لزوم محدودیت فروش آنتی بیوتیک‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:33 - شنبه 15 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۱۱۲۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
دکتر مینو محرز گفت: داروخانه بدون اجازه‌ی پزشک نباید حتی یک کپسول آنتی بیوتیک به مراجعه کننده تحویل دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر مینو محرز (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا)  در گفت و گوی رادیویی با اشاره به این که مردم ایران به صورت بی‌رویه آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، عنوان کرد: برخی از مردم ایران تا ۹۷ درصد به دارو‌های آنتی بیوتیک مقاومت نشان می‌دهند.
 
لزوم محدودیت فروش انتی بیوتیک‌ها

عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: متاسفانه حوزه دامپزشکی کشور میزان تزریق آنتی بیوتیک به دام‌ها را کنترل نمی‌کند.

وی با اشاره به این که اکثر کشور‌های دنیا بدون نسخه داروی آنتی بیوتیک نمی‌فروشند، توضیح داد: متاسفانه مردم ایران به روشی آسان و سریع به دارو‌های آنتی بیوتیک دسترسی دارند.

دکتر مینو محرز تاکید داشت: مقاومت میکروبی در ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد.

وی با اشاره به ضرورت وجود نسخه‌های الکترونیکی در کشور، توضیح داد: نسخه‌های الکترونیکی تنها راه مقابله با مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها هستند.

این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید داشت: داروخانه بدون اجازه‌ی پزشک نباید حتی یک کپسول آنتی بیوتیک به مراجعه کننده تحویل دهد.

وی افزود: تصمیم‌گیری ما در رابطه با مصرف آنتی بیوتیک در شیوه زندگی نسل آینده موثر است.

مینو محرز اضافه کرد: اگر ما بیش از حد آنتی بیوتیک مصرف کنیم، نسل آینده را از بین می‌بریم.

وی با اشاره به این که مردم ایران به طور معمول از طریق خوراک دام‌ها آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، عنوان کرد: مصرف آنتی بیوتیک در طیور و دام‌ها و حتی مواد گیاهی باید به شدت و جدیت مورد کنترل قرار بگیرد.

عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شرایط فعلی ما به دلیل پیشگیری از ابتلا به کرونا به طور مستمر برای ضد عفونی کردن دست‌ها از الکل استفاده می‌کنیم و همین موضوع باعث می‌شود تا میکروب‌های مفید برای بدن از سطح پوست پاک شوند.

مینو محرز افزود: مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک تمام میکروب‌های طبیعی بدن را از بین می‌برد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°