به یکپارچه کردن همکاری‌ها در سیکا نیازمندیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:35 - چهارشنبه 30 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۱۴۴۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
ظریف در مسکو:
اجلاس از راه دور «امنیت و اعتمادسازی در آسیا» موسوم به «سیکا» با حضور وزیر امور خارجه کشورمان، وزرا و مقامات ۲۷ کشور عضو و ۸ کشور ناظر آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای ظریف در سخنانی در این اجلاس گفت: به یکپارچه کردن همکاری‌های خود در چارچوب سیکا نیازمندیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ما به عنوان اعضای سیکا باید با تقویت همکاری‌های خود در چارچوب سازمان - در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی – در جهت تضمین دسترسی کامل، آزادانه و منصفانه به خدمات بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم خود از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم. همچنین باید به گونه‌ای عمل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که هیچ کس نمی‌تواند به طور خودسرانه سازمان‌های بین‌المللی حرفه‌ای را به چالش بکشد.

متن سخنرانی آقای ظریف در این اجلاس به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
آقای رئیس، اجازه دهید در ابتدا از شما برای برگزاری این رویداد مهم تشکر و قدردانی و بهترین‌ها را برای دبیرکل جدید آرزو کنم.

همکاران محترم، ما برای پاسخ‌گویی به چالش‌های خاص زمان حاضر، به یکپارچه کردن همکاری‌های خود در چارچوب سیکا نیازمند هستیم و لازم است نقش محوری سازمان را در پیشبرد چندجانبه‌گرایی و تضمین همکاری فراگیر حفظ کنیم. بی تردید، بسیج منابع با هدف مقابله مشترک با چالش بزرگی مانند کووید-۱۹ از ضرورت برخوردار است.

همه ما باید در مقابله با چنین چالش بزرگ جهانی یعنی مساله‌ای که تمام تقسیمات جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی - اجتماعی را به چالش کشیده است، اول و مهم‌تر از هر چیزی به چندجانبه‌گرایی روی آورده و یک‌جانبه‌گرایی را رد کنیم.

ما به عنوان اعضای سیکا باید با تقویت همکاری‌های خود در چارچوب سازمان - در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی – در جهت تضمین دسترسی کامل، آزادانه و منصفانه به خدمات بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم خود از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم. همچنین باید به گونه‌ای عمل کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که هیچ کس نمی‌تواند به طور خودسرانه سازمان‌های بین‌المللی حرفه‌ای را به چالش بکشد.

ضرورت دارد به صورت دسته جمعی بر نیاز به یاری کشور‌های صنعتی به کشور‌های در حال توسعه در انتقال فناوری و تجهیزات پزشکی تاکید کنیم. همچنین باید از نهاد‌های اقتصادی بین‌المللی همچنین کشور‌های ثروتمند – بخواهیم تا کمک‌های مالی لازم را به منظور مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در اختیار دیگر ملت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مربوطه قرار دهند.

ما به عنوان میراث‌دار تمدن‌های بزرگ آسیایی باید همواره رویکرد اول مردم را تشویق کنیم، نجات جان انسان‌ها و کرامت انسانی را برتر از هر چیز دیگری بدانیم و هرگونه عمل منتج به سیاسی کردن بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را رد کنیم.

باید به طور مشترک با تاثیر مخرب اقدامات قهرآمیز یکجانبه بر کوشش‌های مربوط به مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ مقابله کنیم. چنین اقداماتی چیزی جز تروریسم اقتصادی و پزشکی نیستند و ما در تلاش جمعی خود برای مقابله با این آفت مشترک بشریت باید از تبعیت از این اقدامات غیرقانونی خودداری کنیم.

دوستان عزیز، تنها راه غلبه بر چالش‌های مشترک که سلامت و امنیت ملت‌های ما را تهدید می‌کند، همکاری برای یافتن راه‌حل‌های مشترک است که به طور موثر و قاطع توجه بر (مقابله با) منابع تهدید معطوف می‌باشند. کشور من آماده پیوستن به دوستان و همسایگان خود در سیکا و تبادل دانش و تخصص در این رسالت جمعی است. ما برای مقابله با این دشمن میکروسکوپی که قدرت‌های بزرگ را فارغ از قدرت نظامی، ثروت اقتصادی و ماشین‌های تبلیغاتی آن‌ها به زانو در آورده است، به فروتنی و همکاری چندجانبه نیاز داریم.
 
کنفرانس سیکا از اعضای ثابت، اعضای ناظر و سازمان‌های ناظر تشکیل شده و در حال حاضر ۲۷ عضو اصلی، ۸ کشور ناظر و ۵ سازمان ناظر دارد.

تشکیل کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا نخستین بار در پنجم اکتبر ۱۹۹۲ در زمان برگزاری چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، توسط نورسلطان نظربایف رییس‌جمهور وقت قزاقستان پیشنهاد شد.

موضوع فعالیت کنفرانس منطقه‌ای سیکا، تعامل و اقدامات، راهکار‌ها و شیوه‌های دستیابی به اعتمادسازی در قاره آسیا عنوان شده است.

اعلامیه اصول همکاری مبتنی بر روابط بین کشور‌های عضو سیکا و سند منشور سیکا، دو سند اساسی مربوط به سیکا به شمار می‌رود که اهداف و روش‌های این کنفرانس را معرفی می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۵°