توزیع واکسن آنفلوآنزا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:30 - چهارشنبه 30 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۱۴۶۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰
رئیس سازمان غذا و دارو از آغاز توزیع واکسن آنفلوانزا خبر داد و تاکید کرد: در مرحله نخست، این واکسن میان افراد پرخطر از طریق شبکه بهداشتی توزیع می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر محمد رضا شانه ساز افزود: واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پر خطر شامل کارکنان بهداشتی و درمانی، زنان باردار، بیماران قلبی و عروقی و سالمندان بالای ۶۵ سال از طریق شبکه بهداشتی با استفاده از کد ملی توزیع می‌شود و برای جلوگیری از سوء استفاده و قاچاق این واکسن، نظارت دقیقی بر توزیع آن اعمال می‌شود.
وی گفت: واکسن آنفلوانزا فعلا با ارز ۴۲۰۰ تومانی و برای گروه‌های پر خطر توزیع می‌شود و توزیع آن به صورت کنترل شده خواهد بود. استفاده از این واکسن برای همه مردم ضرورت ندارد به خصوص اینکه امسال با توجه به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، استفاده همگانی از ماسک و شست و شوی مدوام دست‌ها احتمال می‌دهیم با شیوع کمتر آنفلوانزا مواجه باشیم و این تجربه‌ای است که در ماه‌های گذشته در نیمکره جنوبی زمین نیز مشاهده شده است.
دکتر شانه ساز گفت: با وجود همه گیری کرونا در کشور و نگرانی از همزمانی کرونا و آنفلونزا، امسال تقاضا برای خرید واکسن آنفلوانزا در کشور بالا رفته است و حتی برخی مراکز توزیع دارو به پیش فروش این واکسن اقدام کرده اند که مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این اقدام را غیر قانونی اعلام و برنامه توزیع نظارت شده واکسن آنفلوانزا را با کد ملی و با قیمت مصوب اعلام کرده اند.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و ایمنی زایی آن برای پیشگیری از آنفلوانزا نیز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد و در حدود ۳۳ درصد است، بنابراین توصیه‌ای برای استفاده همگانی از این واکسن نداریم. فعلا این واکسن با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود و بر اساس آن قیمت گذاری می‌شود، اما در آینده اگر تقاضای بالاتری وجود داشت و شرایط واردات بیشتر این واکسن فراهم شد ممکن است در مورد واردات واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی تصمیم گیری شود.
وی گفت: مراحل تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور نیز درحال انجام است و امیدواریم امسال واکسن ایرانی آنفلوآنزا را هم داشته باشیم.
برچسب ها: آنفلوآنزا ، واکسن ، توزیع
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °