در مبارزه با مفسدان اقتصادی خط قرمز وجود ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:03 - چهارشنبه 09 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۷۱۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
سخنگوی قوه قضائیه:
سخنگوی قوه قضائیه گفت: مبارزه با مفاسد به ویژه مفاسد کلان اقتصادی جزو وظایف اصلی ما در دستگاه قضایی است و بار‌ها اعلام شده است که در این جهت خط قرمز و مانعی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غلامحسین اسماعیلی در خصوص نامه حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به مقام معظم رهبری درباره ادامه دار بودن دادگاه‌های مفسدان اقتصادی و دائمی شدن این قانون تصریح کرد: به هیچ عنوان در مبارزه با افراد سودجو و فرصت طلب در این شرایط جنگ اقتصادی، کوتاهی نخواهیم کرد و پس از مجازات این افراد، اموال بیت المال را مسترد و به صاحبان اصلی و سازمان‌های متولی اموال برمیگردانیم.

مبارزه قاطع و سریع با مفاسد اقتصادی نیازمند رویه‌ای جدید

اسماعیلی افزود: قوه قضاییه برای مبارزه قاطع و سریع با مفاسد اقتصادی نیازمند رویه‌ای جدید بود و بر این اساس استجازه‌ای از مقام معظم رهبری در سال ۹۷ گرفته شد و ساز و کاری برای رسیدگی به پرونده‌های مفسدان اقتصادی بر اساس تقاضای رئیس وقت قوه قضائیه ترتیب داده شد.

وی گفت گفت: اعتبار این مصوبه ۲ سال بود و ما با پایان دوره این مصوبه مواجه بودیم. برنامه ما از ابتدا درخواست وضع قانون جدید از مجلس بوده است؛ اما دوره جدید قوه قضاییه با سال پایانی مجلس قبل مصادف شد و شرایط مناسب برای برطرف سازی نیازمندی‌های قوه قضائیه در مجلس گذشته فراهم نشد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: لذا برای جلوگیری از کند شدن روند مبارزه با مفاسد اقتصادی، تقاضایی بر ادامه دار شدن این مصوبه داشتیم تا پس از وضع قوانین جدید و متناسب توسط مجلس شورای اسلامی یک ساز و کار اجرایی و قاطع در برخورد با مفاسد اقتصادی وجود داشته باشد.

بر این مبنا نامه‌ای به مقام معظم رهبری ارسال شد و با ادامه کار دادگاه‌ها با این روند موافقت شد و لایحه مورد نظر به زودی در راستای نهادینه شدن به مجلس داده خواهد شد تا مجلس آن را تصویب کند.

قدردانی از کادر درمان

وی در ادامه با اظهار قدردانی از کادر درمان تاکید کرد: کرونا هرگز نمی‌تواند کار را به ویژه در مجموعه دستگاه قضا تعطیل کند. کار و خدمت برای مردم ماموریت ماست و به این کار افتخار می‌کنیم.

اسماعیلی افزود: بازدید‌ها و بازرسی‌ها از بخش‌های مختلف ادامه خواهد داشت و آخر این هفته نیز، ریاست قوه قضائیه و تیم محدودی از مسئولان این قوه سفر استانی خواهند داشت. قوه قضائیه برای خدمت رسانی به مردم هیچ مانعی را به رسمیت نمی‌شناسد و کرونا را مانع خدمت رسانی نمی‌داند.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه تاکید کرد: اصلاح امور و جلوگیری از وقوع جرم و فساد فوق العاده اثربخش است و ادامه خواهد داشت.

غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با برنامه صحنه رادیو تهران در خصوص شبکه‌های فساد اقتصادی گفت: در رأس تمامی مجموعه‌ها افراد و اشخاص هستند که قطعا ما به سراغ آن‌ها می‌رویم و در برخی موارد امکان تعقیب شخص حقوقی هم وجود دارد.

اسماعیلی افزود:، اما در بخش‌هایی از نهاد‌های کشور نیازمند اصلاح ساختار‌های تضمین کننده سلامت سازمان‌ها و موسسات هستیم. در فرآیند رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها که به ویژه سازمان بازرسی کل کشور انجام داده برخی از این عمده اشکالات شناسایی شده اند که البته مسئولیت برطرف کردن آن بر عهده ما نیست؛ اما یافته‌های ما به متولیان امر در حوزه‌های مختلف منعکس و ابلاغ می‌شود تا با اصلاح این مشکلات شاهد بروز این قبیل مفاسد نباشیم.

وی گفت: متولی اصلاح نظام بانکی، گمرک و مالیاتی دولت و قانون گذاری آن بر عهده مجلس شورای اسلامی است، اما یافته‌های قوه قضاییه در جهت اصلاح امور و جلوگیری از وقوع جرم و فساد فوق العاده اثربخش است.

سیاست قوه قضاییه حمایت از تولیدکنندگان داخلی است

اسماعیلی در رابطه با حمایت از تولید پرونده سازی‌های صورت گرفته توسط برخی سودجویان علیه تولید کنندگان داخلی گفت: از تولیدکنندگان کشور تشکر می‌کنم که در این شرایط سخت اقتصادی کمر همت بستند و اقتصاد کشور را می‌گردانند. تولید کنندگان نگران پرونده سازی‌های جعلی نباشند.

سخنگوی وقه قضاییه افزود:با سیاست‌های ابلاغ شده به دستگاه‌های قضایی مانع از رسیدن افراد سودجو و فرصت طلب به اهدافشان خواهیم شد و نکته مهم وجود سیاست‌های کامل در جهت حمایت از تولید کنندگان است.

وی در ادامه افزود: همچنین مجموعه قضایی ما در مواقع مواجهه با ادعای تولید کنندگان علیه بانک در رابطه با طلب سود بیشتر از مصوبه بانک مرکزی، هیچ رقمی را بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار وبانک مرکزی نمی‌پذیرد و ما از این افراد حمایت می‌کنیم.

گرچه بانک مرکزی نیز از سیاست جدید قوه قضائیه استقبال کرده است و امیدواریم بانک‌ها مزاحمتی برای تولید کنندگان ایجاد نکنند. همچنین در سازمان بازرسی کل کشور دفتری با عنوان حمایت از سرمایه گذاری و تولید تاسیس شده است که در وهله اول وظیفه نظارت بر دستگاه‌های اجرایی را دارد و علاوه بر آن به شکایات و پیشنهادات تولید کنندگان نیز رسیدگی خواهد شد.

پرونده‌های کلان اقتصادی از این به بعد در یک شعبه رسیدگی خواهد شد

سخنگوی قوه قضاییه در گفتگو با برنامه صحنه رادیو تهران با بیان این مطلب اظهار داشت: تغییرات در دو بخش نظارت و تسریع بر رسیدگی صورت خواهد گرفت. این شعب در گذشته صرفا شعب دادگاه‌های انقلاب بوده اند و در محدوده صلاحیت دادگاه‌های انقلاب رسیدگی صورت می‌گرفت و در برخی از پرونده‌ها به دلیل اتهامات متعدد وارده به مفسدین اقتصادی، یک پرونده در شعب مختلف تجزیه می‌شد و این به نوبه خود انسجام دادرسی را از بین می‌برد و روند مجازات را کند می‌کرد.

وی افزود: از این پس یک شعبه دادگاه انقلاب به همراه سه قاضی، مجاز به رسیدگی به تمامی اتهامات موجود در یک پرونده است.

اسماعیلی گفت: در برنامه گذشته، دادگاه‌های رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی علاوه بر رسیدگی به پرونده‌های کلان وظیفه رسیدگی به پرونده‌های جزئی را نیز بر عهده داشتند و کثرت این پرونده‌ها باعث تعویق در روند پیگیری پرونده‌های کلان می‌شد.

تسهیلات تازه برای وکلا

وی گفت:طبق مجوز‌های دریافت شده از این پس رسیدگی به پرونده‌های کلان در این دادگاه و رسیدگی به پرونده‌های جزئی در دیگر دادگاه‌ها صورت خواهد گرفت. بخش‌های دیگر نیز شامل اصلاحات دیگری از جمله فراهم شدن امکان وکالت تمام وکلای فعال در این شعب علاوه بر وکلای واجد شرایط ماده ۴۸ صورت گرفته است.

اسماعیلی اظهار داشت: همچنین لازم نیست هویت تمام افراد بصورت کاملا مشخص شود؛ زیرا برخی از این افراد تبرئه خواهند شد؛ اما در موارد خاص که وجدان عمومی و امنیت جامعه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، قانون گذار با یک ساز و کار قانونی، اختیار منتشر کردن هویت شخص و روند دادرسی را دارد.

قبل از صدور حکم، امکان انتشار اطلاعات پرونده‌ها وجود ندارد

سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به اظهارات مجری برنامه، درباره فقدان کار رسانه‌ای به لحظه در مقابله با حمایت معاندان و دشمنان داخلی و خارجی نظام در رابطه با اجرای حکم اعدام برخی افراد با بیان اینکه قبل از صدور حکم، امکان انتشار اطلاعات پرونده‌ها وجود ندارد گفت: وجود برخی اشکالات در این حوزه را می‌پذیریم البته ما نهادی قضایی هستیم نه رسانه ای.

اسماعیلی اظهار داشت: البته معتقدیم که بایستی فعالیت‌های حوزه مجازی خود را افزایش دهیم؛ گرچه دشمن همیشه دشمنی می‌کند و در کمین نشسته است. احکام لزوما اعدام نیستند.

وی تصریح کرد: دشمن در خصوص هر حکمی از جمله اعدام، حبس، جریمه نقدی و... در هر شرایطی در صورت وجود اتهام به افراد خاص، سعی می‌کند تا از این احکام در راستای رسیدن به اهداف خود و جنگ رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی استفاده کنند و ما نیز بایستی آمادگی مقابله با این افراد را داشته باشیم.

اسماعیلی درباره محدودیت در انتشار خبر در فرآیند بررسی پرونده‌ها اظهار داشت: ما نمی‌توانیم قبل از صدور حکم، توضیحات لازمه را نشر دهیم و به محض ابلاغ حکم، فضا سازی توسط معاندان شروع می‌شود.

وی گفت: برغم تمامی تلاش‌های دشمن، قوه قضائیه تحت تأثیر این تنش‌ها قرار نمی‌گیرد و این توضیحات به جهت اقناع اذهان عمومی منتشر می‌شوند.

حکم نوید افکاری قصاص است نه اعدام

سخنگوی قوه قضاییه درباره حکم اعدام نوید افکاری تاکید کرد: حکم نوید افکاری از نظر ما قصاص و کار ضد انقلاب هم هیاهو است.

اسماعیلی افزود: بین اعدام و قصاص تفاوت‌هایی وجود دارد. این شخص اقدام به قتل یک آدم بیگناه، یک کارمند پرسنل سازمان آب شهرستان شیراز جلوی درب منزل وی کرده است. چرا کسی از خانواده داغدار وی صحبتی نمی‌کند؟

وی گفت: حکم قصاص، حق اولیاء مقتول است. در این فرآیند ادله کامل وجود دارد. فرد به قتل اقرار کرده و صحنه بازسازی شده است.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: تمام جلسات این دادگاه علنی است و بر مبنای جنبه حق الناسی، دادگاه حکم به قصاص داده است و این حکم در چارچوب قوانین، فرجام خواهی شده و حکم به دیوان عالی کشور آمده است و قضات با بررسی مجدد پرونده حکم را مجددا تایید کرده اند.

وی تصریح کرد: دشمن همواره به دنبال بهانه برای فضاسازی است و ما در این راستا مجبور به انتشار مستندی شده ایم که حاوی اقرار‌های این شخص در به قتل رساندن مقتول است و این مستند به دلیل روشن شدن افکار عمومی منتشر شده است.

برخی‌ها باعث آزرده شدن خاطر خانواده مقتول و آسیب افکار عمومی نشوند

اسماعیلی درباره افراد مشهوری که بدون اطلاع از اطلاعات کامل برخی پرونده‌ها اظهار نظر می‌کنند، گفت: امیدواریم با توضیحات داده شده این قبیل افراد در رویه عملی خود تجدید نظر کنند و بی جهت باعث آزرده شدن خاطر خانواده مقتول و آسیب افکار عمومی نشوند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۲°