آغاز طرح های سلامت "ادغام طب ایرانی در نظام بهداشت و درمان "
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:19 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۱۴۳۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
در ششمین آیین بهره برداری از طرح‌های سلامت
با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طرح آزمایشی "ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان " در اردکان یزد آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر سعید نمکی در این مراسم در ارتباط تصویری با استان یزد با تبریک هفته دفاع مقدس و خداقوت به همه مدافعان سلامت و همچنین قدردانی از مردم استان یزد، افزود: شهر اردکان دیار عاشقان و عارفان و فیلسوفان است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از همه کسانی که در ایجاد نظام شبکه تلاش کردند قدردانی می‌کنم.

وی گفت: وقتی صحبت از طب سنتی و ایرانی می‌کنیم مجموعه نفیس و فاخری به عنوان زیربنای علمی کشور است که سال هاست در دنیا تدریس می‌شد و چهر‌هایی مثل بوعلی سینا و ... هرگز از یاد‌ها نخواهد رفت.

وزیر بهداشت افزود: هدف ما این است به دانشجویان آموزش دهیم که به دیرینه‌ترین فرهنگ‌های جهان وابسته هستیم.

دکتر نمکی افزود: برخی دانشجویان دانشمندان خارجی را می‌شناسند، اما بزرگان این سرزمین را نمی‌شناسند، نخستین گام ما آشنا کردن دانشجویان پزشکی با دیرینه علمی کشور مانند دستاورد‌های ابن سیناست و به جای پزشک، حکیم تربیت کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: به جز آموزش در عرصه پژوهش هم باید در طب سنتی و ایرانی گام‌های مهم برداریم و در چارچوب دانش امروزی تعریف کنیم و مردم، عوام فریبی را با دانش تشخیص دهند.

دکتر نمکی افزود: ادغام این فعالیت‌ها در نظام خدمات بهداشت و درمان کشور موضوع مهم دیگری است که باید دنبال و از فعالیت‌های موازی جلوگیری شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود:‌باید آمیزه‌ای از طب مدرن و طب سنتی را در کنار هم داشته باشیم تا مردم از نتایج آن بهره‌مند شوند و امیدواریم تا پایان سال ادغام طب سنتی را شاهد باشیم و دانشگاه "طب سنتی و مکمل " تا پایان سال راه اندازی شود.

دکتر نمکی با قدردانی مجدد از مسئولان استان یزد در مهار کردن کرونا افزود: امیدوارم بتوانم در نخستین فرصت در استان یزد حضور یابم.
 

در ابتدای این آیین رئیس دانشگاه شهیدصدوقی یزد از فعالیت‌های انجام شده در راستای اجرای ادغام خدمات طب ایرانی گزارش داد.

در پویش سراسری ره سلامت تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰، هزار چهارصد طرح بهداشتی درمانی و اموزشی در سراسر کشور راه اندازی خواهد شد که امروز ششمین رویداد با عنوان " ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان " در اردکان یزد راه اندازی شده است.

اجرای این طرح از حدود یکسال گذشته در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر کمیته‌های علمی، اجرایی، پایش و ارزشیابی طرح تشکیل شده‌اند و با افتتاح رسمی آن، دوره‌های آموزشی درخصوص محتوای طرح نیز برای مربیان بهورزی و کارشناسان بخش بهداشت برگزار می‌شود.

طب ایرانی به‌عنوان جزء جدانشدنی دیرینه فرهنگی کشور، با آموزه‌های مبتنی بر اصلاح سبک زندگی خود می‌تواند آثار چشمگیری در پیشگیری از بروز بیماری‌ها داشته باشد و نظام شبکه بهداشتی و درمانی، به‌عنوان اساسی‌ترین ساختار در نظام سلامت کشور، نقش مهمی در پیشگیری از بروز بیماری ‏ها و حفاظت از سلامت جامعه برعهده دارد که با اجرای طرح ادغام خدمات طب ایرانی در این نظام یکپارچه، زمینه‌ای مناسب برای بهره‌مندی مردم از خدمات این حوزه، به‌دور از افراط و تفریط، فراهم می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°