تامین ارز مشکل اصلی ترخیص کالا از گمرک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:53 - سه‌شنبه 29 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۱۶۳۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
به اعتقاد مسئولان گمرک و اصناف مرتبط با این نهاد، تامین ارز و کوتاه بودن مدت گواهی آماری بانک مرکزی مشکلاتی است که واردکنندگان با آن درگیر هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: میزان کالا‌های اساسی ترخیص شده از گمرکات حدود ۱۱ میلیون و نیم تن به ارزش ۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی تفاوت چندانی نکرده، ولی مقداری از کالا‌های اساسی امسال به گندم اختصاص داده شده که از نظر ارزش مقداری پایین‌تر است.

ارونقی گفت: هم اکنون ۳ و نیم میلیون تن کالا شامل ۲۵ قلم کالای اساسی در گمرکات و بنادر مهم کشور موجود است.

او گفت: ۳ ونیم میلیون تن کالای غیر اساسی که بیشتر آن در بندر شهید رجایی و حدود ۲۵ هزار کالای غیر کانتینری هم در گمرکات موجود هست که باید نسبت به اظهار و انجام تشریفات گمرکی برای ترخیص این کالا‌ها اقدام شود.

معاون فنی امور گمرکی گمرک: تنها صاحبان ۲۳ هزار تن کالای اساسی از ۲ و ۷ میلیون تن کالای موجود در گمرک از تسهیلات ترخیص بدون تشریفات کالا استقبال کردند.


احمدرضا متقی، نایب رئیس انجمن واردکنندگان لاستیک خودرو در ارتباط اینترنتی با برنامه گفت: عمده مشکلات واردات لاستیک خودرو مربوط به مسائل ارزی است که یا تخصیص ارز صورت نگرفته و یا اگر گرفته شده، بانک مرکزی تامین ارز نکرده است.
 
او ادامه داد: حتی در مواقعی چنانچه این دو کار انجام شده، ولی انتقال ارز انجام نشده است و در نتیجه فروشنده خارجی، بهای کالای فروخته شده خود را دریافت نکرده و اسناد مالکیت بازرگانی را به خریدار انتقال نداده و خریدار نمی‌تواند تشریفات گمرکی را طی کند.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان لاستیک خودرو تاکید کرد: مشکل دیگری که با آن مواجه هستیم بحث مدت یک ماه گواهی آماری بانک مرکزی است که زمان آن بسیار کوتاه است و بازرگان در این مدت هم باید خرید ارز را انجام دهد، هم تامین ریال را، که معمولا از زمانی که ارز تایر به گروه نیمایی انتقال پیدا کرده، این مدت بیش از یک ماه  طول می کشد و در نتیجه فیش‌های بانکی ابطال می‌شود.


حمیدرضا توکلی، دبیر انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، میهمان تلفنی هم گفت: درحوزه واردات دارو و مواد دامی مشکلات زیادی داریم که بخش عمده آن مربوط به کوتاه بودن اعتبار فیش‌های ارزی بانک مرکزی است.

توکلی گفت: اگرچه کالا‌های ما به گروه دوم نیمایی وارد شده است، ولی این کالا‌ها استراتژیک است و باید در مدت زمان خاصی به دست مصرف کننده برسد.


در ادامه علیرضا مناقبی، عضو هیئت مدیره مجمع عالی واردکنندگان در گفتگوی تلفنی گفت: نخستین مشکل ترخیص کالا برای صاحبان آن تخصیص ارز است، چون اگر ارز تخصیص داده شود قطعا هیچ صاحب کالایی، کالای خود را در گمرک نگه نمی‌دارد.
 
او تاکید کرد: باید این اطمینان برایش حاصل شود که بعد از ترخیص ارز قابل جابجایی است و اگر ارز قابل جابجایی نباشد و صرفا یک تعهد باشد در آینده مشخص نیست چگونه باید این معضل را حل کند. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۶°