لاوروف: تحریم ایران بی فایده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:15 - دوشنبه 05 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۱۱۵۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: تحریم های آمریکا علیه ایران بی فایده است و هیچگاه موثر نبوده و همینک نیز تاثیر ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سرگئی لاوروف روز جمعه در گفت وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک تاکیدکرد: دولت آمریکا در سالهای اخیر علیه ایران دست به سیاه نمایی زده است و این کشور را مساله اصلی کل منطقه (خاورمیانه) و نیز سایر مناطق جهان می خواند.

وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا سعی دارد تمام گفت وگوهای درباره مسائل خاورمیانه و شمال آفریقا را بر اساس ضدایرانی بنا کند.

وی ادامه داد: اولا این اقدام بیفایده و فاقد دورنما است زیرا که مسائل را می توان بصورت پایدار و مطمئن فقط از راه توافق بین همه شرکت کنندگان حل و فصل کرد.

لاوروف افزود: اما همه فلسفه سیاست های کنونی آمریکا بر این پایه استوار شده است که ایران را باید مرکز همه تلاش ها برای بازدارندگی و مجازات قرار داد و تغییر حکومت ایران سرانجام این امکان را خواهد داد که منطقه نفس آرام بکشد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: این مسیر منتهی به بن بست است. تحریم هایی را که با آن می خواهند ایران را از پای دراورند هیچگاه موثر نبوده و همینک نیز موثر نخواهد بود.

روسیه برای محکوم کردن تحریم های یکجانبه تلاش می کند

لاوروف در ادامه مصاحبه با اسپوتنیک گفت که روسیه برای ادامه محکومیت تحریم های یکجانبه ازجمله در مورد سوریه تلاش خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه یاداوری کرد که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل بار دیگر درخواست کرد که کشورهایی که تحریم های یکجانبه در مورد کشورهای در حال توسعه وضع کرده اند، حداقل در دوره مبارزه با بیماری کرونا این تحریم ها را به تعلیق درآورند.

لاوروف تصریح کرد: کشورهای غربی مانند افراد نابینا به این درخواست پاسخ نمی دهند هرچند که اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل از این درخواست گوترش حمایت کردند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود با انتقاد از تحریم های امریکا علیه سوریه یادآوری کرد که قانون سزار شامل تحریم هایی می شود که آمریکا برای ازپای درآوردن دولت سوریه وضع می کند. این تحریم ها در وهله اول به شهروندان عادی سوریه ضربه می زند

نمایندگان مجلس سنای آمریکا در دسامبر ۲۰۱۹ قانون "سزار" را پس از ۶ سال تاخیر تصویب کردند و ترامپ نیز آن را در بیستم دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد و این قانون از ۱۷ ماه ژوئن سال جاری میلادی در حال اجرا است که بر اساس آن علیه افراد و نهادهای مرتبط با درگیری‌ها در سوریه تحریم‌های اضافی و محدودیت‌های مالی اعمال می شود.

اگر مساله ناوالنی نبود بهانه دیگری برای اقدام علیه روسیه می یافتند

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مساله الکسی ناوالنی دستاویزی از سوی کشورهای غربی برای فشار بر روسیه است، اظهار داشت: اگر مساله ناوالنی نبود مساله دیگری را برای اقدام علیه روسیه می یافتند. برلین از پاسخ دادن به سوالات ارسال شده ازسوی دادستانی کل روسیه در مورد الکسی ناوالنی به بهانه واهی خودداری می کند.

لاوروف گفت: ما را می خواهند به خاطر آنچه که در بلاروس می گذرد مجازات کنند، می خواهند بخاطر حادثه ای که برای ناوالنی رخ داده است، مجازات کنند هرچند که از اجرای تعهدات خود در کنوانسیون اروپایی ارائه کمک های حقوقی و پاسخ دادن به سوالات دادستانی کل روسیه خودداری می کنند.

به گفته لاوروف، دستگاه دیپلماسی آلمان و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در پاسخ به سوالات روسیه در مورد ناوالنی، از جواب دادن خودداری می کنند و پاسخ در این مورد را به یکدیگر محول می کنند.

الکسی ناوالنی اواسط مرداد ماه در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری و سپس به برلین منتقل شد و مقام‌های آلمانی مدعی شده اند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.

مساله مداخله روسیه در امور آمریکا در صدر موضوعات مناظره قرار دارد

لاوروف در ادامه مصاحبه گفت: بزودی مناظره بین نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از احزاب دمکرات و جمهوریخواه برگزار خواهد شد.مساله روسی و موضوع مداخله روسیه در امور داخلی آمریکا از همینک دربین مسائل نخست قرار گرفته است.

وی افزود: البته در هفته های اخیر و احتمالا در دو ماه گذشته چین در مکان نخست دشمنان آمریکا قرار گرفته است که به ادعای آنها تمام سعی و تلاش خود را برای اینکه در آمریکا فاجعه رخ دهد، بکار می گیرد.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت که روسیه با هر دولتی که در هر کشوری انتخاب شود، همکاری می کند و این شامل آمریکا هم می شود.اما با واشنگتن در هر مساله مورد علاقه فقط بر اساس یکسان و برابر و منافع متقابل گفت وگو خواهیم کرد و درپی توازن منافع خواهیم بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: اما گفت وگو با ما با زبان اولتیماتوم بیفایده و بی معنی است اگر کسی این واقعیت را هنوز نفهمیده است، سیاستمدار زبده نیست.

امکان استفاده از سلاح های پدافند موشکی آمریکا برای اهداف تهاجمی

لاوروف در بخش دیگری از مصاحبه گفت که سلاح های پدافند موشکی آمریکا که در رومانی مستقر شده و در لهستان استقرار خواهد یافت می تواند نه فقط برای اهداف دفاعی بلکه تهاجمی بکار گرفته شود.

وی به رفتار و اقدامات آمریکا در عرصه موشکی به عنوان مسائل نگران کننده اشاره کرد و افزود: بدیهی است خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد نگران کننده است و واشنگتن اعلام کرده است که چنین موشک هایی را نه فقط در آسیا بلکه در سراسر اروپا مستقر کند.

توافق نفتی آمریکا با کردهای سوریه نقض قوانین بین المللی

لاوروف در بخش دیگر مصاحبه در مورد قرارداد نفتی شرکت های آمریکایی با کردهای سوریه گفت که این قرارداد که امکان استخراج نفت در اراضی کشور سوریه را می دهد، نقض آشکار اصول و معیارهای قوانین بین المللی است.

وی افزود: اخیرا تصمیم یک گروه غیرقانونی آمریکایی در شرق سوریه اعلام شد که با رهبری کردهای سوریه قراردادی را امضا کرد که امکان بهره برداری از منابع نفتی بخش هایی در شرق سوریه را فراهم می کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°