صنعت لوله و پروفیل؛ مشکلات و راهکارها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۱۰۹۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: در صورت تامین مواد اولیه و حمایت از صنایع تولیدی لوله و پروفیل، جهش تولید و صادرات محقق می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ با اشاره به اینکه مشکل اصلی و هسته اولیه فعالیت ۱۶۰ کارخانه تولید لوله و پروفیل فولادی، تامین مواد اولیه است، گفت: برای تولید۱۴۰ نوع محصول لوله و پروفیل، باید تامین مواد اولیه کارخانجات تولیدی و جلوگیری از خام فروشی محقق می‌شود. این محصولاد می تواند جایگزین تولید فراورده های نفتی در شرایط تحریم شوند.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی افزود: این کارخانجات ظرفیت خوبی برای صادرات و جهش تولید دارا هستند.
کرمانشاهی با بیان اینکه در حال حاضر کارخانجات تولید با ۲۵ درصدی از کل ظرفیت خود فعال هستند، گفت: حمایت از صنایع پایین دستی نیز به تولید اشتغال و توسعه صادرات غیر نفتی منجر می‌شود.
او به همکاری با کارخانه فولاد مبارکه اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته و در توافق همکاری با فولاد مبارکه مقرر شد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال به مجموعه این سندیکا ورق تحویل دهند.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی افزود: مواد اولیه مورد نیاز این سندیکا که علاوه بر پوشش بازار داخلی به صادرات هم برسد بیش از ۱۲ میلیون تن است.
 
مدیر فروش داخلی فولاد مبارکه در ارتباط تلفنی درباره عرضه ورق فولادی به بازار داخلی گفت: علت اصلی دستور العمل ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت ها در بورس و کالا است که باعث شده از دو سال پیش صنایع پایین دستی فولاد مبارکه با کمبود مواد اولیه مواجه شود. این کمبود مواد اولیه در بورس باعث شده تولید کنندگان لوله پروفیل یا با ظرفیت پایین کارکنند و یا با تامین مواد اولیه از بازار آزاد ورق مورد نیاز را گرانتر بخرند.
 
"محمد تاجمیر ریاحی" افزود: برای کنترل قیمت‌ها و اشباع بازار داخلی باید تناژ بیشتری از محصول فولاد مبارکه به بازار داخلی و بورس عرضه شود نه اینکه کمتر شود.
تاجمیر ریاحی با بیان اینکه توزیع مناسبی درباره ورق‌های فولادی وجود ندارد، افزود: بر اساس نظر شورای رقابت ۲۵ درصد از تولید ورق گرم کارخانه فولاد مبارکه در بورس عرضه شود. بر این اساس قول میدهیم کمتر از ۴ ماه تولید کنندگان پایین دستی مواد اولیه ورق خود را با قیمت مناسب و متعادل دریافت کنند.
 
مدیر فروش داخلی فولاد مبارکه گفت: تمرکز بر کنترل قیمت ها در بورس است.چنانچه برای یکمرتبه ابطال قیمت در بورس انجام شود عطش خرید مجدد در بورس ایجاد می شود و افزایش قیمت های غیرمتعارف ایجاد خواهد شد.
او ثبات قیمت را همچون پانزده سال گذشته، خواستار شد و گفت: رویه سال های گذشته رویه مناسب و با قیمت مناسب برای تولید کنندگان بوده است. در حال حاضر تولیدکنندگان استرس تامین کالا دارند.
 
"امیرحسین کاوه" هم گفت: توافقات خوبی با تولیدکنندگان مواد اولیه ورق های فولادی انجام شده اما اجرایی نشده است.
این کارشناس صنایع فولادی افزود: تولید محصول ورق های فولادی باندازه نیاز مصرف داخلی نیست. علاوه بر تولید ورق باید توزیع مناسبی هم داشته باشیم.
"صادقی نیارکی" معاون صنایع وزارت صمت در ارتباط تلفنی گفت: حرف‌های عجیب و غریب شنده می‌شود. براساس قانون عرضه و تقاضا و اطلاعاتی که از خودِ تولید کنندگاه برای "مچینگ" گرفته شده است حدود ۴۳۰ واحد از مچینگ خرید می‌کنند که کد بهین یاب ندارند.

او با اشاره به اطلاعات دوسال گذشته، پروانه صادره استان‌ها برای تولید ورق فولادی را ۳۳ میلیون تن اعلام کرد و گفت: با تولید ۹ میلیون تن بازار داخلی با کمبود ورق مواجه شده است.
معاون صنایع وزارت صمت افزود: علت اینکه عرضه ورق لوله و پروفیل در بورس، امکان استفاده تولیدکننده‌های فولاد از مزایای آن است. باید کل تولید کارخانجات فولاد در بورس قیمت گذاری و در بورس عرضه شود. بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کسانیکه محصول گرم و سرد ورق خود را در بورس عرضه نکنند مشمول قوانینی می‌شود.
 
 
برچسب ها: فولاد ، پروفیل
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °