نگاه رشته محور بهتر از دانشگاه محور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:50 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۱۳۷۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
مدیرکل دفتر آزمون‌سازی و روان‌سنجی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: بهتر است نگاه داوطلبان بیشتر رشته محور باشد و به آینده رشته تحصیلی از لحاظ کارآفرینی و بازار کار مناسب توجه کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علی مقدم‌زاده در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه از صبح فردا چهارشنبه، انتخاب رشته مجازی و اصلی برگزیدگان کنکور سراسری ۹۹ بصورت همزمان روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد، افزود: امسال آخرین تغییرات، ضوابط و ظرفیت‌ها منطبق با این نرم افزار مجازی است.

وی افزود: توصیه می کنیم همه ی قبول شدگان کنکور با توجه به ناچیز بودن هزینه استفاده از این نرم افزار حتما از آن استفاده کنند.

خودِ داوطلب بهترین راهنما برای انتخاب رشته

 مقدم‌زاده با بیان اینکه نگاه ها برای انتخاب رشته معمولا بر اساس سه فاکتور رشته، شهر و ترکیبی از این دو است، گفت: توصیه می کنیم داوطلبان ابتدا ظرفیت دفترچه و رتبه کشوری خود را ببینند و پس از آن بصورت واقع بینانه رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

وی گفت: درست است که مشاوران با توجه به تجربیات گذشته می توانند قبول شدگان را در انتخاب صحیح رشته کمک کنند اما بهترین شخص در انتخاب رشته خود داوطلب است که می تواند بر اساس علایق، رشته تحصیلی خود را انتخاب کند.

مدیرکل دفتر آزمون‌سازی و روان‌سنجی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: قبول شدگان می توانند برای انتخاب بهتر رشته ی مورد دلخواه خود از اطلاعات جمعی همچون معلمان، همکلاسی ها و افرادی که تجربه شرکت در کنکور و انتخاب رشته دارند استفاده کنند.

مقدم زاده به پذیرفته شدگان توصیه کرد از همه‌ی ۱۵۰ ظرفیت انتخاب رشته خود استفاده کنند.

وی توصیه کرد: بهتر است نگاه داوطلبان بیشتر رشته محور باشد تا دانشگاه محور و به آینده رشته تحصیلی از لحاظ کارآفرینی و بازار کار مناسب توجه کنند.

 

دکتر دارینی، روانشناس در ادامه برنامه گفت: اتفاقی که معمولا پس از اعلام نتایج کنکور در خانواده ها می افتد تفاوت بین عقیده والدین و داوطلب است.

وی افزود: زمانیکه رتبه پذیرفته شده مطلوب باشد و قدرت انتخاب رشته های متنوع در دانشگاه های خوب تر را دارد فشار کمتر است. اما زمانیکه رتبه داوطلب از عددی می گذرد نگرانی موفقیت در پذیرفته شدن رشته دلخواه بالا می رود و این خود موجب بروز استرس و نگرانی در والدین و داوطلب می شود.

خودِ داوطلب بهترین راهنما برای انتخاب رشته

دارینی توصیه کرد خانواده ها به دور از سرزنش و دغدغه در فضایی آرام و دوستانه اقدام به انتخاب رشته مناسب برای فرزند خود کنند.

وی گفت: برای اینکه فردی در آینده موفق باشد بهتر است رشته مورد علاقه اش را با توجه به توانایی های خود انتخاب کند چرا که ممکن است در آینده به دلیل رغبت نداشتن به رشته انتخابی سرخورده شده و از میانه راه بازگردد.

دارینی در آخر به خانواده ها توصیه کرد بهتر است به رغبت و توانایی فرزندان احترام بگذارند و انتخاب رشته را به عهده آنها بگذارند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°