افغانستان در حسرت یک روز خوش
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:36 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۰۷۳۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
مردم افغانستان با گذشت دو دهه از حمله یازدهم سپامبر همچنان در آتش جنگ و نا امنی می‌سوزند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آمریکا که در سال ۲۰۰۱ به بهانه حملات ۱۱ سپتامبر (پنج شنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۸۰) با شعار مبارزه با تروریسم و تامین امنیت به افغانستان لشکرکشی کرد، با گذشت نزدیک به دو دهه ازحضور این کشور نه تنها تروریسم نابود نشده بلکه شمار گروه تروریستی در افغانستان نیز به بیست و یک گروه افزایش یافته است.
 
علاوه بر این ردپایی از ته مانده های گروهک تروریستی داعش نیز در شمال این کشور شنیده می شود.
 
طی ۲۰ سال‌ اشغال این کشور نیرو‌های آمریکایی مرتکب جنایات بسیاری علیه مردم افغانستان و کشتار بی گناهان شده اند. برخلاف فشار‌های شدید آمریکا علیه دیوان بین‌المللی کیفری و دادستان آن، دیوان بین‌المللی کیفری اسفند ۹۸ (۵ مارس ۲۰۲۰) با آغاز تحقیقات درباره ارتکاب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان موافقت کرد.
 
این در حالی است که تحقیقات میدانی در افغانستان، مردم این کشور همه بدبختی های خود را ناشی از اشغال آمریکاییان و حمایت از گروههای تروریستی می دانند.
کشته شدن هفده غیر نظامی افغان در شهرستان "پنجوایی" قندهار و به آتش کشیدن اجساد آنان در ۱۱ مارس ۲۰۱۲، حمله هوایی آمریکا به بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز در سال ۲۰۱۵، شکنجه زندانیان در زندان‌های مخفی افغانستان از جمله زندان بگرام از اقدامات جنایتکارانه نظامیان آمریکایی است که همواره انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشری از آمریکا را به دنبال داشته است.
با این حال آمریکا خود را تافته جدا بافته تلقی کرده و نظامیان آمریکایی را مصون از هر گونه پیگیرد حقوقی و قانونی بین المللی می‌داند.
مبارزه با مواد مخدر از دیگرشعار‌های آمریکا در افغانستان بود و این درحالی است که میزان تولید تریاک در این کشور بخصوص در استان هلمند در جنوب افغانستان از دویست تن در سال دو هزار و یک میلادی به حدود نه هزار تن رسید، براساس آمار رسمی دولت افغانستان، شمار معتادان به مواد مخدر در این کشور نیز به بیش از سه میلیون نفر رسیده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۰°