احتمال اتخاذ تصمیم جدید در خصوص برگزاری نماز جمعه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:03 - چهارشنبه 09 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۰۹۸۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
در نشست مشترک رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با وزیر بهداشت پیشنهاد‌هایی در خصوص برگزاری نماز جمعه در شرایط شیوع کرونا مطرح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی در ابتدای این نشست با تشکر از همراهی ائمه جمعه و جماعات به علت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مناطق قرمز و سفید کشور بر تداوم این همکاری تأکید کرد.

وی گفت: امیدوارم با ادامه همدلی بخش‌های مختلف بزودی شاهد کنترل این همه گیری در کشور باشیم.

احتمال اتخاذ تصمیم جدید در خصوص برگزاری نماز جمعه
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه وسواس ما در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای این است که کمترین خدشه به نماز جمعه و جماعت وارد شود و با بررسی شرایط سعی شود نماز جمعه آخرین جا باشد که بسته شود.
دکتر نمکی با اشاره به اینکه خیز جدید بیماری به علت سفر‌های اخیر بار مضاعفی به نیرو‌های سلامت وارد می‌کند و افزود: تصمیم در خصوص فرایض نماز جمعه و جماعت و راه بستن بر زیارات برای من بسیار سخت و سهمگین بود، اما فرشته نجات ما مقام معظم رهبری راه را برای ما آسان کرد و ملت ایران و آینده سرزمین مدیون خردمندی ایشان هستند.
وی گفت: با ورود مقام معظم رهبری و گفتن اینکه رعایت نکردن شیوه نامه سیئه است حجت را بر همگان تمام کردند و یکی از جا‌هایی که در این مسیر بسیار همکاری خوبی با ما داشت حجت الاسلام علی اکبری و شورای سیاتگذاری ائمه جمعه بوده است.
وزیر بهداشت گفت: نه ما، بلکه سازمان بهداشت جهانی نمی‌داند با این بیماری چه کند و ما در کوتاه مدت برنامه‌های انعطاف پذیری برای مدیریت این برنامه داشتبم و تعیین مناطق زرد و سفید و قرمز از همین مدیریت انعطاف پذیر است.
وی با اشاره به اینکه هر انچه در خصوص ادعا‌هایی که در مورد داروی درمان این بیماری و واکسن ان فعلا غیر واقعی است افزود:هرچه فاصله‌ها را رعایت کنیم و پروتکل‌ها را پیگیری مصونیت بیشتر داریم و خود درک کردیم هر چه در رعایت‌ها شل شدیم بیماری بیشتر شد.

دین، سرمایه نظام سلامت است
دکتر نمکی با بیان اینکه دین و فرهنگ از سپر‌های مهم در جلوگیری از امراض روحی است ادامه داد: ما نباید از سرمایه دین در نظام سلامت بی بهره بمانیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:عرصه دین و فرهنگ مغفول مانده است و سلامت روان با این سپر بسیاری بحران‌ها را می‌تواند پشت سربگذارد.
دکتر نمکی گفت: مبلغین ما در جنگ با کرونا امامان جمعه اند و من به این موضوع مباهات می‌کنم البته ما دشمنان دین هم داریم تا از ما مجموعه‌های بیخرد در دنیا معرفی کنند و دنیا نشسته است تا ببیند جمهوری اسلامی در‌مبارزه با این بیماری کی و چه وقت زمین بخورد و این تحریم‌ها بخشی از این دشمنی‌ها بود.

وزیر بهداشت افزود:راه بستن برای ورود واکسن انفولانزا از همین دست دشمنی هاست البته ما تحریم‌ها را دور می‌زنیم و به جای ذلت برای نظام عزت ایجاد می‌کنیمو رعایت این دستورالعمل‌ها توسط ستاد نماز جمعه و جماعات بخشی از کارنامه موفق ما در برابر دشمنان است و این وسواس‌ها برای این است که ذره‌ای نقشه‌های دشمنان به پای محرم، نماز جمعه، مسجد و اسلام نوشته نشود.
نمکی ادامه داد:از همکارانم می‌خواهم به گونه‌ای رفتار شود که مسجد و نماز جمعه اخرین جا باشد که برای بستن ان تقلا شود.
وی تاکید کرد:حتما در تصمیمات به افراد اسیب پذیر در نماز جمعه و جماعات دقت شود.

در خصوص تصمیم جدید برای اقامه نماز جمعه امیدوار هستیم

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در این نشست گفت: در این چند ماه که از شیوع بیماری کرونا شورای سیاست گذاری ائمه جمعه همکاری خوبی در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با اشاره به گذراندن دو مراسم بزرگ ماه رمضان و ماه محرم به شیوه متفاوت در ایام کرونا افزود: با کمک مومنان رعایت‌ها انجام شد و شرایط نشان می‌دهد حوزه دین و نهاد‌های دینی پیشگام و الگو در رعایت دستورالعمل هاست و ما خدا را شاکر هستیم.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: در مورد تصمیمی که در خصوص نماز جمعه گرفته شد بسیار به ما سخت گذشت، زیرا ۴۰سال از فضایل و برکات نماز جمعه بهره‌مند بودیم و از نظر اهمیت، نماز جمعه در تراز فریضه حج است و این موهبت همواره شامل حال ما بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: از نظر سیاسی و انقلابی هم یکی از ارکان نظام بوده و هست و نماز جمعه تهران از ویژگی خاصی برخوردار بود.

وی گفت: ما همواره در این مسیر با حمایت از عنایات رهبر معظم انقلاب پیرو دستورالعمل‌های بهداشتی بوده ایم و هماهنگ با ستاد ملی کرونا عمل کرده ایم و این مسیر تا کنون به خوبی سپری شده است.
حجت الاسلام علی اکبری افزود:در حال حاضر وضعیت مشخصی در ستاد در برگزاری نمار جمعه داریم و نظارت‌ها به درستی انجام می‌شود.
وی گفت:در مورد مساجد تقریبا دستورالعمل‌ها به خوبی رعایت می‌شود و در مورد نماز جمعه وضعیت متفاوت است و امیدواریم بتوانیم تصمیمات مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه می‌توان با رعایت شیوه نامه‌های سخت گیرانه‌تر نماز جمعه برگزار شود هیچ توجیهی برای برگزار نشدن آن وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری افزود: نماز جمعه که کمترین ریسک و مخاطره را دارد و در یک زمان محدود و تنها در یک روز هفته با ورود و خروج مشخصی قابل برگزاری است، اما برگزار نمی‌شود و الان این سؤال پیش می‌آید چرا نماز جمعه با این اهمیت برگزار نشود.
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: باید این مرز بندی قرمز و سفید از نماز جمعه برداشته شود، زیرا این فریضه به درستی و با رعایت شیوه نامه‌ها قابل برگزاری است و نباید مشتاقان این فریضه را از آن بی بهره گذاشت.
وی ادامه داد: مصلا‌ها با گردش هوای خوب و فضا‌های باز و کنترل جدی ورود و خروج امکان برگزاری را دارد، اما در نهایت تصمیم ستاد کرونا برای ما حجت شرعی است.
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: این جلسه با همین هدف ترتیب داده شده است.

رتبه نخست رعایت شیوه نامه بهداشتی از آن نماز جمعه
معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی هم در این نشست گفت: برگزاری نماز جمعه در این ماه‌ها رتبه نخست را در رعایت مسایل بهداشتی داشته است.
دکتر رئیسی با اشاره به دقت بسیار خوب شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و همکاری خوبی که با ستاد کرونا داشته اند، افزود: رتبه اول کشور در رعایت شیوه نامه‌ها به ائمه جمعه و نماز جمعه تعلق می‌گیرد و پس از ان کنکور کارشناسی به خوبی برگزار شد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: وضعیت کنونی پس از مسافرت‌های اخیر کشور خوب نیست و خیز بیماری در حال رشد است.
دکتر رئیسی افزود: کنکور یک بار برگزارشد، اما نماز جمعه هر هفته با این همت در رعایت‌ها بی نظیر بود و خیالمان راحت است که هر تصمیمی در مورد برگزاری نماز جمعه با خوبی در اجرا همراه خواهد بود.

پیشنهاد‌های جدید در خصوص برگزاری نماز جمعه
سرپرست رسیدگی به امور مساجد هم در این نشست گفت: ما می‌توانیم با برگزاری شیوه نامه‌های سخت گیرانه‌تر نماز جمعه را در مناطق باز و دارای شرایط مناسب کشور برگزار کنیم.

حجت الاسلام علی نوری با اشاره به استفاده شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از نرم افزار ماسک، افزود: ما این برنامه را را پایه فعالیت قرار داده ایم و براساس مناطق سفید برای برگزاری نماز جمعه برنامه ریزی کردیم.

وی گفت: ما در ۶۲۶ پایگاه، نماز جمعه را برگزار کردیم و قریب به ۲۰۰ پایگاه در مراکز استان‌ها نماز جمعه را برگزار نمی‌کنند.

سرپرست رسیدگی به امور مساجد گفت: مازندران و اصفهان با ۲۶ پایگاه و سپس سمنان با ۱۷ پایگاه نماز جمعه را برگزار نمی‌کنند و سعی شد تعطیلی نماز جمعه به هیچ وقت اعلام نشود و به صورت هفتگی خبر برگزاری‌ها به مشتاقان این فریضه اعلام شود.

حجت الاسلام نوری گفت: نرم افزار ماسک نیز باید بروز رسانی شود، زیرا براساس ان ما چهارشنبه هر باید اخرین تصمیم را در خصوص برگزاری نماز جمعه داشته باشیم در حالی که ممکن است این برنامه در روز جمعه شرایط متفاوتی را نشان دهد.

وی با بیان اینکه در نقاط شهرستانی نیازمند هماهنگی‌های بیشتری صورت گیرد ادامه داد: در برخی شهرستان‌ها ما مناطق نارنجی را ملحق به قرمز در نظر گرفته ایم و حتی در استان‌های زرد مثل آذربایجان غربی به هیچ وجه امکان برگزاری نماز نداریم که در همین زمینه نیازمند تصمیمات جدید برای برگزاری نماز جمعه هستیم.

حجت الاسلام نوری افزود:برای شهر‌های قرمز هم پیشنهاداتی داریم مثلا در مناطقی هوای ازاد خوبی داریم، چون زنجان تبریز و مشهد و می‌توان در فضای باز یا مصلا‌های مسقف با ارتفاع بلند بتوان نماز جمعه را برگزار، اما شیوه نامه را بیشتر کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۰°