دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برای همه ما لازم الاجراست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:32 - سه‌شنبه 08 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۸۶۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
رئیس جمهور گفت: اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی برای همه ما لازم الاجراست و من از روز اول مواجهه با کرونا خودم را موظف می‌دیدم در شرکتم در مجامع، سفر و برنامه‌ها دستورالعملهارا رعایت کنم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و فناوری کشور درباره شیوه غیرحضوری آغاز مراسم امسال گفت: معتقدم دستورالعمل شکنی شیوه‌ای در ذهن ما نباید باشد.
 
رئیس جمهور از مسئولان مراکز آموزش عالی برای زمینه سازی لازم در ادامه فعالیت‌های علمی دانشگاهی با ترکیبی از آموزش در فضای مجازی و حضوری هم قدردانی کرد.

آقای روحانی، گفت: گرچه هیچ چیز جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت، زیرا دیدن استاد، سخن گفتن استاد با شاگرد و طرح پرسش‌های مدنظر در فضای حقیقی و حضوری راحت تر، بهتر و دقیق‌تر انجام می‌شود.

رئیس جمهور افزود: با این حال اگر صد در پیش ما نبود، نباید از نود صرف نظر کنیم و آموزش مجازی می‌تواند در بخش بزرگی از فعالیت‌های علمی، جایگزین آموزش حضوری باشد.

آقای روحانی در بخش دیگر از اظهاراتش از مراکز علمی، تحقیقاتی و مراکز تولید که توانستند از ابتدای مواجه باکرونا ضروریات زندگی مردم را در عرصه‌های مختلف تامین کنند، قدردانی کرد.

رئیس جمهور گفت: داستان کرونا به آموخت که با وجود جهش علم در قرون گذشته و پیشرفت‌های علمی باز می‌بینیم که بشر در برابر یک موجود ناچیز و به ظاهر کوچک این چنین درمانده می‌شود و این ویروس مشکلات زیادی را برای جوامع بشری پیش آورده است.

آقای روحانی افزود: کشور‌هایی هستند که در پی همه گیری ویروس کرونا، اقتصادشان از ۱۰ تا ۲۰ و چند درصد در ۷ ماه گذشته کوچک‌تر شده است.

رئیس جمهور گفت: این نشان می‌دهد که موجودی به ظاهر کوچک چگونه می‌تواند زندگی را دگرگون کند و همه را وادار کرده است که زیست جدیدی در پیش بگیرند.

آقای روحانی افزود: این بیماری، حوزه‌های مختلف زندگی و کار ما را مجبور کرد که فعالیت هایمان را با سبک جدیدی ادامه دهیم.

رئیس جمهور گفت: مهم آن است که برای هر کار و فعالیتی بتوانیم فعالیت هایمان را در چارچوب موازین بهداشتی ادامه دهیم و فعالیت‌ها تعطیل نشود.

آقای روحانی افزود: اگر بنا بر تعطیلی فعالیت‌ها بود می‌دیدید که از همان پایان بهمن زندگی مردم و تامین نیاز‌های آنان با چه مشکلات بزرگی مواجه می‌شد و مردم از معنویات، مناسک دینی و نشاط روحی فاصله می‌گرفتند.

رئیس جمهور همچنین گفت: ما توانستیم در تمام مقاطع در این هفت ماه در چارچوب ضوابط بهداشتی به فعالیت هایمان ادامه بدهیم.

۹۵ درصد نیاز دارویی در داخل تامین می‌شود

رئیس جمهور از بیمه همگانی و طرح تحول سلامت به عنوان طرح‌های موفق حوزه بهداشت و درمان خبرداد و گفت: شرکت‌های دانش بنیان ما برای تولید دارو و تجهیزات پزشکی تلاش‌های بسیاری کرده اند تا جایی که امروز ۹۵ درصد نیاز‌های دارویی در داخل کشور تأمین می‌شود.

آقای روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور با ابراز تأسف از اینکه دستورالعمل‌های بهداشتی اجازه نداد تا مانند سال‌های گذشته در جمع فرهیختگان، مسئولان عالی رتبه و دانشجویان باشد، تصریح کرد: دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برای همه ما لازم الاجراست و من از روز اول خودم را موظف دیدم تا در مجامع، سفرها، برنامه‌ها و فعالیت‌ها دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پروتکل شکنی نباید به عنوان شیوه‌ای در ذهن ما باشد، اضافه کرد: حتی اگر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی با خواست قلبی و عواطف انسانی ما سازگار نباشد موظف به اجرای آن هستیم.

آقای روحانی با قدردانی از همه مقامات و مسئولان دانشگاه‌های کشور که در ترم گذشته و آغاز سال تحصیلی همه تلاش خود را به کار بستند تا دانش پژوهان و دانشجویان از علم و تحصیل باز نمانند، افزود: این مسئله بسیار مهم است و ما معتقدیم همان گونه که نیاز‌های ضروری مثل آب و غذا باید تأمین شود به علم و دانش و فعالیت‌های تحقیقی و علمی هم نیازمند هستیم و باید این نیاز و خواست دانشجویان و دانش آموزان زمین نماند.

رئیس جمهور گفت: گرچه شرایط دانش آموزان و دانشجویان در حال حاضر با گذشته متفاوت است، اما همه ما باید در چارچوب شرایط بهداشتی علم آموزی را ادامه دهیم.

وی با قدردانی از کادر درمانی که از روز اول و پایان بهمن ماه سال گذشته با تمام توان برای حفظ سلامت و جان مردم به میدان آمدند و از هیچ کوششی دریغ نداشتند، افزود: خداوند را شاکریم که امروز بهداشت و درمانی را در اختیار داریم که می‌تواند بدون این که دست نیاز به سوی دیگران دراز کند روی پای خود بایستد.

رئیس جمهور گفت: امروز تخت‌های بیمارستانی ما کفاف بیماران را دارد و این در سایه تلاش دولت‌های گذشته به ویژه دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است تا بیماران تنها رنج بیماری داشته باشند.
 
سه شکست بزرگ تاریخی آمریکا در ماه‌های اخیر

رئیس جمهور در ادمه سخنانش با بیان اینکه آمریکا حداقل سه شکست بزرگ تاریخی در ماه‌های اخیر متحمل شده است افزود: ما در تیر و مرداد ماه صادراتمان به شرایط سال گذشته بازگشت و حتی در برخی زمینه‌ها بهتر نیز شد و در این زمینه می‌خواهم توجه کنید به این که علیرغم همه سختی‌ها و مشکلات حرکت جامعه ما حرکتی بوده که توانسته معضلات و مشکلات جامعه ما را در حد توان حل و فصل کند.

رئیس جمهور گفت: ضمن اینکه دشمن در هدف استراتژیک خود ناموفق بوده و در تمام اهداف سیاسی و حقوقی خود نیز ناموفق بوده است، اگر دشمن در زمینه اقتصادی مشکلاتی برای ما ایجاد کرد و در زمینه منابع مالی ما توانست مشکلاتی برای ما ایجاد کند، اما در زمینه سیاسی و حقوقی دچار شکست‌های کم نظیر شد.

وی افزود: یعنی دشمنان ما در سازمان ملل متحد که آنجا را خانه خلوت خود می‌دانستند و گمان می‌کردند هر زمان کاری دارند شورای امنیت در مشت آنهاست و به راحتی می‌توانند اقدامات خود را انجام دهند آمریکا حداقل سه شکست بزرگ تاریخی در ماه‌های اخیر متحمل شده است.

آقای روحانی اضافه کرد: دیدید امریکا در یکی از اهداف خود که بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی بود در سازمان ملل و در شورای امنیت از ۱۵ رأی ۲ رأی داشت یعنی خود با یک کشور دیگر و ۱۳ رأی دیگر در برابر او بود و در طرح استفاده از ماشه نیز اعضای شورای امنیت با امریکا موافقت نکردند.

رئیس جمهور با اشاره به نزدیک شدن حدود یک ماه از این طرح گفت: اصلاً نتوانست این پروسه را آغاز کند و این یکی از موفقیت‌های بزرگ سیاسی و حقوقی ملت ایران در برابر آمریکاست.

آقای روحانی افزود: امریکا طرحی را به نام ماشه می‌خواست اجرا کند و در فرصت یک ماهه آن را به سرانجام برساند، اما تا امروز حتی نتوانسته آن را شروع کند.

رئیس جمهور گفت: یعنی شورای امنیت کاملاً به طرح امریکا بی اعتنا بوده و پایان شهریور پایان زمانی است که در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش بینی شده است اگرچه امریکا به دلیل این که از برجام خارج شده اساساً عضویت در برجام ندارد تا بتواند از این پروسه استفاده کند.
 
سه موفقیت بزرگ ایران در سیاست بین الملل

رئیس جمهور در ادامه گفت: ما سه موفقیت بزرگ در سیاست بین الملل را در اختیار داشتیم و چند موفقیت بزرگ حقوقی را در دادگاه بین المللی لاهه به دست آوردیم که در تاریخ کشورمان بسیار اهمیت دارد.

آقای روحانی با بیان اینکه ما در زمینه‌های سیاسی موفقیت‌های بزرگ به دست آوردیم، افزود: دانشگاه‌ها و دانشجویان ما همانگونه که باید نقد و انتقاد کنند، به همان گونه باید واقعیت‌های مهم و موفقیت‌های بزرگ را هم با بیان و قلمشان برای جامعه تشریح کنند.

وی گفت: ما سه موفقیت بزرگ در سیاست بین الملل را در اختیار داشتیم و چند موفقیت بزرگ حقوقی را در دادگاه بین المللی لاهه به دست آوردیم.

رئیس جمهور افزود: در زمینه موضوع بانکی و اوراق بانکی ما در قدم‌های اول در دادگاه‌های بین الملل موفق بودیم و ادامه می‌دهیم، یعنی در زمینه اصل صلاحیت ما توانستیم موفق باشیم و هم در زمینه برجام در دو مرحله موفق شدیم.

آقای روحانی در ادامه گفت: مرحله اول صلاحیت، مرحله دوم حکم کوتاه مدتی بود که دادگاه صادر کرد که در هر سه زمینه ما توانستیم موفقیت به دست بیاوریم.

رئیس جمهور افزود: این موفقیت‌های سیاسی و حقوقی در تاریخ کشور برای ما بسیار اهمیت دارد و در زمینه اقتصادی علیرغم مشکلاتی که داشتیم، شما در هر هفته شاهد افتتاح‌های بسیار بزرگ در زمینه‌های مختلف در کشور هستید.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما سال جهش تولید را از یاد نبردیم و به آن عمل می‌کنیم و عمل خواهیم کرد.

آقای روحانی تصریح کرد: اگر ۷ سال پیش یکی از دانشگاه‌های ایران جزو دانشگاه‌های برتر جهان بود، امروز ۴۰ دانشگاه ما در شمار دانشگاه‌های برتر جهان هستند.

وی همچنین با اشاره به اقدام بسیار ارزشمند دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته، افزود: ما در همه معیار‌ها توانستیم قدم به پیش بگذاریم همه شاخص‌ها و آمار‌ها به ما می‌گویند که شرایط امروز ما یعنی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲، با یک فاصله قابل توجهی موفقیت بدست آوردیم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: یک حرکت بزرگی دانشگاه‌های ما در مقایسه با دانشگاه‌های بزرگ جهان در طول این مدت انجام داده اند.

آقای روحانی تصریح کرد: در شتاب علمی ما در برخی از سال‌ها در دنیا اول بودیم و این نشان می‌دهد که در شرایط تحریم و بسیار سخت، ما مسیر علم و دانش و پیشرفت علمی را فراموش نکردیم و به بهترین شکل انجام دادیم.

رئیس جمهور افزود: در نوآوری اگر جایگاه ما ۱۲۰ بود، امروز جایگاه ما ۶۵ است و این نشان می‌دهد که در نوآوری چه حرکت خوبی در طول این هفت سال گذشته انجام شده است.
 
دانشگاه نقاد و با انصاف بهترین هدیه برای جامعه و مسئولان است

رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه‌ها مرکز علم، مرکز تحقیقات و مرکز نوآوری هستند، تصریح کرد: دانشگاه نقاد و با انصاف بهترین هدیه برای جامعه و مسئولان است.

آقای روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه جایگاهی است که مدیران آینده ما را تربیت می‌کند، افزود: دانشگاه‌ها نظریه‌های جدید را در علوم مختلف و در زمینه‌های مختلف مطرح می‌کنند که رهنمون ما است، برای اینکه چگونه راحت‌تر و بهتر زندگی کنیم، در عین حال اینکه دانشگاه همواره فضای نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جوامع است.

وی افزود: شاید هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نباشد و اگر این نقد با در نظر گرفتن واقعیت‌های جامعه و با انصاف توام باشد، بهترین هدیه برای جامعه و مسئولان است.

رئیس جمهور در ادامه به دو مشکل بزرگ فعلی کشور اشاره کرد و گفت: مشکل بزرگ تحریم است، تحریمی بی نظیر نه در تاریخ ایران، شاید کمتر در تاریخ جهان شاهد چنین تحریمی بودیم، از آغاز سال ۹۷، تمام سال ۹۸ و امروز نیمی از سال ۹۹ با این تحریم شدید مواجه هستیم، اما در عین حال نگذاشتیم دشمنان به هدف اصلی شان که شکستن ابهت نظام و درمانده کردن مردم و تسلیم نظام و کشور در برابر خواست ناحق آن‌ها بود به موفقیت برسند.

آقای روحانی گفت: این واقعیت مهمی است که ما امروز در شرایطی هستیم که درآمد نفتی ما در یکسال در سال ۹۰ صد و بیست میلیارد دلار بوده و در سال ۹۸ کمی بیش از ۲۰ میلیارد دلار و این نشان می‌دهد که با چه مشکلاتی جامعه ما روبرو است.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید روی پای خودمان بایسیتم، باید به درون بنگریم از توانمندی‌های داخلی استفاده کنیم، چشممان به بیرون نباید باشد، اما این واقعیت است که بدون تعامل با جهان زندگی سخت و گاهی غیر ممکن است.

وی افزود: باید آنچه تولید می‌کنم بتوانیم در فضای خارج کشور عرضه کنیم و آنچه نیاز داریم و در داخل نداریم بتوانیم از فضای بیرون تامین کنیم، در دارو و درمان هم که خودکفا هستیم گاهی نیاز به مواد اولیه داریم یا واکسن که باید از دیگران بگیریم یا باید دارو و تجهیزات پزشکی بیش از نیاز را از کالا‌های اساسی تا کالا‌های ضروری صادر کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: هم باید روی پای خود بایستیم و هم شرایط تعاملی را با دنیا برقرار کنیم، ضربه دشمن همینجاست که می‌خواهد رابطه ما با جهان را دچار اختلال کند، ما باید بتوانیم این مشکلات امروز را حل و فصل کنیم.

آقای روحانی با بیان اینکه علیرغم همه مشکلات آنچه برای کالا‌های اساسی ما نیاز بوده تقریبا در این شش ماه به اندازه پارسال در برخی موارد بیش از پارسال توانستیم کالا‌ها را تامین کنیم و علیرغم همه مشکلات توانستیم نیازمندی‌ها را برای جامعه در حد توان مرتفع کنیم، با اینکه مشکلات امسال ما، به مراتب از پارسال بیشتر است.

رئیس جمهور افزود: در سه ماه اول امسال، بخاطر کرونا مشکلات ما مضاعف شد، صادرات و وادرات ما با مشکل مواجه شد، در سه ماه اول با رشد منفی سه و نیم درصدی مواجه بودیم، در ماه چهارم و پنجم دارای رشد مثبت هستیم و در تیر و مرداد نسبت به تیر و مرداد سال گذشته دارای رشد مثبت هستیم که نشان دهنده این است که بعد از سه ماه توانستیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.
 
همکاری دانشگاه‌ها با مراکز تولیدی و شرکت‌های دانش بنیان تقویت شود

رئیس جمهور بر تقویت همکاری دانشگاه‌ها با مراکز تولیدی و شرکت‌های دانش بنیان برای رسیدن به خودکفایی مراکز علمی تاکید کرد.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه و مراکز پژوهشی و فناوری کشور گفت: اکنون دانشگاه‌های ما در مسیری هستند که می‌توانند خودکفا باشند و بر روی پای خود بایستند.

رئیس جمهور افزود: اگر همکاری دانشگاه‌ها با شرکت‌های دانش بنیان افزایش یابد دانشگاه‌ها می‌توانند در آینده نزدیک به روزی برسند که نیاز به بودجه دولت نداشته باشند.

آقای روحانی در عین حال گفت: تا روزی که لازم باشد تامین نیاز‌های مراکز دانشگاهی در اولویت دولت است و دولت در این زمینه به تلاش هایش ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور با اشاره به رشد چشمگیر شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: شمار این شرکت‌ها از ۵۴ شرکت در سال ۹۲ به بالای ۵ هزار شرکت در حال حاضر رسیده و شمار این مراکز حدود ۱۰۰ برابر افزایش یافته است.

آقای روحانی همچنین درآمد این شرکت‌ها را در هفت سال گذشته ۶۰۰ برابر اعلام کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد: امروز، روز تاب آوری مضاعف برای ملت بزرگ ایران است تاب ​آوری در برابر تحریم‌های بی سابقه‌ای که با توطئه‌هایی علیه ملت ما اعمال کرده اند.

آقای روحانی همچنین تاب آوری در برابر ویروس خطرناک کرونا را نوع دیگری از تاب آوری مضاعف برای ملت ایران برشمرد و تحقق این تاب آوری مضاعف را در سایه امید و اعتماد ممکن دانست.

رئیس جمهور گفت: اگر ملتی به خودش اعتماد نکند و احساس کند در برابر فشار عظیم بیرونی شکسته می‌شود از اهداف بلند ملی باز می‌ماند.

آقای روحانی افزود: علت اینکه ملت توانست ۴۲ سال در برابر فشار‌ها بایستد و در سه سال اخیر در برابر فشار‌های بی نظیر اقتصادی مقاومت کند اعتماد مردم به خودشان، ساختار، نظام، فرهیختگان، دانشگاه‌ها و استادان است.

رئیس جمهور تاکید کرد: تا روزی که این اعتماد است ملت به مقاومتش ادامه میدهد و در کنار این اعتماد ملی امید وجود دارد.

آقای روحانی گفت: همانطور که سرمایه اجتماعی برای هر کشور سرمایه بزرگی محسوب میشود امید و اعتماد ملی نیز مهم است و اگر به آینده امید نداشته باشیم نمی‌توانیم در برابر مشکلات بایستیم و آن را رفع کنیم.

رئیس جمهور نقش دانشگاه‌ها را در اعتماد و امید آفرینی بسیار مهم دانست و افزود: این شبیه به نقشی است که بیمارستان‌ها و عوامل بهداشت و درمان در تضمین سلامت مردم ایفا کردند و به آنان امید دادند.

وی گفت: مردم در مواجهه با مشکل کرونا از فعالیت پزشکان دلسوز و حاذق، تخت‌های مجهز و بیمارستان‌های آماده، اطمینان داشتند و این امکانات به مردم اعتماد می‌دهد و اضطراب را از آنان دور می‌کند.

رئیس جمهور افزود: مردم با وجود فداکاری جامعه بهداشت و درمان و نیز امکانات و تجهیزات دراین عرصه هراس را از خود دور کردند و اگر این امکانات و آمادگی‌ها نبود، اعتماد هم ایجاد نمی‌شد.

وی اضافه کرد: علت اینکه مردم اعتماد دارند این است که می‌بیننند در شرایط تحریم حتی در تابستان برقشان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در هشت سال ۲۰ هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید می‌کند.

آقای روحانی گفت: علت اعتماد ملت این است که می‌بینند در شرایط سخت کرونا آبشان قطع نمی‌شود و در هفت سال گذشته ۴۳ سد ملی به بهره برداری رسیده است و تا پایان این دولت از ۱۰ سد دیگر نیز بهره برداری خواهد شد.

وی افزود: وقتی مردم می‌بینند که در شرایط کرونایی، دانشگاه‌ها و تحصیل دانشجویان و فرزندانشان فراموش نشده و با هر سختی و مشکلی حضوری و غیر حضوری دانش اندوزی فرزندان آن‌ها ادامه خواهد داشت و وقفه‌ای در زندگی آن‌ها ایجاد نخواهد شد و اضطراب برای آن‌ها بوجود نمی‌آید می‌توانند به نظام و کشورشان اعتماد کنند.

رئیس جمهور گفت: این ما هستیم که باید دست به دست هم بدهیم تا اعتماد ملی و امید را برای آینده جامعه حفظ کنیم.

وی افزود: دانشگاه‌های ما نقش بسیار مهمی در سرمایه‌های اجتماعی و امید اجتماعی و در اعتماد ملی دارند و من درخواست می‌کنم از همه اساتید و دانشجویان و می‌دانم که سال بسیار سختی است و تحصیلات آن‌ها در شرایط سختی آغاز شده، اما می‌توانیم با دادن امید و نشاط به جامعه شرایطی بوجود بیاوریم که مردم با هراس کمتر و بدون اضطراب و با امید کامل نسبت به آینده مسیر و راه زندگی خود را ادامه دهند.
 
 
مراسم رسمی بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با حضور مجازی رئیس جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران آغاز شد.
 
این مراسم همچنین با حضور وزرای علوم و بهداشت و روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و جمعی از نمایندگان دانشجویی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
 
وزیر بهداشت: در طول کرونا استادان و دانشجویان حماسه‌ای بزرگ خلق کردند

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم طی سخنانی در مراسم آغاز سال تحصیلی گفت: در طول دوره بیماری کرونا همواره استادان و دانشجویان ما توانستند حماسه‌ای بزرگ خلق کنند.

آقای دکتر سعید نمکی افزود: رئیس جمهور خیلی مشتاق بود که در این مراسم حضور پیدا کند، اما به دلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در این مراسم حضور نیافت.

وی افزود: جناب آقای رئیس جمهور؛ امروز اگرچه به شکل نمادین روز بازگشایی دانشگاه‌ها است، اما همانطور که رئیس دانشگاه تهران اشاره کرد ما ۷ ماه است که بی وقفه (از رئیس دانشگاه تا استادان و دانشجویان) در رشته‌های مختلف مامایی و پرستاری حضور فعال برای مبارزه با بیماری کرونا داریم و من به همه استادان و دانشجویان درود می‌فرستم.

وی افزود: در ایامی که دانشگاه‌ها تعطیل بود مسن‌ترین استادان بالینی ما پروانه وار دل بر آتش زدند و در این ایام سخت حضور فعال داشتند و هیچ یک از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نبود که در این ایام سخت بتواند یک روز با خانواده خود ناهار بخورد.

دکتر نمکی در ادامه تأکید کرد: تک تک پرستاران در این شرایط که در مضیقه اقتصادی هم قرار داشتند حماسه‌ای بزرگ خلق کردند تا حدی که دشمنان ما نیز اذعان داشتند که در ایران زمین هیچ بیماری پشت درب بیمارستان نبوده است.

وی تأکید کرد: من بعنوان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همواره داغ استادان و پرستاران را بر دل دارم دانشجویان ما زمانی که لباس سفید می‌پوشند مانند لباس احرام است و جان خود را می‌فروشند و رنج می‌خرند و من امروز خوشحالم که اعلام کنم دانشجویان و استادان غیر علوم پزشکی نیز همواره در کنار استادان و دانشجویان پزشکی ما حضور دارند.

وی تأکید کرد: در کنار توجه به جنبه‌های روانشناسی در زمینه کرونا باید به مباحث زیست محیطی هم توجه شود و امیدواریم بتوانیم در این زمینه از استادان غیر پزشکی نیز بهره ببریم.

وزیر علوم: دانشگاه‌ها در مقابله با کرونا پیشگام بوده اند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم گفت: دانشگاه ها، هم در دستیابی به فناوری‌های نو برای مقابله با کرونا و هم در تغییر آموزش‌ها به شیوه مجازی پیشگام بوده اند.

آقای منصور غلامی در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که به صورت ارتباط تصویری با حضور رئیس جمهور برگزار شده است، افزود: کلاس‌های دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید به صورت ترکیبی یعنی حضوری و غیر حضوری برگزار می‌شود.

آقای محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران نیز در این مراسم گزارشی از فعالیت‌های انجام شده برای بازگشایی دانشگاه بویژه با توجه به همه گیری بیماری کرونا ارائه کرد.

آقای عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در ادامه مراسم با ارائه گزارش از فعالیت‌های دانشگاه، مجاهدات‌های مدافعان سلامت را یادآور و رسیدگی به مسایل حوزه بهداشت و سلامت را خواستار شد.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فعالیت خود را از ۱۵ شهریور، همزمان با بازگشایی مدارس آغاز کردند و کلاس‌های بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو با توجه به تصویب ستاد ملی مدیریت کرونا به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۱°