مراسم اربعین امسال از راه دور برگزار می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:53 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۷۲۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
در گفتگوی وزرای بهداشت جمهوری اسلامی ایران و عراق بر ضرورت برگزاری مراسم اربعین امسال از راه دور و همچنین تقویت همکاری‌ها برای پایان دادن به بیماری کووید ۱۹ تاکید شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در گفتگو با دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق گفت: امیدواریم که دوستان ما در کشور عراق توانسته باشند مدیریت خوبی بر بیماری کووید ۱۹ اعمال کرده باشند. شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و حضرت ابوالفضل (ع) و یاران باوفایش را به مردم عراق تسلیت می‌گویم.

وی افزود: امسال بسیار دلتنگ بودیم که توفیق پیدا نکردیم به دلیل شیوع کووید ۱۹ زائر کربلا و عتبات عالیات باشیم. ما همواره بعد از هر نماز رو به کربلا می‌ایستیم و به آن سرزمین پاکیزه و مقدس سلام می‌فرستیم و همواره به دلیل عشق به امام حسین (ع) دل ما پیش شما است.

با همه امکانات در خدمت عراق هستیم

وزیر بهداشت گفت: برغم اینکه گرفتاری‌هایی در زمینه بیماری کووید ۱۹ داریم با همه امکانات همانگونه که در سفر شما به ایران گفتم، در خدمت دولت و ملت عراق هستیم. بعد از حضور شما در تهران به همه همکاران دستور دادم در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، انتقال دانش مدیریت بیماری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، مراودات علمی برای تبادل دانشجویان و استادان و همچنین اکسیژن، هر کمکی که میسر است، دریغ نکنند و همواره منتظرم که اگر وزیر بهداشت عراق گره‌ای دارد که به دست ما در جمهوری اسلامی ایران باز می‌شود، بدون ملاحظه بگوید و دریغ نکند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: بعد از سفر وزیر بهداشت عراق به ایران، ما به دلیل بازگشایی‌ها دچار اوج دوم بیماری شدیم و خوشبختانه با برنامه ریزی منسجم و استفاده از تجارب مرحله اول بیماری، امروز دوباره به حالت مناسب تری برگشته ایم و موارد ابتلا و مرگ و میر‌های ناشی از کووید ۱۹ در ایران کاهش قابل توجهی یافته است.

در زمینه ساخت واکسن در چندین مجموعه و شرکت دانش بنیان پیش می‌رویم

وی افزود: گرچه ما هم به عنوان داوطلب خرید اولین واکسن تایید شده جهان برای کووید ۱۹ اقدام کرده ایم، اما خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران در مجموعه‌های مختلف و چندین شرکت دانش بنیان، در زمینه ساخت واکسن، پیش می‌رویم و آزمایش‌های حیوانی واکسن گذرانده شده و آمادگی داریم که وارد فاز انسانی واکسن شویم و تردید نکنید که هر دستاوردی داشته باشیم در خدمت برادران و خواهران در کشور عراق هم خواهد بود.

امسال در ایران محرمی بسیار باشکوه و مبتنی بر شیو نامه‌های بهداشتی داشتیم

وزیر بهداشت اظهار داشت: ارتباط ما با مردم و سرزمین عراق، تاریخی است و هرگز گسستنی نخواهد بود. در همه خانواده‌ها در ایران بخشی از خاک عراق به عنوان تربت کربلا وجود دارد. امسال در ایران با حمایت رهبر معظم انقلاب، علمای برجسته کشور و تمام ذاکرین اهل بیت توانستیم محرمی بسیار با شکوه، اما مبتنی بر شیوه نامه‌ها را داشته باشیم.

تفاوت‌های محرم امسال با سال‌های گذشته

دکتر نمکی گفت: روش برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و تفاوت فاحش با سال‌های گذشته، بیانگر مسائل بسیار مهمی بود. مقام معظم رهبری اثبات کردند که حفظ سلامت در طریقت و اعتقادات ما واجب و آسیب زدن به دیگران، حرام است.

وی تاکید کرد: توانستیم با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، به گونه‌ای عمل کنیم که حداقل آسیب به مردم از نظر ویروس کرونا برسد. همانگونه که شما اشاره کردید، برغم عشق وافر همه زائران امام حسین (ع) برای برگزاری مراسم اربعین، امسال اجبارا باید به شیوه دیگری و زیارت از راه دور عمل کنیم.

باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان حسین (ع) مترقی‌ترین افراد زمین هستند

وزیر بهداشت افزود: تعداد تخت‌های مورد نیاز و میزان مراقبت‌هایی که باید از زائران اربعین حسینی کنیم با قابلیت‌های موجود و همه گیری دو کشور، قطعا می‌تواند زحمات ایران و عراق را چند برابر افزایش دهد. همانگونه که دوستانی در دنیا در عشاق الحسین داریم دشمنانی هم داریم که می‌خواهند از ما به عنوان افراد بسیار بی توجه به سلامت مردم، چهره زمخت و زشتی را به دنیا نشان دهند و همه باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان امام حسین (ع) از مترقی‌ترین افراد روی زمین هستند.

دکتر نمکی تصریح کرد: همانگونه که اشاره کردید، در سال همه گیری جهانی کرونا شاید بهترین شیوه ابراز ارادت به امام حسین و حضرت ابوالفضل (ع)، شیوه‌های جدیدی باشد که تا کنون تجربه نکرده ایم. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و علما و اهل فرهنگ در ایران و عراق باید دور همدیگر جمع شوند تا بر روی شیوه عزاداری اربعین امسال برنامه ریزی مفصل تری کنیم.

لزوم تشکیل کمیته مشترک بین وزارت بهداشت ایران و عراق برای برگزاری مراسم از راه دور اربعین

وی افزود: خوشحالم که وزیر بهداشت عراق، آگاهی کاملی در خصوص احتمال شیوع بیماری کووید ۱۹ و ضرورت رعایت شیوه نامه‌ها و کاهش مخاطرات را دارد. پیشنهاد مترقی و دلسوزانه دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق در خصوص زیارت از راه دور اربعین حسینی در سال جاری برای مردم دو کشور ایران و عراق را ستایش می‌کنم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: لازم است کمیته‌ای مشترک بین وزارت بهداشت دو کشور برای برگزاری باشکوه مراسم عزاداری اربعین حسینی از راه دور تشکیل شود و بتوانیم به دنیا اثبات کنیم که هم عشق به امام حسین (ع) را در حد اعلا داریم و هم عشق به حفظ سلامت مردم و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در حد بالا و اعلا را داریم و با همکاری دو کشور برای مبارزه جدی با کووید ۱۹ تلاش می‌کنیم تا هرچه زودتر به مرحله مهار بیماری برسیم و در آینده نزدیک با برچیده شدن این بیماری دوباره به زیارت عتبات عالیات مشرف خواهیم شد.

ایران موفقیت‌های چشمگیری در مدیریت کرونا داشته است

در ادامه دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق گفت: خیلی خوشحالم که خبر‌های خوبی از ایران در مورد مدیریت کووید ۱۹ و کاهش مبتلایان و مرگ و میر‌های ناشی از این بیماری می‌شنوم. به طور مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مورد مدیریت این بیماری را پیگیری و موفقیت چشمگیر ایران را مشاهده می‌کنیم و درس‌هایی در این زمینه گرفته ایم.

اقدامات عراق برای مدیریت کرونا

وی افزود: از ماه پنجم میلادی در وزارت بهداشت عراق ماموریت ویژه را آغاز کردیم و برنامه ریزی خاصی برای مدیریت کرونا داشتیم. در مورد فراهم کردن تخت‌های بیمارستانی به موفقیت‌های خوبی رسیده ایم همچنین ۵۰ آزمایشگاه تشخیص کووید ۱۹ در عراق راه اندازی و ۴ هزار دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) فراهم کردیم و دارو‌های خاصی را که در مورد کووید ۱۹ در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرددر عراق فراهم کردیم.

روزانه ۴ هزار نفر در عراق به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند

دکتر التمیمی گفت: برغم همه چالش‌های بزرگی که در عراق با آن‌ها روبرو هستیم و همه امور غیر از بازگشایی مدارس به حالت عادی بازگشته است، اما روزانه به طور متوسط ۴ هزار نفر در عراق به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند. آمار بهبود یافتگان این بیماری در عراق ۷۷ درصد و میزان مرگ و میر بیماران در این کشور، ۱۰ درصد است و برنامه ویژه‌ای برای تامین واکسن کرونا داریم که اگر این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گیرد، آن را حتما در عراق تامین خواهیم کرد.

وزیر بهداشت عراق گفت: نمایندگان وزارت بهداشت عراق با نمایندگان وزارت بهداشت ایران به شکل روزانه در ارتباط هستند و از جمهوری اسلامی ایران، وزیر و معاونان وزیر بهداشت ایران به خاطر فراهم کردن اکسیژن برای عراق که یک مشکل جدی بود، تشکر ویژه می‌کنم و به مدیران وزارت بهداشت و شرکت‌های دارویی در عراق اعلام کردیم که حتما با ایران در ارتباط باشند تا دارو‌ها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز عراق را تامین کنند و به دلسوزی جمهوری اسلامی ایران در مورد حمایت از ملت عراق برای مقابله با همه گیری کرونا، اطمینان دارم.

وی خاطرنشان کرد: در ماه محرم، با مشکلات بسیار زیادی در وزارت بهداشت عراق روبرو بودیم برغم اینکه مجالس عزاداری کاملا شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند، اما در روز عاشورا وقتی دیدیم که میلیون‌ها عراقی برای حضور در مراسم عزاداری، شرکت کرده اند، در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دچار مشکل شدیم.

دکتر التمیمی افزود: درباره آگاه سازی شهروندان عراقی برای زیارت عتبات عالیات اقدامات خوبی انجام داده ایم. هر سال مشتاق بودیم و جای افتخار بود که در مراسم اربعین حسینی، از میلیون‌ها ایرانی و عاشقان امام حسین (ع) از سراسر جهان در عراق، پذیرایی کنیم و این یک سنت هر ساله است که همیشه منتظر آن هستیم، اما با توجه به حساسیت بیماری کووید ۱۹ مشکلاتی داریم و حتی در مورد میلیون‌ها عراقی که برای زیارت به کربلا می‌روند، مشکلات جدی داریم.

امسال عزاداری اربعین از راه دور برگزار شود

وزیر بهداشت عراق تصریح کرد: یکی از موارد مهم گفتگوی میان ما، برنامه ریزی برای آگاهی بخشی به مردم ایران و عراق برای زیارت از راه دور اربعین حسینی است. همه مردم استان‌های عراق آماده هستند که به کربلا بیایند و در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم تا با شهروندان عراقی در ارتباط باشیم و از خدا می‌خواهیم این بیماری و همه گیری از کشور‌های ما و کل جهان برچیده شود.

دکتر التمیمی گفت: در مورد مقابله با کرونا و افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مشکلات جدی در عراق داریم. به رسانه‌ها در عراق، ضرورت آگاهی بخشی به شهروندان درباره خطرات کووید ۱۹ و لزوم زیارت از راه دور کربلا را اعلام کرده ایم. کاملا عشق حسینی و عشق زیارت عتبات عالیات را درک می‌کنیم و از خداوند می‌خواهیم که این بیماری به سرعت پایان بیابد تا در سال بعد به حالت طبیعی برگردیم.

تصمیم برای محدودیت زیارت عتبات عالیات، بسیار تلخ است

وی اظهار داشت: اطمینان دارم که وزیر بهداشت ایران درخصوص خطر کنونی بیماری کووید ۱۹ کاملا آگاه است و تصمیم به محدودیت برای زیارت مستقیم و حضور فیزیکی در کربلای معلی و عتبات عالیات، بسیار تلخ است، اما برای حفاظت از زندگی و سلامت مسلمانان لازم است که با همکاری یکدیگر، اقدام پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از انتشار بیماری کووید ۱۹ در دو کشور، انجام دهیم. همیشه به همکاری با جمهوری اسلامی ایران، افتخار می‌کنیم.

وزیر بهداشت عراق با تقدیر از حمایت‌های وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از عراق، گفت: از سوی خودم و مردم عراق از حمایت‌های همیشگی رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی ایران، ملت، دولت و وزارت بهداشت و نیرو‌های بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °