ماشه آمریکا ابتر ماند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:13 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۱۰۳۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
رئیس جمهور: روز شنبه و یک شنبه روز پیروزی ملت ایران و شکست مفتضحانه امریکاست زیرا مکانیسم ماشه شروع نشدکه بخواهد به موفقیت برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رئيس جمهور تاكيد كرد: ملت ايران با صبوري و ايستادگي نگذاشت امريكا در پيشبرد اهداف ضدايراني اش در حوزه هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و امنيتي موفق شود.
آقاي روحاني در جلسه هيئت دولت با تبريك چهلمين سالگرد دفاع مقدس گفت: ملت ايران در سال 59 روزهاي بسيار سختي را پيش رويش ديد در مقطعي كه توطئه بين المللي عظيمي عليه كشورمان شكل گرفت.
رئيس جمهور افزود: البته تجاوز به كشورمان ظاهرا از جانب ارتش كشور همسايه بود اما همه قدرت ها از شرق و غرب عالم در اين توطئه عليه ملت ما نقش داشتند.
آقاي روحاني گفت: ملت ما توانستند دربرابر مدرن ترين سلاح هاي دشمن به پيروزي برسند در حالي كه ما در هشت سال دفاع مقدس نتوانستيم حتي سلاح هاي معمولي از ديگر كشورها خريداري كنيم.
رئيس جمهور افزود: البته برخي اقلام تسليحاتي از بعضي كشورها خريديم كه بعد همان را نيز در داخل توليد كرديم اما هيچ كشوري به ما سلاح پيشرفته نداد.
آقاي روحاني گفت: در آن دوره از قدرت هاي شرقي و غربي گرفته تا دنياي عرب آن روز پشت ظالم و متجاوز ايستادند و ملت ما با مقاومت و صبوري در برابر اين تجاوز ايستاد و به پيروزي رسيد.
رئيس جمهور تاكيد كرد: اكنون نيز بايد به همان ريسمان الهي تمسك بجوييم و همان مسير صبر و ايستادگي را در پيش بگيريم چنانكه ملت در سه سال اخير در سخت ترين شرايط تحريمي ايستادگي كردند.
آقاي روحاني گفت: امريكايي ها فكر مي كردند در نخستين مرحله از تشديد فشارهايشان در تير و خرداد ما را به فروپاشي اقتصادي مي رسانند و بعد در پي اين بودند كه در مرداد ما را به فروپاشي اجتماعي سوق دهند و در پايان فصل پاييز ما را به فروپاشي امنيتي مي رسانند.
رئيس جمهور افزود: آنان به تعبير خودشان خيال مي كردند در 22 بهمن با ورود به ايران بر كشورمان مسلط مي شوند؛ چنين فكر خام و كودكانه اي در سر حاكمان كاخ سفيد بود اما آنچه اهميت داشت ملت آنان را در تحقق اهدافشان ناكام كرد.
وي گفت: امريكايي ها اخيرا نيز توطئه جديدي عليه كشورمان طراحي كردند و قطعنامه اي عليه ما به شوراي امنيت بردند تا نگذارند تحريم هاي تسليحاتي عليه كشورمان پايان يابد اما شكست خوردند.

آقاي روحاني در ادامه سخنانش در جلسه هيئت دولت به تلاش آمريكا براي استفاده از مكانيسم ماشه اشاره كرد و افزود: همه دنيا مي دانند كه مكانيسم ماشه براي كساني است كه عضو برجام هستند و مشاركت دارند نه كساني كه برجام را خائنانه و به عنوان بدترين توافق آمريكا دانستند و از برجام خارج شدند و هر چه فحش عالم بود نثار برجام كردند و حتي ديگران را هم به خارج شدن از برجام تشويق و در برابر قطعنامه شوراي امنيت ايستادگي كردند.
رئيس جمهور گفت: پايان شهريور اين مرحله تمام مي شود و آمريكا نتوانست اصلا اين مرحله را آغاز كند و اين از پيروزي هاي تاريخي ايران است، چرا كه آمريكا مي خواست عليه ملت ايران توطئه كند كه حتي در آغاز راه هم موفق نشد و همه اعضاي شوراي امنيت و سه كشور اروپايي و چين و روسيه مخالفت كردند و آمريكا تنها ماند.
آقاي روحاني افزود: حالا اين آمريكايِ تنهايِ رسوا در اين ماجرا دنبال اين است كه شنبه و يكشنبه براي خود شادماني درست كند، در حالي كه اين كشور حتي يك كشور را نتوانست با خودش همراه كند و ما غير از رژيم صهيونيستي يكي دو كشور كوچولو داريم كه هميشه به كاخ سفيد چسيبده اند.
رئيس جمهور همچنين گفت: ملت ما حواسشان كاملا جمع باشد كه روز شنبه و يكشنبه، روز پيروزي ملت ايران و روز شكست مفتضحانه آمريكاست، البته شايد كانال هاي ضد ايراني خارج كشور براي خودشان اخبار جعلي پخش كنند و بگويند آمريكا يك ماه صبر كرد و مي تواند از اين مكانيسم استفاده كند در حالي كه اصلا مكانيسمي آغاز نشد كه بخواهد تمام شود.
آقاي روحاني افزود: همانطور كه امروز ايستادگي هشت ساله ملت ايران را در دوران دفاع مقدس تبريك مي گويم پيشاپيش پيروزي ملت ايران در روز شنبه و يكشنبه هفته آينده را نيز تبريك مي گوييم و آمريكا دچار شكست مفتضحانه شد.
رئيس جمهور همچنين گفت: البته آنها حرف زياد مي زنند و اين آقا كه رئيس جمهور آمريكاست اخيراً گفت ايران در چند ماه اخير رشد اقتصادي منفي 25 درصد داشت در صورتي كه اينها حرف مي زنند و با آمارهاي خودشان مقايسه مي كنند چرا كه ما در غرب با رشد منفي 10 تا 22 درصد هم مواجه بوده ايم.

رئيس جمهور گفت: شرايط اقتصادي و رشد اقتصادي بدون نفت ما، منهاي 6 دهم درصد است، در سه ماهه نخست امسال هم در كشاورزي و هم در صنعت رشد مثبت داشتيم.
وی افزود: در دوران كرونا يك فشار فوق العاده اي به كشورهاي غربي وارد شد به طوري كه اروپايي ها همين ديروز اعلام كردند كه رشد اقتصادي ما منهاي 9 درصد است، اين در حالي است كه رشد اقتصادي ما در طول سه ماه طبق اعلام بانك مركزي از منهاي يك هم كمتر است و منهاي 6 دهم درصد است.
رئيس جمهور همچنين گفت: شرايط اقتصادي و رشد اقتصادي بدون نفت ما منهاي 6 دهم درصد است، ما در سه ماهه نخست امسال هم در كشاورزي و هم در صنعت رشد مثبت داشتيم، البته در خدمات تا حدودي رشدمان منفي بوده است، سال گذشته هم با اينكه كارمان با سيل آغاز و با كرونا به پايان رسيد، رشد اقتصادي بدون نفت مان مثبت 1 و يك دهم بوده است، اميدوارم امسال هم بتوانيم رشد اقتصادي را مثبت به پايان برسانيم، البته پيش بيني ها اين است كه امسال اگر همين حركت را ادامه دهيم به اين نتيجه مي رسيم.
آقاي روحاني خطاب به همتاي آمريكايي خود افزود: ما منفي 25 نيستيم، آقاي آمريكا، شما هستيد، منهاي 20 و 25 اين اعداد مربوط به دوستان شماست. تنها منهاي 6 دهم درصد رقم ماست البته شما مدام حرف هايي را كنار هم مي چينيد حال راست و دروغ اين حرف ها مشخص نيست، برايتان هم مهم نيست، اما حداقل نسبت به رشد اقتصادي ايران راستگو باشيد در مورد پروژه ماشه هم به دنيا راست بگوييد اعلام كنيد كه شكست خورده ايد.
رئيس جمهور تصريح كرد: حركت ما در دو زمينه بسيار خوب است يك در زمينه توليد؛ همانطور كه رهبر معظم انقلاب اسلامي امسال را سال جهش توليد معرفي كردند حركت بسيار خوبي در توليد داريم در زمينه هاي زيرساختي نفت، پتروشيمي، فولاد، آب و برق حركت هاي بسيار خوبي را انجام داده ايم، هر هفته شاهد افتتاح هاي مختلف هستيم فردا (پنجشنبه) در زمينه بهداشت و درمان افتتاح بيمارستان داريم.
آقاي روحاني گفت: شرايط ما در زمينه توليد بسيار خوب است البته در زمينه صادرات در ماه هاي اول سال و اسفند سال گذشته به خاطر كرونا مشكل داشتيم اما بعد از خرداد شرايط ما گشايش پيدا كرد، وضع صادرات غير نفتي و توليد در تير و مرداد خوب شد.
رئيس جمهور افزود: در زمينه صنعت و كشاورزي شرايط خوبي داريم، ان شاءالله همين وضعيت با تلاش كارگران، كشاورزان، مهندسين و وزارتخانه هاي مربوطه حفظ شود.
آقاي روحاني گفت: امروز از آماري كه وزير نيرو ارائه كرد، بسيار خوشحال شدم چرا كه طبق آن ما تا امروز براي هشت ميليون نفر روستايي آب سالم پايدار تامين كرده ايم، اين در حالي است كه در گذشته و كل تاريخ ما از قبل و بعد انقلاب آب سالم بهداشتي براي كمتر از يك ميليون نفر تامين شده بود و ما رشد هشت برابري را رقم زديم.
رئيس جمهور افزود: در سد سازي تصفيه آب، پتروشيمي، بهداشت و درمان عملكرد قابل قبولي داشتيم، در فضاي مجازي هم توانستيم موفقيت هايي را رقم بزنيم به طوري كه در شرايط كرونا دولت، اينترنت را براي آموزش دانش آموزان و معلم ها رايگان كرده است، ان شاءالله براي اين اتفاق براي دانشجويان هم خواهد افتاد.

رئيس جمهور گفت: متاسفانه در توزيع مشكل داريم؛ ما بايد يك پايش و نظارت مستمر بر واردات، توليد و صادرات داشته باشيم.
رئيس جمهور خاطرنشان كرد: نبايد بگذاريم كه تاجري جنسي را وارد كند و به گمرك بياورد و چندين روز به دنبال بهانه جويي باشد تا بار در گمرك بماند و قيمت بازار را بالا ببرد و بعد ترخيص كند؛ گمرك و وزارت دارايي نبايد اجازه دهند.
آقاي روحاني گفت: ما متاسفانه در توزيع مشكل داريم، در شرايط تحريمي، توزيع گاهي اوقات معادل تامين كالاست به اين معنا كه كالا به اندازه كافي توليد يا وارد مي شود اما باز هم قيمت بالا مي رود، معلوم است كه ما در سيستم توزيع مشكل داريم.
رئيس جمهور افزود: من از اول دولت دوازدهم اصرار كردم كه در شرايط تحريمي ما نياز به وزير مستقل بازرگاني داريم كه 24 ساعت كارش توزيع باشد و به دنبال تامين و توزيع درست اجناس باشد، حالا به هر حال نشد ولي اينكه اين كار نشد مردم و كشور ضرر كردند چراكه در صورت وجود وزير بازرگاني حتما وضع بازار ما از شرايط فعلي بهتر بود.
آقاي روحاني گفت: امروز در دولت گفتم كه معاون اول رئيس جمهور بيشترين وقت خود را در زمينه حل مشكل توزيع و همچنين هماهنگي هاي لازم در اين زمينه بگذارد چراكه مردم ما امروز دچار گرفتاري هستند.
رئيس جمهور افزود: كالايي به اندازه كافي و يا مازاد، توليد مي شود و بحث صادركردن يا نكردن آن مطرح است اما همزمان اين كالا در بازار گران مي شود، ناجوانمردي ها و توطئه هايي هم هست و برخي به دنبال سودجويي هستند.
آقاي روحاني گفت: ما سالهاست از دلالان، رانت، دادگاه هاي علني و مخفي نام مي بريم اما مشكل حل نمي شود چراكه ما به دنبال راه حل اساسي نرفتيم؛ راه حل اساسي پايش مستمر است.
رئيس جمهور تصريح كرد: دولت الكترونيك ما در زمينه پايش بازار بايد قدرتمند شود و كالا بايد از زمان توليد تا زمان مصرف به طور مستمر پايش شود، ما بايد تمام مراحل را پايش كنيم و مثلا بدانيم كه چه ميزان گندم توليد شده و امروز از اين سيلو به كجا رفت، كجا تبديل به آرد شد و به نانوايي ها رسيد، ما بايد كوچكترين اشكال را متوجه بشويم و رد كنيم.
آقاي روحاني گفت: توليد داخلي نيز از زمان توليد تا مصرف نهايي بايد پايش شود، اگر كالايي در انبار است بايد بدانيم كجاست، اگر در كارخانه است بايد بدانيم به چه ميزان وجود دارد، اگر در انبار مغازه هاست بايد بدانيم لذا ما بايد يك پايش و نظارت مستمر بر واردات، توليد و صادرات داشته باشيم.
رئيس جمهور افزود: يك وزارتخانه اي بايد از صبح تا شب كارش انجام پايش دقيق باشد براي اينكه مردم ما دچار مشكل نشوند.
آقاي روحاني گفت: امروز به مردم عزيز ايران اعتراف مي كنم؛​ موادغذايي از لحاظ تامين اصل مواد وجود دارد اما قيمت ناعادلانه، غيرمنصفانه، غلط و نادرست است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°