ایران به عضویت اتحادیه تامین واکسن کووید ۱۹ درآمد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:18 - يکشنبه 04 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۱۴۳۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
سخنگوی سازمان غذاو دارو از پیوستن رسمی ایران به عضویت اتحادیه تامین واکسن کووید ۱۹ خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر کیانوش جهانپور گفت: اتحادیه‌ای با محوریت سازمان جهانی بهداشت در دنیا تشکیل شده است که درصورت ساخت واکسن کارآ و موثر بر کووید-۱۹به دور از تبعیض و با دسترسی عادلانه آنرا در اختیار کشور‌ها قرار دهد.

وی اضافه کرد:کشور ما نیز با عضویت در این اتحادیه، مذاکرات اولیه را انجام داده و به صورت رسمی عضو این اتحادیه شده است.

دکتر جهانپور افزود: حتی پیش پرداخت لازم برای خرید واکسن کووید - ۱۹ را در روز‌های آینده، بانک مرکزی واریز می‌کند.

سخنگوی سازمان غذاو دارو خاطرنشان کرد: همزمان با عضویت در این اتحادیه با کشور‌هایی که احتمالا تولیدکننده واکسن کووید ۱۹ در آینده خواهند بود، صحبت شده است که ما آمادگی داریم به محض اینکه واکسنی کارا و موثر و مورد تایید با مستندات علمی و فنی باشد برای هموطنانمان تهیه کنیم.

دکترجهانپور افزود:در داخل کشور نیر گروه‌های مختلف علمی و پژوهشی همگام با دیگر دانشمندان جهانی درحال تحقیق روی این واکسن هستند.

سخنگوی سازمان غذاو دارو گفت: تا تائید نهایی دارو یا واکسن کووید-۱۹مردم توجه داشته باشند تنها راه در امان ماندن از این ویروس، فقط زدن ماسک، شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی کننده‌های الکلی و رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی است.
 
 
امضای توافق‌نامه خرید واکسن کرونا
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: توافقنامه‌ خرید واکسن کووید ۱۹، امضا و به اتحادیه بین المللی واکسن، ارسال شده است.
 
دکتر جهانپور افزود: با نمکی، وزیر بهداشت و در مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر خرید واکسن کووید ۱۹ از ساز و کار کواکس، با هماهنگی‌های انجام شده اداره کل همکاری‌های بین المللی وزارت بهداشت، توافقنامه‌ای از سوی ساز رئیس سازمان غذا و دارو امضا و به اتحادیه بین المللی واکسن، ارسال شده است.
 
 دکتر جهانپور گفت:  گام بعدی پس از امضا و ارسال توافقنامه، تامین پیش پرداخت لازم تا ۱۸ مهر مطابق با ۹ اکتبر ۲۰۲۰ است که قاعدتا بانک مرکزی ایران نسبت به تامین این مرحله اقدام خواهد کرد.
 
همچنین بنابه وزیر بهداشت در جهت استفاده از منابع ارزی کشورمان در برخی کشور‌های آسیایی، هماهنگی‌ها و مذاکرات متعددی با وزارت امور خارجه و طرف خارجی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: اتحادیه بین المللی واکسن به منظور برجسته کردن ابعاد بین المللی خرید واکسن کووید ۱۹، فهرستی از دولت‌های مشارکت کننده در ساز و کار کواکس را منتشر کرده که ایران نیز یکی از این کشور‌ها است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: برای سلامت انسان‌ها به دور از هرگونه تبعیض و یکسونگری و تحریم ظالمانه، نگاه علمی به مدیریت پاندمی، اولویت سلامت، مشارکت مردم، مسوولیت مشترک و همکاری بین بخشی و بین المللی، رویکرد همه جانبه، توجه به مولفه‌ها و آثار اجتماعی و اقتصادی بیماری و همچنین تعهد حکومت‌ها و رهبران کشورها، مهمترین ابزار مقابله جهانی با پاندمی کرونا است.

جهانپور یادآور شد: در راه مقابله با کرونا، فعالان عرصه سلامت از بهورزان و مراقبان سلامت تا پرستاران پیراپزشکان و پزشکان و همه کارکنان سلامت، به‌عنوان خط مقدم دفاع از سلامت عمومی، بیشترین فشار را متحمل شدند و باید در مقابل ایثار و جانفشانی همه مدافعان سلامت به ویژه شهدای عزیزی که جان خویش را فدای سلامت مردم کردند، تعظیم کنیم.

وی گفت: تلاش همگانی در عرصه تولید واکسن کووید ۱۹ و دسترسی همزمان، عادلانه و به دور از تبعیض به واکسن‌های احتمالی که توسط ساز و کار کواکس با مشارکت سازمان جهانی بهداشت، اتحادیه جهانی واکسن و سایر نهاد‌های بین المللی مدیریت می‌شود و پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این ساز و کار در کنار بیش از ۱۸۰ کشور جهان، درس دیگری در پاندمی کرونا است که برای مقابله با مشکلات جهانی، راهی به جز همکاری و مشارکت جهانی وجود ندارد.
 
سازمان جهانی بهداشت در هماهنگی با گروهی از ائتلاف جهانی واکسن موسوم به «گاوی» و ائتلاف برای نوآوری‌های آمادگی همه گیری(CEPI)، سازوکاری را موسوم به کواکس برای اطمینان‌بخشی درمورد توزیع عادلانه‌تر واکسن کووید – ۱۹ ایجاد کرده است.
 
اما این سازوکار به جمع آوری وجوهات مالی برای تامین واکسن ۹۲ کشور کم درآمد و اقتصاد‌های دیگر نیاز دارد.
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره چگونگی و نحوه توزیع واکسن آنفولانزا هم به خبرنگار شبکه خبر توضیحاتی ارائه کرد. 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°