لاوروف: تحریم‌های غرب را بی پاسخ نمی‌گذاریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:31 - دوشنبه 31 شهريور 1399
کد خبر : ۸۰۰۸۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: کشورش تحریم‌های غرب علیه روسیه در مساله مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت را بی پاسخ نخواهد گذاشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 «سرگئی لاوروف» روز یکشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه یک که در برنامه «مسکو، کرملین وپوتین» پخش شد، گفت: فعلا باید منتظر باشیم و ببینیم تحریم‌های جدید چگونه خواهد بود. بدیهی است که واکنش نشان می‌دهیم.

وزیر مشاور در امور اروپا در دولت آلمان روز سه شنبه هفته گذشته گفت: آلمان همه گزینه‌ها را برای تحریم‌های احتمالی علیه روسیه به دلیل مسمومیت الکسی ناوالنی وبلاگ نویس مخالف دولت روسیه مورد توجه قرار خواهد داد.

«میخائیل روث» وزیر مشاور آلمان در امور اروپا خاطرنشان کرد: تمام جوانب مسمویت ناوالنی را بررسی خواهیم کرد.

روث که در زمان حاضر کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، تصریح کرد: هر پاسخی باید در نتیجه گفتگو‌ها و با هماهنگی نزدیک با اروپا صورت گیرد.

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت وگوی تلویزیونی با بیان اینکه تحریم‌ها را بدون پاسخ گذاشتن اقدام درستی نخواهد بود، اظهار کرد: از نقطه نظر قوانین دیپلماسی چنین اقدامی صحیح نیست. علاوه بر آن روسیه می‌خواهد تاثیر منفی ساختار‌های غربی و اروپایی و سازمان‌های غیردولتی متعدد را بر کشور ما (روسیه) و کشور‌های متحد کاهش دهد.

لاوروف گفت: روسیه این واکنش را در ماجرای تحریم‌های غربی فرا گرفت که تا مدتی پیش از حوادث اوکراین و برگزاری همه پرسی در منطقه کریمه آغاز شد

وی ادامه داد: این روند را دولت اوباما پس از آنکه ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان سیا وارد روسیه شد، آغاز کرد، زیرا او را بخاطر اینکه قوانین ایالات متحده آمریکا را نقض کرده بود تحت تعقیب قرار داده بودند، اما اسنودن اقدامات کاملا غیرقانونی و تبهکارانه سازمان‌های آمریکا را افشا کرد.

الکسی ناوالنی سه هفته پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می‌کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده‌ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در همین رابطه اعلام کرد: پیش از انتقال ناوالنی به برلین، هیچ ماده سمی در بدن وی یافت نشد با این حال روسیه برای همکاری همه جانبه با آلمان برای روشن شدن تمامی زوایای این حادثه آماده است هر چند که برلین به درخواست‌های رسمی ما تا امروز پاسخی نداده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °