص افزایش قیمت کالا‌ها در بازار گفت: دقیق‌ترین گزار‌ها در خصوص قیمت‌ها و تحولات بازار را به خصوص در مورد ۱۰۰ قلم کالا‌های ضروری و مهم دستگاههایی، چون وزارت اطلاعات، کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی بطور نوبه‌ای تهیه و در اختیار رییس جمهور و اعضای دولت ارائه می‌کنند. باید بدانیم تا زمانی که تنش قیمت ارز که ناشی از تحریم بوجود آمده را نتوانیم به سامان برسانیم این مشکلات را شاهد خواهیم بود.

سخنگوی دولت افزود: علیرغم حرکات جدید آمریکایی‌ها و فشار‌های بین المللی و تکرار آن توسط رسانه‌های خارجی که روان جامعه را هدف قرار داده اند تلاش می‌کنیم تکانه‌های ارزی را به ثبات برسانیم.

آقای ربیعی تصریح کرد: کاهش تورم را بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دنبال کرده اند. امیدواریم مسیر نرخ تورم در کانال‌های هدف گذاری شده قرار خواهد گرفت. اما مشخصا خودم قیمت برخی کالا‌ها را که می‌خرم می‌دانم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °