کارت زرد مجلس به وزیر نفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:21 - سه‌شنبه 29 مهر 1399
کد خبر : ۸۰۱۷۵۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نماینده سوال کنندگان از پاسخ‌های وزیر نفت قانع نشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، بعد از طرح سوال ابراهیم رضایی نماینده دشتستان از بیژن نامدار زنگنه در خصوص علت بهره برداری نشن از فاز ۱۴ پارس جنوبی، دفاعیات آقای زنگنه نتوانست نماینده سوال کنندگان را قانع کند.
 
زنگنه: پارس جنوبی افتخار ملی است

وزیر نفت در جلسه علنی امروز مجلس گفت: پارس جنوبی را جمهوری اسلامی خلق کرد و محصول تلاش صد‌ها هزار نفر مهندس و مدیر و کارگر است و این افتخار متعلق به کشور بوده که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به نام خود تمام کند.

بیژن نامدار زنگنه ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای اینکه فرصتی داده شد تا در خصوص فاز ۱۴ پارس جنوبی بحث شود، تصریح کرد: به این دلیل که فاز ۱۴ جدای از پارس جنوبی نیست، در خصوص کلیات پروژه‌های پارس جنوبی توضیحاتی ارائه خواهم کرد.

وزیر نفت ادامه داد: زمانی که از سال ۷۶ تا ۸۴ وزیر نفت بودم برای اولین بار توسعه عملی پارس جنوبی وارد فاز اجرا شد و در آن دوره قرارداد اجرای ۱۳ فاز منعقد شد که ۵ فاز پارس جنوبی در همان دوره به بهره‌برداری رسید و ۵ فاز دیگر در دولت آقای احمدی‌نژاد به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه زمانی که در سال ۹۲ وزارت را به عهده گرفتم ۲۸۰ میلیون مترمکعب گاز خام از پارس جنوبی تولید می‌شد، تصریح کرد: در دولت آقای احمدی‌نژاد ۴ فاز دیگر یعنی فاز‌های ۱۵ تا ۱۸ نیز عقد قرارداد شد و در ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ یعنی حدود ۱۰ سال پیش برای اجرای ۱۰ فاز پارس جنوبی به مبلغ ۲۵ میلیارد دلار با مدت اجرای ۳۵ ماه ۵ قرارداد جدید با تأمین مالی صد درصد از محل منابع شرکت نفت منعقد شد که اصل این قرارداد‌ها کار تحسین‌برانگیزی بود و جای تقدیر داشت.

زنگنه تأکید کرد: به این ترتیب برای توسعه ۲۷ فاز پارس جنوبی تا اینجا قرارداد منعقد شد که ۱۰ فاز آن به مرحله اجرا رسید و مابقی یعنی ۱۷ فاز به دولت یازدهم رسید، این در حالی است که ۳۵ ماه برای اتمام یک طرح در پارس جنوبی به یک فعالیت ویژه نیاز داشت که حتی یک شرکت پیمانکار خارجی نیز نتوانسته بود به این رکورد دست یابد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: وزارت نفت در آن دوره تصمیم مهمی گرفت که قبل از پایان دولت دهم همه این ۱۰ طرح به مدار اضافه شود و پیمانکارانی که برای این طرح‌ها انتخاب شدند همگی ایرانی بودند، ولی همگی در یک سطح و یک اندازه نبودند. برخی پیمانکاران مانند پتروپارس توانایی اجرای ۵ یا ۶ طرح همزمان را داشتند، یا مثل O۱ توانایی اجرای یک یا دو فاز را در کنار پیمانکاران خارجی داشتند، ولی برخی دیگر تجربه‌ای برای اجرای چنین پروژه‌هایی را نداشتند.

وزیر نفت اضافه کرد: زمانی که در میانه سال ۹۲ کار را شروع کردیم با یک کمبود عظیم گاز در شبکه مواجه بودیم، در آن سال ۲۷ میلیارد لیتر فرآورده مایع فقط در نیروگاه‌ها مصرف شد و قیمت آن در آن زمان ۱۸ میلیارد دلار بود که مسائل زیست محیطی بسیاری با مصرف مازوت ایجاد کرد.

وی یادآور شد: اولین اقدامی که به عنوان کار مدیریتی انجام دادیم این بود که پروژه‌ها را به دو فاز اولویت اول و دوم تقسیم کردیم و ۷ فاز را که پیشرفت‌های فیزیکی بیشتری داشت و پیمانکاران قوی‌تری هم داشت در اولویت قرار دادیم تا با تولید ۲۰۰ میلیون مترمکعب تولید گاز مشکل ما را حل کنند، در اولویت قرار دادیم و مابقی پروژه‌ها را در اولویت دوم قرار دادیم.

زنگنه ادامه داد: این موضوع حتی در کمیسیون انرژی مجلس آن زمان نیز مورد بحث قرار گرفت که دکتر موسی احمدی و دکتر موسی موسوی نیز در آن جلسات حضور داشتند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: بنابراین به دلیل منابع محدود این اولویت‌بندی صورت گرفت و همچنین ما منتظر نشدیم تا تمام اجزای پالایشگاه به مدار تکمیل شود بلکه به محض اینکه توانستیم گاز را از دریا استخراج کنیم خط تولید را راه‌اندازی کردیم به این ترتیب بدون اینکه طرحی تعطیل شود، تمرکز مالی و مدیریتی بر اتمام پروژه‌های اولویت اول قرار گرفت.

وزیر نفت افزود: در حال حاضر تمام طرح‌های حوزه دریایی پیشرفت داشته و در فاز ۱۴، ۴ سکو در دریا فعال شده و دو خط لوله گاز را به خشکی منتقل می‌کند و ده‌ها چاه نیز در فاز ۱۴ حفر شده که فعال هستند. از اردیبهشت ماه ۹۷ کار آغاز شده و از ظرفیت اضافه فاز‌های ۱۲ و ۱۹ استفاده و گاز تصفیه می‌شود به طوری که ۲۲ میلیارد مترمکعب گاز استخراج و تصفیه شده است.

وی اظهار کرد: رشته (train) اول فاز ۱۴ که قرار است امسال وارد مدار شود و ۳ رشته دیگر آن در ۶ ماه اول سال آینده وارد مدار شود هیچ تأثیری در مقدار تولید ما نخواهد داشت فقط ظرفیت پالایشی اضافی تولید خواهد شد.

زنگنه ادامه داد: کسی که پروژه اجرا کرده باشد می‌داند در این مواقع چه باید کرد؛ از من به عنوان برادر کوچکتر خود که ۴۰ سال پروژه اجرا کرده است قبول کنید وقتی ۱۰ نفر برای مدیریت یک پروژه در نظر گرفته‌اید، پروژه دچار مشکل خواهد شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: متأسفانه شرکتی برای مدیریت پروژه انتخاب شده بود که یک شرکت دولتی بوده و تاکنون سابقه اجرای چنین پروژه‌هایی را نداشته است به همین دلیل تفکیک در پروژه صورت گرفت و بخش دریا از خشکی جدا شد و خوشبختانه در حوزه دریا به موفقیت رسیدیم.

وزیر نفت اضافه کرد: در چنین شرایطی خلع ید از پروژه که عنوان می‌شد ۵۰ درصد پیشرفت داشت کار منطقی نبود، دقیقاً مانند همین موضوع را در «صدرا» تجربه کردیم که ۱.۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ از شرکت نفت پول گرفته بود، ولی یک ریال هم کار تحویل نداده بود.

وی تصریح کرد: صدرا به دلیل خصوصی‌سازی غلط در حال مرگ بود که با همت مدیریت وقت قرارگاه سازندگی این شرکت مجدداً احیاء شد و تمام تعهدات را به خوبی انجام داد اگر با چنین شرکتی نیز خلع ید صورت می‌گرفت، چه اتفاقی می‌افتاد، ما باید با پیمانکاران مدارا کنیم و الان نیز این رفتار ادامه دارد بنابراین ضرری در کار نبوده چرا که ضرر زمانی برای کشور معنا پیدا می‌کند که کار دریا با مشکل مواجه شود.

زنگنه افزود: ما نباید خسارتی به پیمانکار پرداخت کنیم و اگر قرار است خسارتی پرداخت شود پیمانکار باید به ما خسارت بدهد. این قرارداد ۳۵ ماهه بوده و برای این ۳۵ ماه ضمانتنامه داده شده است. br/ این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: قطعاً تأخیر در اجرای پروژه دلایلی داشته و علت اصلی آن نیز تحریم‌ها بوده است که حتی برای واردات یک قطعه نیز با مشکل مواجه بودیم و این موارد خارج از اراده مدیریتی بود.

وزیر نفت با یادآوری اینکه ما ۱۰ سال دیرتر از قطر در پارس جنوبی فعالیت خود را آغاز کردیم، تأکید کرد: پیشرفت پروژه در ماه‌های اول و ماه‌های آخر تفاوت جدی دارد، آقای قالیباف به این دلیل که پروژه‌های زیادی را انجام دادند خود استاد هستند، در آخرین روز‌های پروژه نمی‌توان با درصد پیشرفت پروژه را اندازه گرفت.

وی افزود: در برخی مواقع یک پروژه با ۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی راه‌اندازی نمی‌شود به این دلیل که یک قطعه کمپرسور وجود ندارد، بدانید ما گاهی اوقات در پارس جنوبی برای اینکه یک قطعه را راه‌اندازی کنیم ۳ مرتبه یک قطعه کوچک را خرید کردیم، قطعه از کشور تولید‌کننده به بنادر کشور‌های همسایه رسیده و نهایتاً در بندر کشور همسایه توقیف شده است.

زنگنه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بازدیدی که از عسلویه داشتند فعالیت‌ها در پارس جنوبی را یک مجاهدت فی‌سبیل‌الله دانستند، اضافه کرد: در این چند سال هزاران میلیارد دلار با تلاش سربازان گمنام این سرزمین عاید کشور شده است و طی ۷ سال گذشته ظرفیت تولید ما از ۲۸۰ میلیون مترمکعب به ۴۲۰ میلیون مترمکعب افزوده شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: شب‌های بسیاری بوده است که همکاران ما خواب نداشته، اما در دل کسی آب تکان نخورده و گاز مردم تأمین شده است و پتروشیمی‌ها و صنایع نیز تأمین شده‌اند.

وزیر نفت افزود: اگر ۱۷ هزار روستا گازرسانی شده و ضریب نفوذ گاز به ۹۵ درصد رسیده به دلیل همین فعالیت‌ها بوده است. امروز معادل ۲.۶ میلیون فرآورده‌های نفتی تولید داشتیم.

وی تصریح کرد: آنچه در پارس جنوبی انجام شده کار بی‌سابقه‌ای است و برخی می‌خواهند اینگونه القاء کنند که کاری در پارس جنوبی انجام نشده و هر کاری که ما انجام می‌دهیم نمایشی و قلابی است در حالی که تولید ما از همسایه بیشتر است.

زنگنه تأکید کرد: ما یک ابرپروژه را درست کردیم که افتخار آن متعلق به جمهوری اسلامی است و این همه سکو و پتروشیمی و افزایش تولید و ایجاد یک تمدن جدید موجب تحقق اقتصاد مقاومتی شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تأکید کرد: پارس جنوبی را جمهوری اسلامی خلق کرد و محصول تلاش صد‌ها هزار نفر مهندس و مدیر و کارگر است و این افتخار متعلق به کشور بوده که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به نام خود تمام کند.
 
موافقت مجلس با اصلاح طرح واگذاری سهام مازاد بانک رفاه کارگران

نمایندگان مردم در خانه ملت با اصلاح طرح مربوط به واگذاری سهام مازاد بانک رفاه کارگران موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، اعاده شده از شورای نگهبان با ماده واحده اصلاحی این طرح با ۱۹۰ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۲ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بر این اساس تبصره ۵ به شرح زیر اصلاح می‌شود.

تبصره ۵- حداکثر سقف سهام سازمان تأمین اجتماعی با رعایت تعریف مالک واحد مطابق جزء (۲-۳) بند «الف» سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تبصره (۱) این ماده در بانک رفاه کارگران سی‌وسه‌درصد (۳۳%) می‌باشد. سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران مکلفند حداکثر تا ۱۲ ماه نسبت به واگذاری سهام مازاد بر ۳۳ درصد سازمان و اجرای سایر مفاد و تکالیف مرتبط با سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و انطباق عملکرد و اقدامات آن بانک با ضوابط اعلامی بانک مرکزی در خصوص نسبت مجاز سرمایه گذاری اشخاص مرتبط و ذی نفع واحد اقدام نماید.

آخرین صورت‌های مالی سالانه تلفیقی حسابرسی شده سازمان تامین اجتماعی تا شش ماه پس از لازم الاجرا شدن این تبصره و برای سال‌های بعد تا پایان شهریور سال بعد از انتشار عمومی می‌یابد.

سقف رشد مانده بدهی سالانه سازمان تامین اجتماعی با تعریف مالک واحد موضوع تبصره (۱) این ماده به بانک رفاه کارگران در سطح حداکثر ده‌درصد (۱۰%) علاوه بر رعایت سایر مقررات بانک مرکزی تعیین شود.

تصویب کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس

نمایندگان مجلس با کلیات اصلاح ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند و این طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد.

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش رد طرح اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۳ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی با کلیات طرح با ۱۵۱ رأی موافق، ۸۳ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس اظهارات سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متن گزارش کمیسیون این طرح در جلسه مورخ ۲۹/۴/۹۹ با اکثریت آراء در کمیسیون آموزش و تحقیقات رد شد. اینک گزارش آن در اجرای ماده ۱۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس ارائه می‌شود.

متن ماده واحده به شرح ذیل است: بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/۶/۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۵/۷/۱۳۸۸ به شرح ذیل اصلاح می‌گردد:
در بند (۲) ماده الحاقی ۱۳/ ۶/ ۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، عبارت «پس از شرکت در آزمون داخلی که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌گردد» حذف می‌گردد.

انتخاب نمایندگان عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی

نمایندگان مردم در خانه ملت اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی کشور را مشخص کردند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان انتخاب ۳ نفر از اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها و ۲ نفر از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی جهت عضویت در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی کشور از مجموع ۲۴۱ رأی به آقایان سید نظام‌الدین موسوی ۲۰۱ رأی، سیدمصطفی میرسلیم ۱۸۵ رأی، محسن پیرهادی ۱۶۷ رأی، صالح جوکار ۱۳۷ رأی و حمیدرضا کاظمی ۱۰۱ رأی مثبت دادند.

اعلام وصول طرح عقد قرارداد مستقیم با نیرو‌های خدماتی

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، طرح عقد قرارداد مستقیم با نیرو‌های خدماتی از سوی دستگاه‌های اجرایی و حذف شرکت‌های پیمانکار و ۲ طرح دیگر را اعلام وصول کرد.

سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، موارد اعلام وصولی را به شرح زیر قرائت کرد:

- طرح عقد قرارداد مستقیم با نیرو‌های خدماتی توسط دستگاه‌های اجرایی و حذف شرکت‌های پیمانکار
- طرح اصلاح قانون جامع خدمات رسیدگی بیمه ایثارگران
- طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۶۶ و الحاقات بعدی آن.

تصویب اعتبارنامه تعدادی از نمایندگان

اعتبارنامه‌های نمایندگان اهواز و اسلام آباد غرب به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

اعتبارنامه‌های شبیب جویجری و مجتبی بخشی پور در نشست علنی امروز مورد تصویب نمایندگان مجلس قرار گرفت.

همچنین اعتبارنامه مهدی باقری منتخب مردم زنجان و طارم به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه علی اصغر سلیمی نماینده سمیرم را نیز تصویب کردند؛ بنابراین گزارش اعتبارنامه عباسی از حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس و اعتبارنامه عبدالجلال ایری از حوزه انتخابیه کردکوی، بندرترکمن، بندرگز و گمیشان به اتفاق آرا تایید شد.

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه زندیان نماینده بیجار و عزیزی نماینده کرمانشاه را نیز تصویب کردند.

اعتبارنامه‌های رجایی ریزی و علیزاده نمایندگان لنجان و دهلران نیز به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

در جریان قرائت این اعتبارنامه ها، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، پس از قرائت گزارش شعبات و عدم اعتراض نمایندگان، اعلام کرد که اعتبارنامه‌های مذکور مورد تایید قرار گرفته است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۶°