رونمایی از آثار رادیویی پاسداشت مقام شهید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۰۱۰۴۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، آیین رونمایی از آثار رادیویی پاسداشت مقام شهید و تقدیر از برنامه سازان دفاع مقدس برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم که حمیدرضا شاه‌آبادی معاونت صدای رسانه ملی، سرهنگ سهیلی جانشین سازمان حفظ آثارو نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، سردار سید مجید هاشمی دانا مدیر عامل خبرگزاری دفاع مقدس و جمعی خانواده شهدا، برنامه‌سازان و هنرمندان صدای رسانه ملی حضور داشتند، از خاطره سازان رادیو در ۸ سال دفاع مقدس و همچنین آقای مهرداد خوشبخت کارگردان فیلم آبادان یازده ۶۰ تقدیر شد.

شاخصه قدرت، دیگر سلاح و انبار مهمات نیست
آقای حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه مای در این مراسم گفت: پاسداشت مقام شهید وظیف‌های ملی و همگانی است. مردم ایران قدردان عزیزانی بوده و هستند که جانشان را در راه عزت و شرف کشور اهدا کردند.
وی افزود: انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس معادلات جهان را تغییر داد. رژیم گذشته به تبدیل ایران به ضرابخانه سلاح‌های گوناگون اقدام کرد و با افتخار این کشور را به عنوان ژاندارم منطقه معرفی میکرد تا از ابزار سلاح به عنوان نشانه قدرت استفاده کند.
معاون صدا یادآور شد: حامیان مختلف به این کار همت و تلاش داشتند، اما واقعیت این است که آنچه کشور را از یوغ بندگی نجات داد، وجود آن سلاح‌ها نبود. امروز اگر عد‌های در منطقه در بستن پیمان دوستی با اسراییل، فکر میکنند تبدیل کشورشان به انبار باروت، در روز حادثه به دردشان میخورد، اتفاقاً ممکن است در چنین روزی جانشان را بردارند و فرار کنند، کمااینکه برای شاه ایران کمکی نکرد.
دکتر شاه آبادی افزود: شاخصه قدرت، دیگر سلاح و انبار مهمات نیست امروز برای دنیا ثابت شده است که «شهدا» سرمایه و نماد قدرت کشور ما هستند. ما اندیشه شهادتطلبی قدرت خود را به دنیا نشان دادیم.

معاون صدا عنوان کرد: امروز به افتخار این عزیزان است که دور هم جمع شده ایم. رسانه در این سال‌ها اقدامات گوناگونی را انجام داده است، اما این غفلت که نکند فقط به ذکر نام و یک اقدام نمادین و کلیش‌های اکتفا کنیم به کشور آسیب میزند. آنچه در رادیو ما را بر آن داشت که این پاسداشت را به گون‌های دیگر رقم بزنیم احساس تکلیف بود و شرایط حساسی که کشور با آن رو به رو است.
شبهه افکنی‌ها در خانه‌ها رسوخ کرده است
وی با بیان اینکه جوان امروز بیش از دهه شصتی‌ها در برابر هجمه‌ها قرار دارد، اظهار کرد: شبهه افکنی‌ها بسیار بیشتر در خانه‌ها رسوخ کرده است. طرحی نو باید درافکند. رفتار‌های کلیش‌های و کلی، حل مسأله نمیکند و بسیاری از این کار‌ها با سلاح رسان‌های دشمن تأثیرش کمرنگ شده است. مثل دور‌های که در فیلم «آبادان یازده ۶۰» نشان میدهند باید امروز هم دست به کار شد باید تک تک شبهه‌هایی که مطرح میشود برایشان برنامه داشته باشیم و حلشان کنیم.

معاون صدا با اشاره به جریان‌های شبهه افکنی تصریح کرد: دو گروه و دو جریان میتوانند در کشور شبهه افکنی کنند. گروهی که شبهه افکنی میکنند و راه سازش نشان میدهند و گروه دیگری که با نام عدالتخواهی شبهه ایشان را مطرح میکنند. هر دو جریان ضربه میزنند چه آن‌ها که با طرح اندیشه‌های سازشکارانه انتقاد میکنند چه آن‌ها که نگاه انقلابیگری صرف میگیرند، ولی به لایه‌های عمیق کارشان نگاه کنید میبینید آن‌ها هم شبهه افکنی میکنند و اندیشه‌های رهبری را نشانه میگیرند.
آقای شاه آبادی در پایان سخنانش گفت: در طرح پاسداشت مقام شهید سراغ شهدایی خواهیم رفت که کمتر از آن‌ها سخن گفته شده است. این مسیر پرزحمت است و به دست آوردن داده‌ها بعد از چند دهه سخت است. رادیو باید از همه ظرفیت‌ها از جمله نمایش و مستند بهره بگیرد.

توجه رادیو به قصه‌های کمتر روایت شده

آقای حمیدرضا افتخاری مدیر اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو و مدیر رادیو نمایش در ابتدای این مراسم با اشاره به طرح پاسداشت مقام شهید اظهار کرد: این طرح پاسداشت حدود ۹ ماه است آغاز شده و قرار است به شهدای کمتر شناخته شده بپردازد.
وی اضافه کرد: این پروژه بسیار بزرگ است. ما طیف گسترد‌های از شهدا را داریم و پیدا کردن قصه‌های جذاب این شهدا کاری زمانبر است. ما پروژه را با دو محوریت آغاز کردیم؛ ابتدا با شهدایی که قصه‌های جذابی داشتند پیش بردیم و در کنار آن زندگی شهدای شاخصی را مورد تحقیق قرار دادیم.
آقای افتخاری تصریح کرد: بهزودی زندگی ۱۲ شهید به سریال رادیویی تبدیل میشود و پخش سریال از شبکه‌های رادیویی آغاز میشود.
وی همچنین گفت: برنامه‌های «چهل روایت چهل شهید» و چند برنامه دیگر گوش‌های از تلاش همکاران من در این طرح بود که برای پاسداشت مقام شهید انجام شد و امیدواریم بتوانیم این پروژه را ادامه دهیم.

همچنین در این مراسم از کتاب «نمایش‌های دفاع مقدس»، نشان سلیمانی «سردارمقاومت و رادیو»، برنامه «چهل روایت، چهل شهید» رونمایی شد.

در این مراسم از کارگردان فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰»، سازندگان برنامه «کوچه کوچه بوی گل»، «اسماعیل براری» پیشکسوت رادیو جبهه، خانواده شهید «مصطفی نمازیفرد» تقدیر شد.

اسامی برگزیدگان رادیو در آیین رونمایی از آثار رادیویی پاسداشت مقام شهید و تقدیر از برنامه سازان دفاع مقدس به این شرح است:

«فرزاد شریفی» صدابردار، «ایوب آقاخانی» کارگردا، «ضیاالدین آیینهوند» کارگردان، «هانیه نجفی» نویسنده، «شمسی صادقی» بازیگر، «حسین مهمان دوست» بازیگر، «شهاب نادری» پلاک هشت، «محمد پورحسن» کارگردان، «فرشاد آذرنیا» تهیه کننده و برگزیدکان رادیو محرم: «رضا رضایی» تهیهکننده و «حمید اشتری» دبیر رادیو محرم بودند.

دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی هم در این مراسم سخنرانی کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۷۹°    ۲۳.۹۹°