"۹ در ۹۹" طرحی برای جهش تولید منابع طبیعی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:10 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۰۹۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: اجرای طرح "۹ در ۹۹" سبب جهش تولید و جبران عقب افتادگی تعهدات و فعالیت‌های منابع طبیعی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "پرویز گرشاسبی"در گفتگو با ۱۸:۳۰ راهبرد‌های ۱۸گانه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری را برای توسعه سرمایه انسانی با توجه به موضوعات اخلاقی و توانمند سازی سرمایه انسانی دانست و گفت: برای احیا و توسعه پایدارمنابع طبیعی کشور به ۵ سرمایه نیاز داریم.
او سرمایه‌های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به سرمایه‌های طبیعی، فیزیکی، مالی و اجتماعی تفکیک کرد و گفت: برای جهش تولید ۹ گانه در فعالیت‌های منابع طبیعی به سرمایه تولید جدیدی نیاز است.

گرشاسبی افزود: با شناخت این ۵ سرمایه و محور‌های ۱۸گانه، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در جهش تولید ۹ گانه موفق خواهد بود.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درباره ابتکار طرح "۹ در ۹۹" گفت: این طرح شامل فعالیت‌های ۹ گانه‌ای است که به صورت جهشی ‌در سازمان جنگل‌ها در سال جاری اجرایی می شود.این طرح باعث جبران عقب افتادگی قانونی تعهدات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری می شود.
 
او مطالعه درباره ذخیره گاههای جنگلی و اصلاح مراتع را یکی از محورهای ۹گانه سازمان جنگل‌ها نام برد و گفت: مطالعه ذخیره گاهها و صدور اسناد کاداستر با ‌اولویت عرصه‌های جنگلی و سواحلی برای۳۰ میلیون هکتار اراضی ملی از جمله اهداف طرح "۹ در ۹۹" است.
پرویز گرشاسبی درباره آبخیزداری بیش از سی میلیون هکتار از حوضه های آبخیزداری کشور گفت: آبخیزداری که از فرسایس رسوب سدها شروع شد در دهه هفتاد بر اثر دوره خشکسالی به همه کشور گسترش یافت.
او  گفت: امسال با اعتبارات صندوق توسعه ملی و منابع مالی خیرین و غیر دولتی بیش یک میلیون هکتار از اراضی کشور آبخیزداری می شود.
معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه ۸۴ میلیون هکتار مراتع در کشور وجود دارد گفت: براساس قانون این مراتع ممیزی شوند که از این مقدار ۱۰ میلیون هکتار آن هنوز انجام نشده است و جزء طرح های عقب افتاده است.
 
گرشاسبی درباره تدوین قانون برای دفن زباله ها گفت: از سال گذشته تاکنون در مرحله تدوین آیین نامه های قانونی هستیم که بدون مشارکت مردم و ارتقاء فرهنگ عمومی میسر نخواهد شد.
 رئیس انجمن علمی جنگلبانی در گفتگوی تلفنی راهبرد‌های ۱۸گانه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری را راهبرد‌های  ذاتی سازمان و یک وظیفه است.
"رامین رحمانی" افزود: طرح "۹ در ۹۹" یک طرح تخصصی تر سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است.
او با بیان اینکه منابع طبیعی محلی برای دفن زباله نیست، گفت: باید برای دفن زباله ها از جمله "کمپوست" فکر دیگری کرد.
رئیس انجمن علمی جنگلبانی افزود: در پایین دست محل دفن زباله ها شیرابه هایی وجود دارد که بر روی منابع آب زیر زمینی تاثیر منفی می گذارد.
برچسب ها: جنگلداری ، آبخیزداری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°