دلایل غیرمنطقی بودن قیمت‌ها و ضعف نظارت بر بازار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:22 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۱۰۶۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه منبع گرانی اصناف نیست گفت: قیمت کالاها را قبل از کمبود و گرانی باید مدیریت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران گفت: گرانی و گرانفروشی هرکدام جایگاه خود را دارد اما به طور کلی گرانی به اصناف ربطی نداردو اصناف نمی تواند کالا را گران کند. 

او گفت: آنچه مردم در بازار می بینند به ظاهر گرانفروشی است اما این گرانی است نه گرانفروشی. به طور مثال گرانی تخم مرغ باید قبل از اینکه در بازار  دیده شود مدیریت شود.

بارها به واحدهای صنفی تاکید شده هیچ کالایی بدون فاکتور رسمی نباید دریافت شود چون کالای بدون فاکتور قاچاق است و برخورد می شود. 

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: منبع گرانی اصناف نیست ؛ برای قیمت گذاری باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بازار با کمبود کالا مواجه نشود چراکه کمبود کالا موجب گرانی کالا خواهد شد. چنانچه مشکلی در قیمت گذاری سازمان حمایت است باید تغییر قیمت ها به موقع باشد که در بازار مشکلی ایجاد نشود.

سیدجواد احمدی معاون سازمان حمایت در ارتباط تصویری گفت: بنا بر دستور رئیس جمهور نظارت ها از تولید و واردات تا مصرف کننده باشد. همه مسئولینی که در حوزه تامین، توزیع و نظارت بربازار هستند از جمله سازمان حمایت در نظارت نقش دارند.

او افزود: نظارت ها اکنون همچنان انجام می شود اما چرا نتیجه نظارت مححق نمی شود به این دلیل است که نظارت ها باید هوشمند باشد.

احمدی گفت: ضعف نظارتی وجود ندارد و سخنان رئیس جمهور مبتنی بر این است که نظارت ها باید هوشمندانه باشد. قیمت ناعادلانه در خودرو، مسکن و ارز است اما در مواد غذایی نیست.

بنابر شواهد، آنچه اکنون در سطح بازار برای نظارت انجام می شود با استفاده از حداکثر توان نیروی انسانی و امکاناتی که در اختیار وزارت صمت است، انجام می شود.

احمدی گفت: سازمان حمایت با امکانات و نیروهای در اختیار با توان مضاعف نظارت ها و بازرسی ها را در بازار تشدید کرده است و ضعف نظارتی در این باره وجود ندارد.

معاون سازمان حمایت در ادامه افزود: به نظر بنده خطاب رئیس جمهور همه دستگاه های نظارتی و فعالان اقتصادی با توجه به شرایط اقتصادی و جنگ اقتصادی بوده است و اگر معتقدند ضعف نظارتی وجود دارد باید نظارت ها دقیق تر شود.

سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات در ارتباط تلفنی گفت: ضعف نظارت را قبول داریم همچنانکه هم مردم ضعف نظارتی را می بینند هم رئیس جمهور بر این امر تاکید داشتند. 

او افزود: در جلسه دو روز گذشته با دستگاه های متولی، معاون دادستان درباره رصد انبارها از ثبت نشدن موجودی انبارها گله مند بودند. 

او گفت: در شرایط تحریم و کرونا و مشکلات کرونا کالا وارد کشور می شود اما چرخه توزیع معیوب اجازه نمی دهد کالا به نحو مطلوب به دست مصرف کننده برسد.

محمدرضا کلامی  سخنگوی ستاد تنظیم بازار در ارتباط تصویری گفت: اگر ضعفی وجود دارد باید همه بپذیرند و در شرایط تحریم اقتصادی همه دستگاه ها برای معیشت مردم تلاش کنند.

کالاهایی که مشمول قیمت گذاری است کالای اساسی است که برای آن ها نرخ تعیین می کنیم اما باید نرخ ها با نظارت کامل انجام شود همچنانکه در هفته های اخیر برای قیمت تخم مرغ سازمان حمایت بعنوان متولی بازار برای حمایت از مصرف کننده باید قیمت را کنترل کنند. 

کلامی افزود: در جلسه ستاد کارگروه تنظیم بازار با حضور معاون اول رئیس جمهور نرخ هرکیلو گرم تخم مرغ درب مرغداری اصلاح شد و سازمان حمایت نیز قیمت را روز شنبه اعلام می شود. 

محمدرضا طلایی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در ارتباط تلفنی گفت: تا امروز در تولید کمبودی نداشته ایم بجز نهاده ها که اکنون در بخش تخم مرغ و مرغ نیز نیاز کشور تامین شده است. 

او درباره گرانی کالاها نیز گفت: وزارتخانه ما متولی تولید است و بازار زیر نظر ستاد تنظیم بازار است اما در حال حاضر تجدید نظر در قیمت سازمان حمایت می تواند مشکلات را برطرف کند بنابراین اگر قیمت براساس هزینه تولید کننده واقعی شود، گرانی نیز برطرف می شود.

نبی پور دبیر اتحادیه مرغ تخم گذار در ارتباط تلفنی گفت: در اردیبهشت پیشنهاد تخم مرغ دادیم تا قیمت برای تولید کننده قدری بالا رود برای جلوگیری از ضرر تولید کننده که این کار انجام نشود. 

 نپی پور گفت: وقتی ستاد تنظیم بازار نرخ تعیین می کند باید همه دستگاه های نظارتی مثل سازمان حمایت، تعزیرات و اصناف مسئولیت را بپذیرند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۶°