بهره برداری از ۵۸ طرح ملی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۰۷۰۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
۵۸ طرح ملی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حضور رئیس جمهور و بصورت تصویری (ویدئو کنفرانس) به بهره برداری رسید .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در ابتدای این مراسم "مرتضی بانک " دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گزارشی از فعالیت‌های اقتصادی این مناطق و طرح‌های قابل بهره برداری ارائه کرد و پس از آن این طرح‌ها با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

در منطقه آزاد ارس مجتمع گلخانه‌ای ۸۰ هکتاری با تولید سالانه ۲۴ هزار و ۲۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای در کنار ۵ واحد تولیدی گلخانه‌ای دیگر و واحد‌های تولیدی مقاطع فولادی، ظروف سرامیکی نچسب، لوازم برقی و دو واحد تولیدی البسه راه اندازی شد.
 
در منطقه آزاد قشم هم پایانه صادراتی و ترمینال نفتی دیرستان در دوفاز با ظرفیت نهایی شش و نیم میلیون بشکه نفت، بخش دوم نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی، ۳ هتل، پایانه کانتینری بار‌های تجاری و احداث و بازسازی ۲۰ مدرسه، یک واحد تولید بتن و ۳۵ کیلومتر راه جاده‌ای از جمله طرح‌های آماده بهره برداری است.

در کیش نیز یک مرکز نوآوری، سه مجتمع مسکونی، یک هتل ۵ ستاره، یک مجتمع تجاری و واحد‌های تولید مبلمان و سیستم تهویه مطبوع به بهره برداری رسید و شبکه زیر ساخت فیبر نوری زمینی و دریایی توسعه می‌یابد.

در مناطق ویژه اقتصادی هم یک واحد تولید کاشی و سرامیک در سرخس، واحد‌های تولید عایق ضد حریق و انواع لوازم آرایشی و بهداشتی و یک مجموعه سردخانه مواد غذایی در شیراز، واحد‌های تولید کالا‌های الکتریکی و الکترو نیکی و سه طرح توسعه زیر ساخت‌های صنعتی در منطقه ویژه کاوه، صنایع چوب و بسته بندی در یزد و یک کارخانه تولید لوازم خانگی، سه واحد تولید تجهیزات پزشکی، دو واحد مرکز داده و رمز ارز در کنار هفت واحد تولید و مونتاژ تجهیزات هواپیما، دوربین‌های مدار بسته و سیستم‌های هوشمند در منطقه ویژه پیام بهره برداری شد.

این ۵۸ طرح با سرمایه گذاری ۴۳۷ میلیون یورو، برای ۴ هزار و ۴۱۳ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

همه طرح‌هادر حال به ثمر رسیدن است 

رئیس جمهور در این مراسم گفت: همه طرح‌ها در سراسر این سرزمین به صورت یک کارگاه بزرگ در حال به ثمر رسیدن است.

آقای روحانی امروز (پنجشنبه) در مراسم افتتاح کارخانه تولید لوازم خانگی مادیران، کاشی و سرامیک تندیس ابریشم، واحد تولید لوازم بهداشتی رونیکا و همچنین ۱۸ طرح اقتصادی و زیربنایی در مناطق ویژه اقتصادی پیام، سرخس، شیراز، کاوه و یزد، تصریح کرد: برای مردم حائز اهمیت است که در سراسر این سرزمین به صورت یک کارگاه بزرگ، همه طرح‌ها در حال به ثمر نشستن است.

رئیس جمهور ادامه داد: این طرح‌ها یکی پس از دیگری به ثمر خواهد نشست و محصول آن برای مردم یا در مسیر صادرات قرار می‌گیرد.

​ مسئولان مناطق ویژه و آزاد تجاری تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری فراهم کنند

رئیس جمهور در این مراسم تاکید کرد:​ مسئولان ۷ منطقه ویژه و آزاد تجاری کشور تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری در این مناطق فراهم و موانع سرمایه گذاری را حذف کنند.

آقای روحانی گفت: این مناطق در شرایط تحریم اقتصادی می‌توانند نقش بسیار خوبی برای رفع مشکلات به ویژه در زمینه‌های بانکداری، بیمه و انبارداری ایفا کنند.

رئیس جمهور افزود: امروز شاهد بودیم که در منطقه آزاد قشم تاسیسات مهم صادراتی و فراورده نفتی به بهره برداری رسید که برای پهلوگیری کشتی‌ها در این منطقه به منظور سوخت گیری و نیز برای صادرات فراورده‌های نفتی بسیار مهم است.

آقای روحانی گفت: همچنین شاهدیم که در مناطق آزاد، گلخانه‌های بسیار مهمی در حال ساخت و بهره برداری است. br/ رئیس جمهور افزود: امروز گلخانه‌ای ۸۰ هکتاری در منطقه آزاد تجاری ارس به بهره برداری رسید که یکی از بزرگترین طرح‌های گلخانه‌ای در منطقه غرب آسیا است.

رئیس جمهور، طرح‌های گلخانه‌ای را دارای مزیت فراوان در زمینه اشتغال زایی خوب و صادرات برشمرد که بیشتر محصولاتش در طول سال قابل برداشت است و اکثر محصولاتش قابلیت صادراتی خواهد داشت، گرچه مصارف داخلی را نیز تامین می‌کند.

رئیس جمهور گفت: اکنون مناطق آزاد تجاری کشور تحرک جدیدی به خود گرفته اند گرچه در گذشته از این مناطق صرفا برای گردشگر محوری یا تجارت محوری استفاده می‌شد، اما امروزه کارخانه‌هایی در این مناطق به بهره برداری می‌رسد.

آقای روحانی افزود: در یکی از مناطق آزاد ۳۲۰ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده است و روند بهره برداری از این گونه واحد‌ها ادامه دارد که تولیدات این مراکز صنعتی می‌تواند افزون بر تامین نیاز‌های داخلی به خارج کشور صادر شود.

رئیس جمهور ارزش محصولات صادر شده از مناطق ویژه و آزاد تجاری از سال ۹۲ تا ۹۸ را ۱۳۴ میلیارد دلار دانست که حدود ۳۰ میلیارد دلار آن به داخل کشور عرضه و بقیه به کشور‌های دیگر صادر شده است.

آقای روحانی گفت: با شرایطی که با مناطق آزاد تجاری دارند که از برخی مقررات معافند، این مناطق فرصت‌های ارزشمندی برای سرمایه گذاری ایجاد کرده اند و به افرادی که می‌خواهند سرمایه گذاری کنند تاکید می‌کنم که در هفت منطقه آزاد تجاری و مناطق ویژه سرمایه گذاری کنند.

رئیس جمهور افزود: گاهی برخی سرمایه گذاران از محدودیت‌ها در عرصه زمین و دیگر تسهیلات گله می‌کنند که باید تسهیلات را برای آنان فراهم و موانع تولید را حذف کرد.

آقای روحانی تاکید کرد: به ویژه امسال که به نام جهش تولید نام گذاری شده است و رهبر معظم انقلاب نیز در هفته دولت بر مشارکت قوای سه گانه در این زمینه تاکید فرمودند هر سه قوه باید تسهیلات لازم را فراهم کنند و موانع را از پیش پای سرمایه گذاران بردارند.

رئیس جمهور، کشورمان را دارای سرزمین پهناور، منابع بسیار عظیم و آب و هوای متنوع برشمرد و با اشاره به فراهم بودن امکانات سرمایه گذاری، فعال کردن سرمایه‌های اقتصادی را یگانه راهکار برون رفت از مشکلات در شرایط تحریم اقتصادی دانست.

آقای روحانی گفت: استانداران و مسئولان مناطق ویژه و آزاد تجاری این آمادگی را دارند که سرمایه‌ها را جذب کنند؛ سرمایه‌های داخلی در اولویت است، اما سرمایه‌های خارجی نیز جذب می‌شود، ​ تفاوتی نمی‌کند، زیرا باید با جذب سرمایه‌ها آن را تبدیل به کالا و خدمات کرد.

رئیس جمهور افزود: با بهره برداری از هتلی در منطقه آزاد کیش ۱۷ هزار تخت برای گردشگران آماده شد، گرچه مناطق آزاد تجاری، استعدادی بیش از این برای جذب گردشگران دارند.
 
همچنان در برابر قلدر صفتان ایستاده ایم

رئیس جمهور گفت: همچنان طرفدار مظلومان عالم خواهیم بود و برابر قلدرصفتان به خوبی ایستادگی می‌کنیم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح طرح‌های مناطق آزاد ویژه اقتصادی که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به شرایط ویژه کشور، تصریح کرد: در شرایطی هستیم که از یک طرف صهیونیست‌ها در منطقه مشغول توطئه هستند و متاسفانه برخی از کشور‌های اسلامی منطقه را اغفال می‌کنند که این کشور‌ها هم مسلمان هستند و هم عرب، که باید این کشور‌ها از دو جنبه نسبت به فلسطین حساسیت داشته باشند.

رئیس جمهور افزود: از طرف دیگر صهیونیست‌ها و اذناب آن‌ها در جهان مسیر توهین و اهانت به اسلام و پیامبر اسلام (ص) را مجددا در برخی مجلات از نو بازآفرینی می‌کنند و چیزی که چند سال پیش بوده آن را مجددا به چاپ می‌رسانند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در یک شرایط حساسی در دنیای امروز قرار گرفته ایم، گفت: ما باید از ایران، منافع، اسلام و ارزش‌های خود به خوبی دفاع کنیم.

آقای روحانی افزود: خوشبختانه در سراسر کشور امروز در برابر هر حادثه‌ای که پیش می‌آید، چه توطئه صهیونیست‌ها برای سرزمین فلسطین و مردم فلسطین و چه توطئه نسبت به فرهنگ اسلام حساسیت خود را نشان می‌دهند و به جهانیان اعلام می‌کنند که ما همچنان طرفدار مظلومان عالم خواهیم بود و همچنان در برابر قلدرصفتان به خوبی ایستادگی می‌کنیم.

آقای روحانی در ادامه با اشاره به گزارش استاندار هرمزگان در خصوص برگزاری باشکوه مراسم ایام محرم با رعایت دستورالعمل‌های کامل بهداشتی و نیز بازگشایی مدارس و روند کاهشی بیماری کرونا در این استان، آن را افتخاری برای کشور دانست.

رئیس جمهور همچنین در ادامه سخنان خود برخی نقل قول‌هایی که در زمان کرونا معتقد بودند که اگر اجازه عزاداری در ایام محرم و همچنین اجازه بازگشایی مدارس داده شود پیشگیری این ویروس از کنترل خارج خواهد شد اشاره کرد و گفت: می‌بینیم که فعالیت‌های فرهنگی، دینی، مذهبی و اقتصادی به یاری خدا به خوبی انجام می‌گیرد و، چون پروتکل‌ها بهداشتی به خوبی رعایت می‌شود روند بیماری هم کاهشی خواهد بود.

آقای روحانی همچنین گفت: آن چه که مهم است ما تا پایان سال و تا پایان مشکل ویروس کرونا، اصول حفاظتی و بهداشتی را مراعات کنیم حتی زمانی که واکسن برسد.

رئیس جمهور افزود: اگر چند ماه بعد هم واکسن برسد، ما نمی‌دانیم آن واکسن تا چه مقداری بر روی این ویروس تاثیرگذار خواهد بود و می‌تواند به کشور ما برای چند ماه ایمنی بدهد و هنوز این امر مشخص نیست.

وی با تاکید بر این که باید در تمامی شرایط اصول بهداشتی را در سراسر کشور رعایت کنیم، گفت: در این حال باید فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و سایر فعالیت‌های دینی را انجام دهیم.

آقای روحانی با بیان اینکه امروز در بیست و سومین هفته شاهد افتتاح ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه بودیم، تصریح کرد: اگر ما دلار و یورو را تبدیل به ریال کنیم، میزان سرمایه گذاری صورت گرفته برای این طرح‌ها حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

آقای روحانی همچنین گفت: اینکه ما قادریم در یک هفته ۱۵ هزار تومان طرح افتتاح کنیم، آن به معنای زنده بودن و تحرک کشور و نیز شکست آمریکا است که ما می‌توانیم مسیر سرافرازی و رشد و توسعه کشور را ادامه دهیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °