دو طرح ملی برای ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:18 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۰۸۷۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
وزیر کشور گفت: مقرر شد با کمک مجلس دو طرح ملی را برای ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین تصویب کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالرضا رحمانی‌فضلی در یکصد و سی و چهارمین جلسه شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران افزود: در این جلسه موضوع حاشیه‌نشینی را بررسی کردیم. البته قبلاً هم ما در جلسات مختلف به موضوع حاشیه‌نشینی پرداخته بودیم، اما چون این موضوع مورد تأکید رهبری است، جلسات دیگری را هم برای موضوع حاشیه‌نشینی اختصاص داده‌ایم.
 
دو طرح ملی برای ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین

وی ادامه داد: وزارت مسکن و شهرسازی که متولی اصلی طرح‌های حاشیه‌نشینی است، گزارشی را ارائه داد و طبق گزارش این وزارتخانه، برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که در این مناطق به خوبی در حال پیشرفت است.

وزیر کشور با بیان اینکه برای ساماندهی مناطق حاشیه‌نشینی تقسیم کار شده است گفت: کار باید هم به صورت ملی و هم دستگاهی پیش برود البته این تقسیم کار‌ها را در یک طرح جامع در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: روند کار نسبت به قبل خوب است، اما هنوز با شرایط مطلوب فاصله داریم چرا که شرایط اقتصادی کشور، افزایش قیمت و به ویژه افزایش قیمت مسکن، ما را با مشکلاتی مواجه کرده است.

رحمانی فضلی با اشاره به مصوبات این جلسه گفت: در این جلسه مقرر شد که با کمک مجلس دو طرح ملی را برای ساماندهی مناطق حاشیه‌نشینی تصویب کنیم نخستین طرح، طرح مدیریت و ساماندهی مهاجرت و طرح دوم، طرح ملی ساماندهی حاشیه‌نشینی است که باید به شکل قانون درآید.

وی افزود: بعد از تبدیل این طرح‌ها به قانون، باید برای دستگاه‌ها اولویت تعیین کرده، سپس زمان‌دهی و اجرا شود.

وزیر کشور با بیان اینکه یکی از نقاط قوت ما در مناطق حاشیه‌نشینی، بحث واحد‌های تسهیل گری است گفت: این نهاد‌ها در بیشتر مناطق حضور دارند و رابط بین مردم و دستگاه‌های اجرایی هستند.

وی ادامه داد: امیدواریم با کمک آن‌ها بتوانیم اهداف خود را در مناطق حاشیه‌نشین اجرا کنیم.

رحمانی‌فضلی درباره اینکه آیا برای تکمیل کلانتری‌ها، مدارس و مراکز درمانی در مناطق حاشیه‌نشین برنامه‌ای دارید گفت: به حاشیه‌نشینی از دو جهت نگاه می‌کنیم؛ یک جهت بحث کالبدی و فیزیکی آن است و جهت دیگر، بحث خدمات و مسائل اجتماعی در حاشیه‌نشینی است.

وی ادامه داد: امکانات خدماتی شامل آب، برق، تلفن و مواردی از این قبیل می‌شود و امکانات اجتماعی بحث تنظیم روابط اجتماعی، ظلم، جنایت و موارد دیگر است.

وزیر کشور افزود: توانمندسازی مردم در این مناطق اولویت نخست ما است.

وی گفت: همچنین به نهاد‌ها و سازمان‌ها گفته‌ایم که در این مناطق حضور داشته باشند و امر مهارت و حرفه‌آموزی را جدی بگیرند.

رحمانی فضلی افزود: پرداختن به امر مهارت‌آموزی و حرفه‌آموزی، مردم این مناطق را خودکفا می‌کند. برای مواردی هم که نیاز به تسهیلات دارد به نیرو‌های مربوطه گفته‌ایم تسهیلات لازم را ارائه دهند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°