بازگرداندن تحریم‌ها فاقد«تأثیر حقوقی» است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:31 - سه‌شنبه 29 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۱۱۷۷
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
انگلیس، فرانسه و آلمان در نامه‌ای به شورای امنیت تاکید کردند، تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها فاقد «تأثیر حقوقی» است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان انگلیس، فرانسه و آلمان در سازمان ملل با اشاره به اینکه این کشور‌ها به«اجرای کامل» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پایبند هستند، گفتند: ما تلاشی خستگی‌ناپذیر برای حفظ توافق هسته‌ای داشته‌ایم و همچنان به آن متعهد می‌مانیم.

رئیس جمهوری آمریکا در اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ کشورش را از برجام خارج کرد و به مشارکت واشنگتن در این توافق پایان داد.
 
او سپس همه تحریم‌های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند؛ اقدامی که خلاف قوانین بین‌المللی و نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تأیید برجام بود.

در ماه‌های اخیر آمریکا تلاش کرد تا تحریم تسلیحاتی ایران را که ماه اکتبر به پایان می‌رسد، در شورای امنیت تمدید کند، اما این تلاش با شکست مواجه شد.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شده که واشنگتن، مکانیسم ماشه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را با نامه‌ای که ماه گذشته به این شورا داد، فعال کرده است.

اما کشور‌های اروپایی به همراه چین و روسیه و همچنین ریاست این شورا تأکید کردند که مکانیسم ماشه فعال نشده است؛ زیرا ایالات متحده دیگر مشارکت‌کننده برجام به شمار نمی‌رود.

رئیس وقت شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه اوت نیز اعلام کرد: «با توجه به مخالفت ۱۳ عضو با خواسته آمریکا درباره مکانیسم ماشه علیه ایران، اجماعی وجود ندارد و نمی‌توان اقدام بیشتری انجام داد».
 
رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد، فرمانی اجرایی صادر کند که بر اساس آن، وی می‌تواند مجازات‌هایی را علیه هر کسی که تحریم تسلیحاتی متعارف علیه ایران را نقض کند، اعمال کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۶°