توزیع ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:48 - چهارشنبه 07 آبان 1399
کد خبر : ۸۰۱۵۲۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
مدیرکل دارو وزارت بهداشت گفت: ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا این هفته بین زنان باردار و بیماران خاص توزیع می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: توزیع رایگان واکسن آنفلوانزا بین گروه‌های پر خطر از امروز یا فردا در شبکه بهداشتی آغاز و در این مرحله ۱.۵ میلیون واکسن به تدریج بین زنان باردار و بیماران خاص توزیع خواهد شد.

محمدی افزود: مرحله اول توزیع واکسن آنفلوانزا از اوایل این هفته با اولویت، کادر بهداشت و درمان، زنان باردار، بیماران خاص و صعب العلاج و بیماران پیوندی که در مراکز بهداشتی پرونده دارند، انجام می‌شود.
 
این گروه‌ها مشمول دریافت واکسن رایگان آنفلوانزا هستند و بر اساس اطلاعات ثبت شده در پرونده سلامت این افراد واکسن آنفلوانزا را به صورت رایگان دریافت می‌کنند.

وی گفت: قرار است حدود ۲.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا در مراکز بهداشتی توزیع که در مرحله اول که از این هفته انجام می‌شود.
 
 مرحله دوم توزیع واکسن‌های رایگان در شبکه بهداشتی نیز بلافاصله بعد از ورود واکسن به کشور برای سالمندان بالای ۶۵ سال که در خانه‌های سالمندان و مراکز بهزیستی هستند و نیز کودکان زیر ۵ سال توزیع می‌شود.

محمدی افزود: در مجموع از حدود ۲.۵ میلیون واکسن وارداتی رایگان که در شبکه بهداشتی برای گروه‌های خاص توزیع می‌شود، ۱.۳ میلیون واکسن برای زنان باردار و ۴۵۰ هزار دوز برای بیماران خاص، پیوندی، دیالیزی و صعب العلاج توزیع  و بقیه آن برای کادر بهداشت و درمان، سالمندان، کودکان زیر ۵ سال، کادر مراکز بهداشت و درمان نیرو‌های مسلح و زندان‌ها با ثبت کدملی توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت نگهداری واکسن آنفلوانزا و لزوم رعایت زنجیره سرد و نگهداری در یخچال امکان واردات و توزیع همه ۲.۵ میلیون واکسن برای شبکه بهداشتی به صورت یکجا وجود ندارد و به تدریج با توزیع ۱.۵ میلیون واکسن در مرحله اول، محموله‌های بعدی برای توزیع یک میلیون واکسن بعدی نیز انجام می‌شود.

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن گروه‌های خاص در شبکه بهداشتی، محموله‌های بعدی برای توزیع در داروخانه‌ها با قیمت مصوب و با کد ملی انجام می‌شود که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، واکسن آنفلوانزا هیج تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و میزان ایمنی زایی آن علیه بیماری آنفلوانزا نیز در حدود ۴۰ درصد است و فقط برای تعداد معدودی از ویروس‌های شایع آنفلوانزا که با توصیه سازمان بهداشت جهانی در واکسن سال پیش بینی شده، ایمنی ایجاد می‌کنند.

مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده اند که امسال بیش از سال‌های گذشته و بیش از ۶ برابر سال‌های قبل واکسن آنفلوانزا وارد و توزیع می‌شود تا با توجه به همزمانی احتمالی اپیدمی کرونا و آنفلوانزا از تشدید بیماری و جهش ویروس جلوگیری شود.
 
سال‌های گذشته هر سال حدود ۲ میلیون واکسن آنفلوانزا وارد می‌شد و حدود ۴۰۰ هزار دوز آن به صورت رایگان در شبکه بهداشتی توزیع می‌شد، اما امسال قرار است بیش از ۱۲ میلیون واکسن آنفلوانزا وارد شود که ۲.۵ میلیون دوز آن به صورت رایگان در شبکه بهداشتی توزیع می‌شود.

ویروس کرونا هنوز واکسن ندارد، اما تحقیقات در دنیا برای تولید واکسن آن در بیش از ۱۷۰ شرکت در حال انجام است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °