کاخ سفید بویی از انسانیت نبرده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:42 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۰۸۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
رئیس جمهور با اشاره به مقابله ایران با کرونا در شرایط سخت تحریمی گفت: کاخ سفید امروز بویی از انسانیت نبرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ماجرای شیوع این ویروس را متفاوت از مشکلات دیگر دانست و افزود: ممکن است در کشور سیل و زلزله بیاید و یا حتی ویروس آنفلوآنزا شیوع پیدا کند، اما همه آن‌ها دارای زمان مشخصی هستند و بعد از مدتی تمام می‌شوند ولو اینکه پس لرزه‌های آن‌ها نیز تکرار شود.

رئیس جمهور گفت: کرونا بحرانی است که دارای زمان نیست و نمی‌دانیم چند ماه دیگر باید با این ویروس مقابله کنیم و همچنین مخصوص یک منطقه هم نیست بلکه سراسر کشور و جهان را در برگرفته است هیچ کس و کشوری در امان نماند، حادثه مهمی است مردم ما باید توجه کنند چرا که این یک حادثه بی نظیر قرن است.

آقای روحانی افزود: در صد سال گذشته در دنیا چنین حادثه‌ای رخ نداده است لذا در اینجا مفهوم مراعات کردن متفاوت می‌شود و دیگر مراعات به معنای یک هفته و یا ده روز نیست بلکه باید به صورت بلند مدت رعایت کرد، مفهوم امداد و کمک رسانی نیز تغییر می‌کند و همه چیز معنای خود را می‌یابد، این با بحران‌های دیگر متفاوت است.

رئیس جمهور با اشاره به بهم ریختگی کشور‌های اروپایی و آمریکا و همچنین هجوم مردم این کشور‌ها به فروشگاه‌ها برای تهیه اقلام بهداشتی گفت: این کشور‌ها در هفته‌های اول با شرایط عجیب و غریبی مواجه شده بودند، پیداست این داستان، داستان ویژه و بی سابقه‌ای برای همه دنیاست.

آقای روحانی افزود: شما دیدید که بحمدالله در کشور ما یک جا بیمارستانی در پذیرش افراد ایرانی و غیر ایرانی، تفاوتی قائل نشد، آنچه در اروپا پیش آمد و برخی گفتند خانه سالمندان را رها کنید آن‌ها پیرمرد و پیرزن هستند و ما در کشور ما نسبت به سالمند، جوان، ایرانی و خارجی تفاوتی قائل نشدیم.

وی اضافه کرد: در حالی که در آمریکا و اروپا تبعیض قائل شدند و گفتند که سیاهان آخر صف دارو بایستند و یا برای آزمایش کرونا دو هفته دیگر مراجعه کنند، اما ما در ایران بین اقوام و مذاهب و بین هیچ کس تبعیض ندیدیم که نشان دهنده انسانیت، حقوق بشر، معرفت و فرهنگ بود.

رئیس جمهور گفت: ما داستان دیگری داشتیم که شاید هیچ کس نداشت؛ کشور ما در سخت‌ترین تحریم‌ها قرار داشت و اتفاقاً دنیا واقعیت خود را نشان داد و در شرایط بحران کرونا نگفتند که در ایران همه چیز اعم از حساب‌های بانکی بسته باشد، اما لااقل برای دارو مراودات بانکی آزاد باشد، ما ۵ میلیارد دلار از سازمان بهداشت جهانی تقاضای وام کرونا کردیم و همه قبول کردند، اما آمریکا نمی‌گذارد که ما برای دارو، واکسن و درمان پول بگیریم، این‌ها تا این حد از انسانیت فاصله گرفته اند.

آقای روحانی خاطر نشان کرد: کاخ سفید امروز از انسانیت بویی نبرده است؛ بالاتر از این هم است که کشور‌های دوست ما هم به پول‌های ما در بانک‌های خودشان سه قفل زده اند و حاضر نیستند پول ما را برای تامین نیاز‌های کشورمان آزاد کنند و می‌گویند آمریکایی‌ها به ما فشار آورده اند که اگر شما پول ایران را آزاد کنید ما فلان کار را انجام می‌دهیم.

رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم، خواری در چشم دشمنان
رئیس جمهور رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم را خواری در چشم دشمنان ملت ایران دانست و گفت: دشمنان اهداف دیگری از فشار‌ها و تبلیغات داشتند که موفق نشدند.

آقای روحانی با اشاره به عصبانیت شبکه‌های تلویزیونی ضد ایرانی خارجی نسبت به رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم، گفت: اخیرا وزارت اطلاعات گزارشی از برخی از موسسات آمریکایی به من داد که این شبکه‌های خارجی از این موضوع عصبانی هستند که چگونه در حال تحریم و با این فشار همه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی به راحتی در ایران انجام می‌شود.

آقای روحانی افزود: در این گزارش‌ها آمده است که این موسسات اعلام کرده اند که ما این همه فشار درست کردیم که در ایام کرونا مردم به خاطر مشکلات بهداشتی به تنگ بیایند و به خیابان‌ها بریزند، اما این امر حالا موجب تشکر از دولت ایران شده است.

رئیس جمهور همچنین گفت: نگاه همه کشور‌های منطقه به ایران است و ایران به بهترین وجه مقابله با کرونا را انجام داده و این نشان می‌دهد، دشمنان ناراحت هستند.

آقای روحانی با اشاره به اینکه هیچ کس نمی‌داند که کرونا تا چه زمانی وجود دارد، افزود: در این شرایط باید پایش و نظارت انجام بگیرد و ما باید آماده باشیم.

رئیس جمهور در ادامه با تقدیر از وزارت بهداشت گفت: در گزارش امروز این وزارت خانه آمده بود در یکی از شهر‌های استان کرمان خیلی خوب عمل شده و در یکی از شهر‌های استان خوزستان خوب عمل نشده بود و همه باید تمام اصول بهداشتی را رعایت کنیم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش با اشاره به آمار‌های موجود جهانی برای خطرات پیش روی جوانان، افزود: براساس این آمار جهانی ۱۷ درصد جوانان در کشور‌های مختلف از سن ۲۴ تا ۳۰ سال دچار اضطراب و افسردگی هستند و چشم انداز آینده برای آنان روشن نیست.

رئیس جمهور آینده جوانان کشور را مهم دانست و گفت: همه باید دست به دست هم بدیم که آینده جوانان را بسازیم و خانواده‌های عزیز هم منافع خود و فرزندان خود را در نظر بگیرند، با توجه به اینکه برخی کشور‌ها برای تضعیف همبستگی و روحیه مردم در این شرایط تبلیغات‌هایی را به راه انداختند.

آقای روحانی گفت: رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم خواری است در چشم دشمنان و آن‌ها اهداف دیگری از این فشار‌ها و تبلیغات داشتند که موفق نشدند.

برچسب ها: امریکا ، تحریم ، کرونا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°