تعادل بخشی در رفتارهای هیجانی بورس با معاملات الگوریتمی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:01 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۱۵۶۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
کدیور کارشناس بورس گفت: ماشینی شدن معاملات (الگوریتمی)، باعث تشدید روند بازار، چه مثبت و چه منفی می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علیرضا کدیور در گفتگو با ۱۸:۳۰ گفت: معاملات روزانه (خرید و فروش) از امروز (شنبه) در بورس تهران متوقف شد. همچنین معاملات الگوریتمی یا ماشینی هم از هفته گذشته متوقف شده بود.

این کارشناس بورس با بیان اینکه معاملاتی که با رایانه انجام می‌شود دچار هیجان‌های احساسی و شرایط روحی و روانی نمی‌شود، گفت: ممنوعیت خرید و فروش سهام در یک روز بر بازار سرمایه تاثیر گذار است. فرد ممکن است برخلاف آنچه که شرایط بورس را تحلیل می‌کند اقدام به خرید و فروش سهام کند، اما معاملات ماشینی این طور نیست.

معاملات و رفتار‌های ماشینی در شرایط افت و اوج بازار باعث تشدید روند بازار می‌شود.

او افزود: ماشینی بودن معاملات روزانه برای سرمایه گذاران سود آور است و می‌توانند از نوسانات روزانه و نگهداری چند ساعته سهام نیز استفاده کنند. هدف در استفاده از معاملات ماشینی کنترل رفتار و هیجانات بازار است.
علیرضا کدیور افزود: اصلی‌ترین ویژگی بورس تبدیل سهام به و سرمایه به پول نقد است. با کاهش این ویژگی ریسک سرمایه گذاری افزایش می‌یابد.
او مشکل اصلی امروز بازار سرمایه را افت سهام غیر منطقی شرکت‌های کوچک اعلام کرد.

عبدالمجید دهقان در ارتباط تلفنی گفت: خاصیت یک بازار کارا درجه نقد شوندگی بالا است. در این نوع بازار هر سرمایه گذاری می‌توانند بلافاصله دارایی خود را نقد کند و ریسک معاملات خود را پایین بیاورد.

این کارشناس بورس با بیان اینکه این نوع بازار به ذات بازار که ناشی از خطر پذیری است، آسیب می‌رساند، افزود: نقد شوندگی بازار سرمایه از محاسن بورس است که کاهش یافته است.
او با بیان اینکه خرید و فروش سهام در یک روز ممنوع شده است، افزود: با کاستن از این قابلیت بورس اوراق بهادار قدرت و توان خرید و فروش سرمایه گذار را کاهش می‌دهد بعبارتی درجه نقد شوندگی بازار سرمایه را کاهش می‌دهد.

دهقان با اعلام اینکه ممنوعیت خرید و فروش روزانه در کوتاه مدت به سهام دار آسیب چندانی نمی‌زند، افزود: نباید نگاه سرمایه گذاری به سهام یک روزه باشد، اما نباید صاحب سرمایه محدود کند که نتواند اندوخته خود را نقد کند یا تغییر نوع سهام دهد به اعتبار وو اقبال بورس لطمه می‌زند.
او به رشد ۷ برابری سهام و بازار سرمایه از یکسال پیش اشاره کرد و افزود: از شاخص ۳۰۰ واحدی بورس در یکسال گذشته تا ۱ میلیون و ۶۰۰ واحدی نشان از افزایش سود دهی در نگاه بلند مدت است که در بازار‌های موازی مانند طلا و سکه سود دهی نیست.
وی با بیان اینکه بازارگردان‌های کمک موثری در بازار سرمایه می‌کنند، پیشنهاد کرد با افزایش فرهنگ عمومی سرمایه گذاران هیجانات غیر منطق بازار سهام با تحلیل‌های واقعی کنترل شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°